Shavkat Mirziyoyev 2-dekabr kuni Jizzax viloyatiga tashrif buyurib, yo‘l infratuzilmasini barpo etish ishlari bilan tanishdi.Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Viloyat markazini M-39 xalqaro avtomobil yo‘liga bog‘lash maqsadida qariyb 290 mlrd so‘m hisobidan 700 metrlik yo‘l o‘tkazgich va 4 kilometrlik yangi avtomobil yo‘li qurildi. Yangi yo‘l har kuni 14 mingdan ortiq transport vositasini o‘tkazish imkoniyatiga ega. Shu paytgacha mazkur yo‘nalishdan aholi shaharga kirish-chiqish uchun 25 km.lik aylanma yo‘ldan foydalanishga majbur edi.
Yangi inshoot tufayli masofa 4 km.gacha qisqardi, eski yo‘ldagi tirbandliklar bartaraf etildi. Metall konstruksiyalardan zamonaviy texnologiya asosida barpo etilgan o‘tkazgichning xizmat muddati 100 yil, deb baholanmoqda.
Ilgari yo‘lovchi va yuk poyezdlar o‘tgan paytda avtomobillar temir yo‘l kesishmasida to‘xtab qolishga majbur edi. Endi yo‘l o‘tkazgich qurilgani tufayli tez tibbiy yordam, o‘t o‘chirish va boshqa maxsus xizmatlarning harakati ancha yengillashadi.
Prezident Jizzax shahriga kirish qismini zamonaviy qiyofaga keltirish bo‘yicha master-reja va renovatsiya loyihalari taqdimoti bilan ham tanishdi.
Renovatsiya dasturi asosida Jizzaxda eski uy-joylar o‘rnida zamonaviy, qulay va xavfsiz turar-joylar barpo etilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, IT-markaz binosini barpo etish, hunarmandchilik markazini tashkil etish, ayrim mavjud majmualarni rekonstruksiya qilish hamda gavjum ko‘chalarni tartibga keltirish kabi loyihalar bilan tanishildi.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с новой дорожной инфраструктурой в Джизакской области в рамках рабочей поездки, сообщила пресс-служба президента.
На южной окраине Джизака были построены новая 4-километровая автодорога и путепровод длиной 700 метров, соединяющие областной центр с автотрассой M-39. Она станет альтернативой старому объездному пути длиной в 25 км, что создаст удобства для логистики.
Строительство новой дороги обошлось почти в 290 млрд сумов. Ее пропускная способность составляет 14 тыс. машин в сутки.
Путепровод возведен из металлоконструкций по современным технологиям и может прослужить до 100 лет — вдвое больше железобетонных сооружений. Реализация проекта решила проблему с остановкой автомобилей, включая экстренные службы, для пропуска поездов.
Также глава государства ознакомился с мастер-планом и проектами реновации въездной части Джизака. В ее рамках планируется строительство «современных, комфортных и безопасных» многоэтажных домов на месте устаревшего жилого фонда.
Мирзиёеву представили проекты строительства здания IT-центра и центра ремесел, реконструкции отдельных комплексов и благоустройства оживленных городских улиц. По итогам презентации президент раздал поручения ответственным лицам.