Yillik qurilish materiallari ishlab chiqarish hajmini 62 trln so‘mga, eksportni $1,5 mlrdga yetkazish vazifasi qo‘yilmoqda. Ekologik toza va energiya tejamkor materiallar ishlab chiqarish, ularning xavfsizligini nazorat qilishga alohida eʼtibor qaratiladi.
Qurilish materiallari uchun import xomashyo 2028-yil boshigacha bojxona bojidan ozod qilinadi. Jahon savdo tashkiloti bilan ishlash bo‘yicha idoralararo komissiya xomashyo turlari ro‘yxatini 2 hafta muddatda tasdiqlaydi.
2027-yilgacha Shimoliy Afrika mamlakatlari (Marokash, Jazoir, Tunis, Misr), Saudiya Arabistoni, Qatar va Mo‘g‘uliston tovarlariga bojlarni bekor qilish rejalashtirilgan. Mahsulotlarning kelib chiqishi to‘g‘risidagi sertifikatlarni ikki tomonlama o‘zaro tan olish yo‘lga qo‘yiladi.
Qurilish materiallari ishlab chiqarish sohasida $3,5 mlrdlik yangi loyihalarni ishga tushirish rejalashtirilgan. Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev hokimliklar va Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi bilan birgalikda bir oy muddatda ularning yig‘ma parametrlarini belgilashi kerak.
Chegara qo‘shinlariga O‘zbekiston korxonalari vakillarining “Termiz” nazorat-o‘tkazish punkti orqali Afg‘oniston chegarasini xavfsiz kesib o‘tishini taʼminlash topshirildi.
Shuningdek, qora metallar va ularning prokatini (TIF TN 7210) eksport qilish soddalashtirilmoqda. Ular oldindan to‘lovsiz, akkreditivsiz, bank kafolatisiz yoki eksport kontraktini sug‘urtalash bo‘yicha polissiz chet el valyutasida eksport qilishda imtiyozlar amal qilmaydigan tovarlar hisoblanmaydi.
Spot, avvalroq, O‘zbekiston JSTga aʼzo bo‘lish uchun qurilish materiallari bo‘yicha 166 ta xalqaro standartni qabul qilishi haqida yozgan edi.

Шавкат Мирзиёев 1 декабря утвердил меры по развитию отрасли строительных материалов в Узбекистане. Постановление президента опубликовано на Lex.uz.
Ставится задача увеличить годовые объемы производства стройматериалов до 62 трлн сумов, экспорта — до $1,5 млрд. Особое внимание будет уделяться производству экологически чистых и энергоэффективных материалов, а также контролю их безопасности.
Импортное сырье для стройматериалов до начала 2028 года освобождается от таможенных пошлин. Межведомственная комиссия по работе со Всемирной торговой организацией утвердит список видов сырья за 2 недели.
До 2027 года планируется отменить пошлины на товары из стран Северной Африки (Марокко, Алжир, Тунис, Египет), Саудовской Аравии, Катара и Монголии. Будет налажено двустороннее взаимное признание сертификатов о происхождении продукции.
В сфере производства стройматериалов планируется запустить новые проекты на сумму $3,5 млрд. Вице-премьер Жамшид Ходжаев совместно с хокимиятами и советом министров Каракалпакстана должны в течение месяца обозначить их сводные параметры.
Пограничным войскам поручено обеспечить для представителей узбекистанских предприятий безопасное пересечение границы Афганистана через пропускной пункт «Термез».
Также упрощается экспорт черных металлов и их проката (ТН ВЭД 7210). Они не будут считаться товарами, для экспорта которых за инвалюту не действуют льготы без предоплаты, аккредитива, банковской гарантии или полиса по страхованию экспортного контракта.
Ранее Spot писал, что Узбекистан примет 166 международных стандартов по стройматериалам для вступления в ВТО.