O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston chegaraoldi elektr uzatish tarmoqlarining o‘tkazuvchanlik qobiliyatini oshiradi. Bu haqda Qirg‘iziston energetika vaziri Taalaybek Ibrayev O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Bir kun avval Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iziston energetika vaziri Taalaybek Ibrayevni qabul qildi. Uchrashuvda O‘zbekiston-Qirg‘iziston munosabatlarini, shu jumladan energetika sohasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Tomonlar energetika sohasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan. Shuningdek, elektr energiyasi barqaror yetkazib berilmoqda va tranzit qilinmoqda, “yashil” energetikada istiqbolli loyihalar ishlab chiqilmoqda.
Davlat rahbari suv energetikasi sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish, mintaqaviy ahamiyatga molik qo‘shma loyihalarni, eng avvalo, Qambarota-1 GESini qurish loyihasini samarali ilgari surish muhim ekanini ta’kidladi.
Qirg‘iziston energetika vaziri Taalaybek Ibrayevning ma’lum qilishicha, O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston Jahon bankining REMIT dasturi ko‘magida chegara hududlaridagi elektr uzatish liniyalarining o‘tkazuvchanlik qobiliyatini oshirish bilan shug‘ullanmoqda.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Qambarota GES-1 loyihasining amalga oshirilishi sanoat korxonalarini qo‘shimcha elektr energiyasi bilan ta’minlash va oziq-ovqat dasturlarini bajarish imkonini beradi.
Qambarota GES-1 1860 MVt quvvatga ega bo‘ladi, GESni suv bilan ta’minlash uchun 5,4 mlrd kub metr suv omborini yaratish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘iziston Qambarota GES-1 qurilishi uchun xalqaro banklar mablag‘larini jalb qilishni rejalashtirmoqda.
Avvalroq Samarqand viloyatidagi elektr tarmoqlari turk kompaniyasi boshqaruviga topshirilishi haqida xabar berilgandi.
HET Aksa Enerji kompaniyasiga elektr tarmoqlarini modernizatsiya qilish va boshqarish loyihasi bo‘yicha tenderda g‘olib ekani haqidagi hujjatni topshirdi.

Узбекистан, Кыргызстан и Таджикистан увеличат пропускную способность приграничных линий электропередач. Об этом сообщил министр энергетики Кыргызстана Таалайбек Ибраев в интервью телеканалу O’zbekiston 24.
Накануне Шавкат Мирзиёев принял министра энергетики Кыргызстана Таалайбека Ибраева. На встрече были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-кыргызских отношений, в том числе в энергетике.
Стороны наладили взаимовыгодное сотрудничество в сфере энергетики. Также осуществляются стабильные поставки и транзит электроэнергии, прорабатываются перспективные проекты в «зеленой» энергетике.
Президент подчеркнул важность углубления взаимодействия в области водной энергетики, эффективного продвижения совместных проектов регионального значения, прежде всего Камбаратинской ГЭС-1.
Министр энергетики КР Таалайбек Ибраев заявил, что Узбекистан, Кыргызстан и Таджикистан занимаются увеличением пропускной способности линий электропередач в приграничных регионах при поддержке программы REMIT Всемирного банка.
По его словам, реализация проекта Камбаратинской ГЭС-1 позволит дополнительно обеспечить электроэнергией промышленные предприятия и выполнить продовольственные программы.
Камбаратинская ГЭС-1 будет иметь мощность 1860 МВт, а для обеспечения гидроэлектростанции водой планируется создать водохранилище на 5,4 млрд кубометров.
Узбекистан, Казахстан и Кыргызстан планируют привлечь средства международных банков для строительства Камбаратинской ГЭС-1.
Ранее Spot писал, что в 2027 году электросети Ташкентской и Наманганской областей передадут частникам.