“Davlat ijtimoiy sug‘urtasi to‘g‘risida"gi qonun qabul qilindi. Bu haqda Adliya vazirligining Huquqiy axborot kanali xabar berdi.
Hujjatga ko‘ra, fuqarolarga nisbatan davlat ijtimoiy sug‘urtasining amal qilishi majburiy yoki ixtiyoriy asosda amalga oshiriladi.
Sug‘urta hodisalari jumlasiga kasallik munosabati bilan vaqtincha mehnatga layoqatsizlik, homiladorlik va tug‘ish hamda ish yoki daromadni yo‘qotish kiradi.
Hodisalar yuzaga kelganda sug‘urtalangan shaxslarga va ularning oila aʼzolariga davlat ijtimoiy sug‘urtasi bo‘yicha to‘lovlar amalga oshiriladi.
Jumladan, vaqtincha mehnatga layoqatsizlik, homiladorlik va tug‘ish hamda ishdan bo‘shatish nafaqasi to‘lanadi. Sug‘urta badali sug‘urtalangan shaxs uchun jamg‘armaga amalga oshiriladigan ajratma yoki to‘lov hisoblanadi.
Davlat ijtimoiy sug‘urtasi bo‘yicha to‘lovlarni olishga bo‘lgan huquq sug‘urta badallarining to‘lanishiga qarab yuzaga keladi. Sug‘urta bo‘yicha to‘lovlar qonunchilik hujjatlarida belgilangan miqdorlarda va tegishli davrlar uchun tayinlanadi. Qonun 2026-yildan kuchga kiradi.
Sentabr oyi avvalida ushbu qonun senatorlar tomonidan rad qilingandi. Undan keyin, oktabr oyida yuqori palata tomonidan qayta ishlangan qonun loyihasi ma’qullandi.
Prezident kasaba uyushmalari faollari va faxriylari bilan o‘tkazgan uchrashuvda davlat ijtimoiy sug‘urtasi to‘g‘risidagi qonun qabul qilinishini tezlashtirishga chaqirgandi.
Noyabr oyi boshida davlat ijtimoiy sug‘urtasi bo‘yicha to‘lovlarni tayinlash va to‘lash tizimini yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risidagi prezident farmoni qabul qilindi. Hujjat bilan, O‘zbekistonda 2026-yildan yangi ijtimoiy sug‘urta tizimi joriy etiladi.
Avvalroq deputatlar 2026-yil uchun davlat budjeti to‘g‘risidagi qonun loyihasini birinchi o‘qishda qabul qilgandi.

Шавкат Мирзиёев подписал закон о государственном социальном страховании. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
Документ обозначает порядок деятельности Государственного фонда социального страхования, а также обязательного и добровольного соцстрахования. Фонд будет проводить три вида выплат застрахованным гражданам при наступлении страховых случаев:
- пособие по временной нетрудоспособности («больничные») — при утрате трудоспособности из-за болезни;
- пособие по беременности и родам («декретные»);
- пособие по безработице — при потере работы или доходов.
Выплаты могут производиться как непосредственно застрахованным гражданам, так и их членам семьи. Размер и срок выплат устанавливаются законодательством.
Также в законопроекте обозначается порядок уплаты страховых взносов в системе соцстрахования. Документ вступает в силу с 1 января 2026 года.
Сенат одобрил закон о соцстраховании со второй попытки в конце октября. Как сообщалось тогда, в документе обозначаются права и обязанности застрахованных лиц, страховщика и страхователей, порядок назначения, приостановления и прекращения выплат.
Государственный фонд соцстрахования получает в качестве доходов часть социального налога и страховые взносы. Для граждан, охватываемых обязательным страхованием, взнос формируется из части налога на доходы физических лиц. Участники добровольного страхования будут уплачивать взносы в установленном размере.
Как отмечали сенаторы, его принятие позволит решить проблему нагрузки по социальным выплатам на работодателей. Также закон поспособствует сокращению дискриминации женщин при приеме на работу.
На встрече с представителями профсоюзов 17 октября Шавкат Мирзиёев поручал ускорить принятие закона о соцстраховании, чтобы усилить поддержку для людей, заболевших на рабочем месте. В законе должно обозначаться участие работодателей и работников в формировании фонда соцстрахования, отмечал президент.