O‘zbekistonning XXI asrdagi yirik shaharlashuv tashabbusi — Yangi Toshkentning markaziy “mahalla"si bo‘lgan Sharq Bahori Yangi Toshkent direksiyasida o‘tkazilgan tantanali tadbirda jamoatchilikka taqdim etildi. Yangi Toshkentning yuragida, vazirlik binolarining ikki tomonida joylashgan loyiha zamonaviy urbanistika tamoyillarini mintaqaning boy madaniy merosi bilan uyg‘unlashtirib, aqlli, ekologik va barqaror hayot modelini taklif qiladi.
Dunyo miqyosida rejalashtirilgan shaharsozlikning eng ilg‘or namunalaridan biri bo‘lgan Yangi Toshkentning birinchi topshiriladigan loyihalaridan biri bo‘lgan Sharq Bahori shahar rivojining kelajakdagi o‘sish modeli uchun masshtablanuvchi andoza bo‘lib xizmat qiladi. Yangi Toshkentning yirik turar joy loyihasi — Sharq Bahori umumiy qurilish maydoni 1 800 000 kv.m. , 260 ta blokni o‘z ichiga oladi, 13 879 ta turar joy va 1 121 ta tijorat obyektlaridan iborat. Loyihani to‘liq o‘rab turgan bog‘lar va xiyobonlar tashkil qilgan 100 ming kv. m yashil hudud “yashil shahar” g‘oyasini hayotga tatbiq etadi. Zamonaviy shaharsozlikning asosiy tamoyillaridan biri bo‘lgan “15 daqiqalik shahar modeli” orqali Sharq Bahori aholisi markazda yashashning barcha afzalliklariga ega bo‘ladi.
Markaziy joylashuv: 15 daqiqalik shahar modeli
Sharq Bahori Yangi Toshkentning markazida joylashgani tufayli barcha asosiy funksiyalar atigi 15 daqiqa masofada:
- 100 m — metro bekati;
- 700 m — vazirlik binolari;
- 1,1 km — banklar;
- 1,8 km — madaniyat hududi;
- 3 km — yangi ish markazi;
- 3,5 km — sog‘liqni saqlash markazi;
- 8,4 km — Yangi Toshkent aeroporti.
Sharq Bahori’ning bog‘lar, bolalar o‘yingohlari, piyoda va veloyo‘laklar, yuqori sifatli maktablar va bolalar bog‘chalari, shuningdek, xalqaro standartdagi tibbiyot muassasalari bilan o‘ralgan joylashuvi zamonaviy mahalla hayotining barcha qulayliklarini taqdim etadi. Yangi O‘zbekiston universiteti, Nizomiy nomidagi davlat pedagogika universiteti, Toshkent davlat yuridik universiteti, Webster universiteti kabi oliy ta’lim maskanlari, shuningdek, Zaha Hadid tomonidan loyihalangan Alisher Navoiy Musiqa markazi, Milliy teatr va Milliy kutubxona Sharq Bahori atrofida ta’lim, madaniyat va shahar hayotini bir butun zamonaviy majmuaga aylantiradi.
Zamonaviy arxitektura va an’ana uyg‘unligi
Loyiha o‘zbek an’anaviy arxitekturasiga xos naqsh, proporsiyalar va ritmlaridan ilhomlanib, zamonaviy dizayn yondashuvini taklif etadi. Bloklarning ichki hovlili tuzilishi xavfsiz yarim-xususiy hududlarni yaratib, mahalla konsepsiyasini mustahkamlovchi rivojlangan piyoda infratuzilmasi bilan uyg‘unlashadi.
Sharq Bahori’dagi kundalik hayot — ichki hovlilarda quvonch bilan o‘ynayotgan bolalar, tonggi veloyo‘lakda esayotgan yengil shabboda, shomgi sokin sayrlar — har bir yosh vakil uchun alohida qulayliklar va imkoniyatlar taqdim etadi.
Uy hayvonlari uchun ajratilgan maxsus hududlar, shahar makonida tashkil etilgan maxsus maydonlar insonning tabiatga nisbatan mehribonlik, g‘amxo‘rlik va hurmat ruhidagi yondashuvini ifodalovchi muhim ramziy ma’noga ega.
Aqlli texnologiyalar bilan qulay hayot
Yangi Toshkent bo‘ylab bo‘lgani kabi, Sharq Bahori ham 100% aqlli infratuzilma va 100% qayta tiklanuvchi energiya integratsiyasini maqsad qiladi. Turar joylarda:
- aqlli uy tizimi;
- Zigbee protokoli;
- 5G internet;
- aqlli termostatlar;
- markazlashgan isitish-sovitish;
- fankoyl isitish va sovitish tizimi.
Shu kabi texnologiyalar energiya samaradorligi va uzluksiz yuqori tezlikdagi ma’lumot oqimini ta’minlaydi.
Har bir blokda xavfsizlik postlari mavjud bo‘lib, kompleks boshqaruvi Yangi Toshkent direksiyasi tomonidan amalga oshiriladi. 12 000 ta avtomobil sig‘imiga ega yerusti va yerosti avtoturargohlaridan tashqari, raqamni aniqlash, yo‘naltirilgan avtoturargoh tizimi va Face ID orqali kirish kabi zamonaviy yechimlar qo‘llanadi.Yong‘in xavfsizligi tizimlari, beton zinapoyalar, avtomatik yoritilgan evakuatsiya yo‘llari va yong‘inga chidamli materiallar Sharq Bahori’ni xalqaro standartlarga mos darajaga ko‘taradi.
Xonadon turlari va to‘lov imkoniyatlari
Yangi Toshkent 2045-yilga borib 20 000 gektarda 2 mln aholiga mo‘ljallangan Markaziy Osiyodagi eng yirik rejalashtirilgan shahar loyihasini ifodalaydi. Sharq Bahori esa bu ulkan maqsadning “bugundan amaliy ko‘rinish topgan” muhim bosqichidir.
Loyiha 54 kv.m dan 137 kv.m gacha bo‘lgan 2−4 xonali 13 879 ta turar joyni taklif etadi. Ikkinchi qavatdan boshlab 3,30 m balandlikdagi shiftlar ichki makonlarga kenglik hissini beradi. Turar joylarning ichki dizaynida laminat pollar, sanitariya xonalarida esa keramik qoplamalar qo‘llanib, zamonaviy va funksional yashash muhiti yaratildi.
Yangi Toshkent direksiyasi kafolati ostida barpo etilayotgan Sharq Bahori loyihasida uy sotib olish yoki investitsiya kiritish qulay boshlang‘ich to‘lov va uzoq muddatli to‘lov rejasi bilan yanada jozibador bo‘lmoqda.
“Boshlang‘ich to‘lov 15% dan boshlab, 20 yilgacha bo‘lib to‘lash” imkoniyati bilan Sharq Bahori kompleksidan uy egalik qilish — kelajak sari ishonchli qadam.

Одна из самых масштабных градостроительных инициатив Узбекистана XXI века — Новый Ташкент — представила свою «центральную махаллю» Sharq Bahori на церемонии, прошедшей в Управлении строительства Нового Ташкента. Расположенный по обе стороны зданий министерств в центре города, проект объединяет современные градостроительные принципы с культурным наследием региона и предлагает умную, экологичную и устойчивую модель жизни.
Плановое градостроительство Нового Ташкента является одним из крупнейших примеров такого масштаба в мире. Крупный жилой проект Нового Ташкента — Sharq Bahori — с общей площадью застройки 1,8 млн кв. м, включающая 260 блоков, которые содержат 13 879 жилых и 1121 коммерческих помещений. 100 тыс. кв. м зеленых зон, созданных парками и садами вокруг проекта, воплощают тему «зеленого города», где человек живет в гармонии с природой. Благодаря модели «города 15 минут» жители Sharq Bahori получают все преимущества жизни в центре Нового Ташкента.
Центральное расположение: модель «города 15 минут»
Sharq Bahori обеспечивает доступ ко всем ключевым функциям города в пределах 15 минут:
- 100 м — станция метро;
- 700 м — здания министерств;
- 1,1 км — банки;
- 1,8 км — культурный район;
- 3 км — новый деловой центр;
- 3,5 км — медицинский центр;
- 8,4 км — новый аэропорт Ташкента.
Парки и сады, детские площадки, пешеходные и велосипедные дорожки, современные школы и детские сады, а также медицинские учреждения мирового уровня создают все условия для современной махаллинской жизни в Sharq Bahori. Такие образовательные учреждения, как университет Новый Узбекистан, педагогический Университет имени Низами, Юридический университет, Университет Вебстера, а также культурные объекты — Центр макома имени Алишера Навои, Национальный театр и Национальная библиотека — формируют вокруг Sharq Bahori новый кластер образования, культуры и городской жизни.
Проект предлагает современный архитектурный язык, вдохновленный узбекскими традициями — орнаментами, пропорциями и ритмами. Дворовая структура блоков формирует безопасные приватные пространства, а пешеходно-ориентированная уличная организация усиливает человеческий масштаб махалли. Ритм повседневной жизни Sharq Bahori выражается в играющих во дворах детях, легком утреннем ветре на велосипедных дорожках и спокойных вечерних прогулках. Также специально оборудованные точки для кормления кошек, собак и птиц добавляют теплое и заботливое измерение во взаимоотношения человека и природы.
Умные технологии для комфортной жизни
Как и во всем Новом Ташкенте, в Sharq Bahori предусмотрена интеграция 100% умной инфраструктуры и 100% возобновляемой энергии. Квартиры оснащены:
- системой «умный дом»;
- протоколом Zigbee;
- 5G-интернетом;
- умными термостатами;
- центральным отоплением и охлаждением;
- фанкойл-установками.
Эти технологии обеспечивают высокую энергоэффективность и стабильный, быстрый обмен данными.
В каждом блоке Sharq Bahori предусмотрен пост охраны, а управление проектом осуществляется Управлением строительства Нового Ташкента. Помимо открытых и закрытых парковок общей вместимостью 12 тыс. автомобилей, используются современные системы доступа: распознавание номерных знаков, навигация в парковке и вход по Face ID. Пожарная безопасность обеспечивается железобетонными лестницами, автоматическим освещением путей эвакуации и огнестойкими материалами, что соответствует международным стандартам качества жилья.
Таким образом, Sharq Bahori предлагает не просто жилое пространство, а «новый стандарт жизни, объединяющий комфорт и передовые технологии».
Типы квартир и удобные условия оплаты
Новый Ташкент — крупная плановая инвестиция Центральной Азии, рассчитанная на 20 тыс. га и 2 млн жителей к 2045 году. Sharq Bahori, являясь одним из первых реализуемых проектов, делает «жизненную модель будущего» доступной уже сегодня.
Проект включает 13 879 квартир площадью от 54 кв. м до 137 кв. м, предлагая варианты от двух до четырех комнат. Начиная со второго этажа обеспечена высота потолков 3,30 м, а в оконных системах используются высококачественные материалы немецких стандартов. Внутри квартир применены ламинат для жилых зон и керамическая плитка для влажных помещений, создавая современную, светлую и функциональную среду.
При поддержке Управления строительства Нового Ташкента покупка или инвестиция в Sharq Bahori становится особенно привлекательной благодаря низкому первоначальному взносу и длительной рассрочке. По условию «первоначальный взнос от 15%, рассрочка до 20 лет» можно уже сегодня стать владельцем квартиры и сделать шаг в будущее.