2026-yilda O‘zbekiston yangi konlar hisobiga tabiiy gaz qazib olishning pasayishini to‘xtatishni rejalashtirmoqda. Bu haqda 11 dekabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi chiqishida energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, yildan-yilga olib borilayotgan sa’y-harakatlarga qaramay, O‘zbekistonda gaz qazib olish sur’ati keskin pasaymoqda, chunki konlarning 85% ishlatilgan.
Natijada, prezidentning topshirig‘iga binoan geologik-qidiruv ishlari uchun qo‘shimcha mablag‘ va resurslar ajratilishi evaziga, Qoraqalpog‘istonning Mo‘ynoq tumanida yangi kon ochildi. Ikki quduq ishga tushirilishi natijasida har kuni 3 mln kubometr gaz qazib olinmoqda.
Energetika vaziri bu boradagi ishlar davom etayotganini ta’kidladi. Joriy yil oxirigacha yana yettita quduqni burg‘ilash va ulash ishlarini yakunlash rejalashtirilgan. Bundan tashqari, Ozarbayjonning SOCAR kompaniyasi bilan hamkorlikda geologiya-qidiruv ishlari boshlangan.
“Umid qilamizki, 2026 yilda [tabiiy gaz] qazib olishning keskin qisqarish tendensiyasi barqarorlashadi va yangi konlar hisobiga ta’minlanadi”, — deya xulosa qildi Mirzamahmudov.
12-dekabr kuni Energetika vazirligi Mo‘ynoq tumanidagi 2-sonli izlov-qidiruv qudug‘idan sanoat miqyosida yuqori bosimli tabiiy gaz oqimi olingani, loyihaviy chuqurligi 5 ming metr bo‘lgan quduq 90 kunda xorijiy uskunalar va mahalliy mutaxassislar yordamida burg‘ilanib, kuniga 2,4 mln kub metr gaz qazib olinayotganini ma’lum qildi.
Shuningdek, boshqa istiqbolli chuqur quduqlarda ham burg‘ulash ishlari olib borilmoqda. Yil oxirigacha ulardan ham yuqori bosimli tabiiy gaz qazib olina boshlashi kutilmoqda.
Bugun boshqarma bor-yo‘g‘i 87 kun ichida burg‘ilangan 11-sonli chuqur quduqning gaz qazib chiqarishga tayyorligi haqida hisobot berdi. Burg‘ilash uskunalaridan tozalangan quduqni o‘zlashtirish ishlari yakuniy bosqichda bo‘lib, sanoat miqyosida tabiiy gaz olinishi kutilmoqda.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilning 10 oyida gaz qazib olish hajmi 35,5 mlrd kub metrni tashkil etgan. Bu ko‘rsatkich 2024-yilning mos davri bilan solishtirilganda 1,8 mlrd kub metrga, 2023-yildan esa 3,5 mlrd kub metrga kamaygan.
Avvalroq Qozog‘iston O‘zbekistonga neft tranzitini qayta tiklagani haqida xabar berilgandi.
Dekabr oyida KazTransOil kompaniyasi mamlakatga 35 ming tonnagacha neft jo‘natishni rejalashtirmoqda.

В 2026 году Узбекистан планирует остановить падение добычи природного газа за счет новых месторождений. Об этом 11 декабря министр энергетики Журабек Мирзамахмудов заявил в ходе выступления в Законодательной палате Олий Мажлиса.
По его словам, несмотря на усилия, предпринимаемые из года в год, темпы добычи газа в Узбекистане резко сокращаются из-за выработанности 85% месторождений. В результате выделения дополнительных средств и ресурсов на геологоразведочные работы по поручению президента в Муйнакском районе Каракалпакстана открыто новое месторождение. За счет подключения двух скважин ежедневно добывается 3 млн кубометров газа.
Глава Минэнерго отметил, что работы в данном направлении продолжаются. До конца этого года планируется завершить бурение и подключение еще семи скважин. Кроме того, совместно с азербайджанской компанией SOCAR начаты геолого-разведочные работы.
«Надеемся, что в 2026 году тенденция резкого сокращения добычи [природного газа] будет стабилизирована и обеспечена за счет новых месторождений», — резюмировал Мирзамахмудов.
12 декабря Минэнерго сообщило, что в Муйнакском районе из поисково-разведочной скважины №2 получен промышленный приток природного газа высокого давления из скважины проектной глубиной 5 тыс. метров, пробуренной за 90 дней с использованием зарубежного оборудования и местными специалистами, ежедневно добывается 2,4 млн куб. газа.
Также ведутся буровые работы на других перспективных глубоких скважинах. К концу года ожидается, что из них тоже будет добываться природный газ высокого давления.
Сегодня ведомство отчиталось о готовности глубокой скважины №11 к добыче газа, которая была пробурена всего за 87 дней. Работы по освоению скважины, уже очищенной от бурового оборудования, находятся на завершающей стадии, и ожидается получение природного газа в промышленных масштабах.
По данным Нацкомстата, за 10 месяцев этого года добыча газа составила 35,5 млрд кубометров. По сравнению с аналогичным периодом 2024 года показатель снизился на 1,8 млрд куб. газа, а с 2023 годом — на 3,5 млрд куб.