O‘zbekistonda 38 ming xonadondan iborat noqonuniy qurilgan ko‘p qavatli uylar mavjud. Bu haqda 17-dekabr kuni Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vaziri Sherzod Hidoyatov tadbirkorlar bilan ochiq muloqotda ma’lum qildi.
“2018−2019 yillardan bugungi kunga qadar mamlakatda 38 mingta xonadondan iborat ko‘p kvartirali uylar noqonuniy qurilgan”, — dedi u.
Vazir noqonuniy deb topilgan uy-joylarni aniqlash mezonlarini sanab o‘tdi:
- yer ajratish bo‘yicha ruxsatnoma yoki hokim qarorisiz qurilish olib borilishi;
- loyihaning Arxitektura-shaharsozlik kengashida ko‘rib chiqilmaganligi;
- obyekt xavfsizligini belgilovchi davlat ekspertizasidan o‘tkazilmaganligi;
- hukumat huzuridagi Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasini nazorat qilish inspeksiyasida ro‘yxatdan o‘tkazilmaganligi.
Hidoyatovning so‘zlariga ko‘ra, 38 ming xonadonli noqonuniy qurilgan uy-joylar bo‘yicha ishchi guruh tuzilgan. Uning vakillari joylarga chiqqan holda obyektlarning seysmik mustahkamligini o‘rganadi. Bunda malakali konstruktorlar ishtirokida texnik tekshiruv shaklida instrumental tekshiruv o‘tkaziladi. Undan keyin boshqa masalalar ko‘rib chiqilib, zarur hujjatlar rasmiylashtiriladi.
“Bu obyektlar noqonuniy qurilgani uchun huquqni muhofaza qilish organlari bilan birgalikda ularga jarima va boshqa choralar qo‘llaniladi. Bu bo‘yicha nazorat inspeksiyasi tomonidan ishlar olib borilmoqda”, — dedi vazir.
Uning aniqlik kiritishicha, 38 mingta xonadon ham allaqachon qurib bitkazilgan, ham qurilishi davom etayotgan uylarga to‘g‘ri keladi. Ularni qabul qilish masalasi bo‘yicha prezident topshirig‘iga asosan maxsus komissiya ishlamoqda. “Bu obyektlarning ko‘p qismi aholiga sotilgan”, — deya qo‘shimcha qildi Hidoyatov.
Yozda Toshkent shahar hokimligi 59 ta noqonuniy obyektda qurilish ishlari to‘xtatilganini ma’lum qilgandi. Eng ko‘p noqonuniy qurilishlar Yangihayot tumanida aniqlangan. Kuchli uchlikka Mirobod va Mirzo Ulug‘bek tumanlari kirdi.

В Узбекистане выявили незаконное жилье на 38 тыс. квартир. Об этом 17 декабря министр строительства и жилищно-коммунального хозяйства Шерзод Хидоятов заявил на открытом диалоге с предпринимателями.
«С 2018—2019 годов по сегодняшний день в Узбекистане построено незаконное жилье на 38 тыс. квартир», — заявил он.
Министр назвал критерии, по которым возведенное жилье было признано незаконным:
- строительство без разрешения на землю или указа хокима;
- отсутствие рассмотрения проекта на Архитектурно-градостроительном совете;
- непрохождение государственной экспертизы, определяющей безопасность объекта.
- непрохождение регистрации в Инспекции по контролю в сфере строительства и ЖКХ при Кабмине.
По его словам, создана рабочая группа по незаконно построенному жилью на 38 тыс. квартир. Ее представители выезжают на места и оценивают объекты на предмет сейсмоустойчивости. Далее проводится инструментальная проверка в форме технического обследования, которое выполняют проектные институты совместно с опытными конструкторами. После этого рассматриваются другие вопросы, оформляются необходимые документы, а также выписываются штрафы за выявленные нарушения.
Глава Минстроя уточнил, что 38 тыс. квартир расположены как в уже построенных, так и в еще строящихся домах. По вопросу принятия этих объектов по поручению президента работает специальная комиссия. «Многое уже было продано населению», — добавил Хидоятов.
Летом хокимият Ташкента сообщил о приостановке строительных работ на 59 незаконных объектах. Больше всего нелегального строительства выявлено в Янгихаётском районе. В топ-3 попали Мирабадский и Мирзо-Улугбекский районы.