Toshkent shahrining 2045-yilgacha bo‘lgan bosh rejasiga o‘zgartirishlar kiritiladi. Bu haqda Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vaziri Sherzod Hidoyatov 17-dekabr kuni tadbirkorlar bilan ochiq muloqotda ma’lum qildi.
Mustang yoqilg‘i quyish shoxobchalari tarmog‘i egasi Komiljon Islomov auksion orqali Sergeli tumanidan yer sotib olgani, biroq, hudud bosh rejaga muvofiq konservatsiya toifasiga kiritilgani bois hozir qurilish ishlarini amalga oshirish imkoni yo‘qligini qayd etdi.
“Bu, menimcha, Toshkent shahridagi juda katta muammo. Bunga qandaydir yechim bormi yoki yo‘q”, — dedi u va yer uchastkasi E-auksion elektron onlayn-maydonchasiga qo‘yilib, u orqali sotib olinganiga aniqlik kiritdi.
Qurilish vaziri Toshkent bosh rejasi tasdiqlanishidan oldin auksionga qo‘yilgan yerlar mavjudligini tasdiqladi. Hozirgi kunga kelib, bunday yerlar konservatsiya zonalari hisoblanishi yoki qavatlarga qo‘yiladigan cheklovlar to‘g‘ri kelmasligi mumkin.
Sherzod Hidoyatov hozirda ushbu masala bo‘yicha Vazirlar Mahkamasining qarori loyihasi Urbanizatsiya va uy-joy bozorini barqaror rivojlantirish milliy qo‘mitasi bilan birgalikda ko‘rib chiqilayotganini ma’lum qildi.
“Bunda mumkin bo‘lgan joylarga ruxsat berish nazarda tutilmoqda. Ammo imkoni bo‘lmaydigan joylar uchun hokimlik tomonidan mablag‘lar qaytarib beriladigan [tizim] ishlab chiqilmoqda. Qaror bir oy ichida chiqariladi, shundan so‘ng hujjat qabul qilingunga qadar auksionga qo‘yilgan yerlar bo‘yicha bosh rejaga o‘zgartirishlar kiritiladi”, — dedi vazir.
Toshkent bosh rejasi
Iyul oyida Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi bo‘lim boshlig‘i Aziz Halilov Spot bilan suhbatda Toshkent bosh rejasiga binolarning qavatlari soniga oid o‘zgartirishlar kiritilishi mumkinligini ma’lum qildi.
“Hozirda bosh rejaga o‘zgartirish kiritish bo‘yicha o‘rganish ishlari olib borilmoqda. Chunki unda ayrim hududlar uchun belgilangan [eskirgan me’yorlar] mavjud. Masalan, faqat besh qavatli bino qurilishi nazarda tutilgan joylarda 16 va undan baland bino-inshootlarni qurish imkoniyati bor”, — dedi u.
Spot muxbirining poytaxt bosh rejasiga kiritilishi mumkin bo‘lgan o‘zgartirishlar haqidagi aniqlashtiruvchi savoliga Halilov “bunday ehtimol bor” deb javob berdi. Ekspert xulosalari asosida yakuniy qaror qabul qilinadi.
17-iyul kuni qurilish sohasi vakillari bilan bo‘lib o‘tgan ochiq muloqotda Murad Buildings asoschisi Murod Nazarov bosh rejaga o‘zgartirishlar kiritilishini ma’lum qildi. Xudo xohlasa, yaqinda [o‘zgartirishlar] e’lon qilinib qoladi", — dedi tadbirkor.
Bunga javoban Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi Murod Nazarovning takliflari asosida Toshkent shahrining bosh rejasiga o‘zgartirishlar kiritishni rejalashtirmayotganini bildirdi. Qurilish vaziri o‘rinbosari Davron Odilovning ta’kidlashicha, “vazirlik kun tartibida poytaxt bosh rejasiga o‘zgartirishlar kiritilmagan”.

Министр строительства и жилищно-коммунального хозяйства Шерзод Хидоятов анонсировал внесение изменений в генеральный план Ташкента до 2045 года. Об этом 17 декабря он заявил на открытом диалоге с предпринимателями.
Владелец сети автозаправочных станций Mustang Комилжон Исломов рассказал о покупке на аукционе земли в Сергелийском районе. Однако после принятия генплана Ташкента участок попал в категорию консервации, которая запрещает любые строительные работы. Предприниматель назвал это «очень большой проблемой» в Ташкенте.
Он уточнил, что земельный участок был выставлен и приобретен на электронной онлайн-площадке E-auksion.
Комилжон Исломов. Фото: Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi / YouTube
Глава Минстроя признал, что на платформе E-auksion были выставлены участки до принятия генплана Ташкента, которые сейчас находятся в зонах консервации и местах с ограниченной этажностью. По этому вопросу сейчас рассматривается проект постановления Кабинета министров совместно с Национальным комитетом по устойчивому развитию урбанизации и рынка жилья.
«В местах, где это возможно, будет выдано разрешение. Однако есть участки, где это невозможно, поэтому в таких случаях хокимияты вернут средства. Постановление выйдет в течение месяца, после чего в генплан будут внесены изменения по участкам, выставленным на аукцион до принятия документа», — отметил Хидоятов.
Генплан Ташкента
В июле начальник отдела Министерства строительства и жилищно-коммунального хозяйства Азиз Халилов в разговоре со Spot допустил, что в генплан Ташкента могут внести изменения, касающиеся этажности зданий.
«Сейчас проводится анализ с целью внесения изменений в генплан Ташкента. В действующем документе для некоторых участков использовались устаревшие расчеты допустимой высотности. Например, в генплане указана высота в 5 этажей, тогда как фактически на этих территориях возможно строительство до 16 этажей», — заявил чиновник.
На открытом диалоге с представителями строительной сферы 17 июля основатель Murad Buildings Мурад Назаров анонсировал внесение «корректировок» в генплан. «Дай бог, скоро [изменения] опубликуют», — заявил бизнесмен.
В ответ Министерство строительства и жилищно-коммунального хозяйства заявило, что не планирует вносить поправки в генеральный план Ташкента на основе предложений Мурада Назарова. Замглавы Минстроя Даврон Адилов подчеркнул, что «изменений генплана столицы нет в повестке дня министерства».