Soliq qo‘mitasi uy-joylarni sotish narxini pasaytirib ko‘rsatish holatlari sababli ko‘chmas mulk obyektlari bo‘yicha soliq bazasini bozor qiymati asosida aniqlash amaliyoti joriy etilganini izohladi. Bu haqda 17-dekabr kuni qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Jahongir Abdiyev tadbirkorlar bilan ochiq muloqotda ma’lum qildi.
O‘zbekiston quruvchilar uyushmasi raisi Mansur Niyozmuhamedov prezidentning yaqinda qabul qilingan farmoni (PF-246) bilan 2026-yil 1-yanvardan boshlab ko‘chmas mulk obyektlari va qurilish materiallari bo‘yicha soliq bazasini tovarlarning bozor qiymatidan kelib chiqqan holda aniqlash amaliyoti joriy etilayotganini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu obyektning joylashgan hududi va joyidan kelib chiqib belgilanadi.
Niyozmuhamedovning ta’kidlashicha, Toshkent shahri beshta hududga, uy-joylar esa bir nechta — ekonom, komfort va premium kabi segmentlarga bo‘linadi. Shundan kelib chiqib, uyushma raisi quruvchilar yangi tartib doirasida qanday mexanizm asosida ishlashiga qiziqdi.
“Masalan, kimdir uy-joyning har bir kvadrat metrini $800 dan, boshqasi esa $2000 dan sotayotgan bo‘lsa, soliq bazasi qanday aniqlanadi?”, — dedi u.
Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov avvalroq Soliq qo‘mitasiga uy-joylarning minimal narxlarini ularning tannarxidan kelib chiqib, yer qiymatini hisobga olmagan holda joriy etish taklif qilinganini aytdi: beton uylar uchun — 4,6 mln so‘m, g‘ishtli uylar — kv.metri uchun 5,6 mln so‘m. “Bundan arzon uy yo‘q”, — deya aniqlik kiritdi u.
Soliq qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Jahongir Abdiyevning tushuntirishicha, yangi tartib tegishli idoralar bilan birgalikda ishlab chiqilgan, hozirda hukumat tomonidan ko‘rib chiqilmoqda. Mexanizm segmentiga qarab, uy-joylarning minimal o‘rtacha narxlaridan kelib chiqadi.
“Siz aytayotgan [har kv.metri] $800 yoki $2000 ga sotiladigan [uy-joylar] bo‘lsa, qani edi? Bizda shunday holatlar borki, masalan, Mirzo Ulug‘bek tumanida ayrim yaxshi qurilgan uylarning har bir kvadrati 14 ming so‘mdan sotilgan. Bu 40 mln so‘mga 200 kv.metrlik kvartira sotilgan, degani. Bunday holat bilan siz aytayotgan $800 yoki $2000 lik holat o‘rtasida yer bilan osmoncha farq bor”, — dedi Abdiyev.
Qo‘mita raisi o‘rinbosari yangi tartib kvadrat metri $800 yoki $2000 dan sotilayotgan uy-joylarga ta’sir qilmasligiga ishontirdi. “O‘rtacha narx belgilanadi, undan balandiga [soliq organlarida] hech qanday e’tirozlar bo‘lmaydi”, — deya ta’kidladi u.
Quruvchilar uyushmasi rahbari esa o‘rtacha narxlardan voz kechib, uy-joylarni segmentlashga o‘tishni taklif qildi va tegishli takliflar Qurilish vazirligiga allaqachon yuborilganini ta’kidladi. Har bir klassifikatsiya doirasida uy-joy mos kelishi kerak bo‘lgan asosiy talablarni tasdiqlash taklif qilinmoqda.
Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vaziri Sherzod Hidoyatov eksrou tizimi ishga tushirilgach, loyiha to‘liq ekspertizadan o‘tkazilishi kerakligini aytdi. Soliq bazasi marja va tannarx o‘rtasidagi farq sifatida aniqlanadi.
“Bundan hech kim qochib qutulolmaydi. Masala, shu orqali hal qilinadi”, — deya xulosa qildi u.
“Soya"dagi qurilish
O‘zbekistonda qurilish sohasida kuzatilmaydigan iqtisodiyot ulushi 41% ga — 97 trln so‘mga baholanmoqda. Bunda, yashirilgan soliqlar 1,2 trln so‘mni, talon-toroj qilingan mablag‘lar esa 203 mlrd so‘mni tashkil etadi.
O‘tgan yili bitimlarning 17%ida uy-joyning kvadrat metri narxi 8 mln so‘mdan oshgan bo‘lsa, 83%ida u pastroq bo‘lib qoldi — 39% holatda 5 mln so‘mgacha, 44%ida esa 5−8 mln so‘m oralig‘ida.
Turar joylarning oldi-sotdisida qiymatni pasaytirib ko‘rsatish oqibatida 126 ming kvadrat metr uy-joy (10 mingta xonadon) har kvadrat metri uchun atigi 1,2 mln so‘mdan ($100 dan kam) rasmiylashtirilgan. Natijada, ana shunday uy-joylardan 1,9 trln so‘m soliq tushumi ta’minlanmagan.
914 ta obyekt qurilishida ishlar hajmi kamaytirib ko‘rsatilgani sababli budjetga 243 mlrd so‘m tushmagan, o‘z muddatida qurilgan 1,5 mingta obyekt hisobga qo‘yilmagani sababli 200 mlrd so‘m mol-mulk va yer solig‘i hisoblanmagan.
6,3 mingta obyektda 1 nafardan ko‘p bo‘lmagan xodimlar mavjud. Bundan tashqari, 32,4 mingta obyektda 5,7 trln so‘mlik qurilish materiallari ustav kapitaliga ulushdor sifatida rasmiylashtirilgan holda soliqdan qochish holatlari aniqlangan.

Налоговый комитет объяснил введение практики определения налоговой базы по объектам недвижимости на основе рыночной стоимости из-за случаев занижения цены продажи жилья. Об этом 17 декабря заместитель председателя ведомства Жахонгир Абдиев заявил на открытом диалоге с предпринимателями.
Председатель Ассоциации застройщиков Узбекистана Мансур Ниязмухамедов заявил, что недавний указ президента (УП-246) вводит с 1 января 2026 года практику определения налоговой базы по объектам недвижимого имущества и строительным материалам исходя из рыночной стоимости товаров. По его словам, это будет определяться исходя из расположенной территории и места объекта.
Он отметил, что Ташкент разделен на пять территорий, а жилье разделяется на несколько сегментов — от эконома до премиума. Ниязмухамедов поинтересовался тем, как будет определяться налоговая база, если в одном и том же месте жилье может продаваться как за $800 за кв. м, так и за $2000.
Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов сообщил, что ранее предлагал Налоговому комитету ввести минимальные цены на жилье исходя из их себестоимости, но без учета стоимости земли: в бетонных домах — 4,6 млн сумов, в кирпичных — 5,6 млн сумов за квадратный метр. «Дешевле этого дома не продаются», — уточнил он.
Заместитель председатель Налогового комитета Жахонгир Абдиев пояснил, что порядок разработан совместно с другими ведомствами. Механизм будет исходить из минимальных средних цен на жилье в зависимости от сегмента.
«Где это [жилье] за $800 или $2000 [за квадратный метр], о котором вы говорите? У нас есть такие случаи, когда в Мирзо-Улугбекском районе хорошие дома были проданы по цене 14 тыс. сумов за квадрат. Например, за 40 млн сумов была продана квартира площадью 200 квадратных метров. Между тем, о чем вы говорите — $800 или $2000 — и этими случаями — небо и земля», — заявил Абдиев.
Замглавы ведомства заверил, что новый порядок не затронет жилье, которое продается за $800 или $2000 за квадратный метр. «Будет определена средняя предельная цена, выше которой [у налоговых органов] не будет никаких претензий», — подчеркнул он.
Глава Ассоциации застройщиков предложил отказаться от средних цен и перейти к сегментизации жилья, отметив, что соответствующие предложения уже были направлены в Минстрой. В рамках каждой классификации предлагается утвердить основные требования, которым должен соответствовать жилой дом.
Министр строительства и ЖКХ Шерзод Хидоятов заявил, что после запуска системы эскроу проект должен будет пройти полную экспертизу. Налоговая база будет определена как разница между маржой и себестоимостью. «От этого никто не сможет уйти», — подытожил он.
Стройка в тени
Доля теневой экономики в строительной сфере Узбекистана оценивается в 41% — это 97 трлн сумов. Недоплаченные налоги составляют 1,2 трлн сумов, а выявленные хищения — 203 млрд сумов. В 2024 году в отрасли больше половины сотрудников трудились неформально — 322 тыс. против 294 тыс. официально занятых.
В прошлом году в 17% сделок стоимость квадратного метра жилья превысила 8 млн сумов, тогда как в 83% она осталась ниже — в 39% случаев до 5 млн, а в 44% — от 5 до 8 млн сумов.
Более 126 тыс. кв. м жилья (10 тыс. квартир) были оформлены по документам по цене всего 1,2 млн сумов (менее $100) за квадрат.
Из-за занижения объемов работ на 914 стройках бюджет недополучил 243 млрд сумов, а несвоевременная постановка на учет 1,5 тыс. завершенных объектов лишила его еще 200 млрд сумов налогов на землю и имущество.
В 6,3 тыс. обществах с ограниченной ответственности числится не более 1 сотрудника. Кроме того, на 32,4 тыс. объектах выявлены случаи уклонения от налогов, когда строительные материалы на 5,7 трлн сумов оформлялись как вклад в уставный капитал.