O‘zbekistonda tadbirkorlik faoliyatini yuritishga yondashuv asta-sekin o‘zgarib bormoqda. Ma’muriy va moliyaviy jarayonlarni soddalashtirish uchun raqamli xizmatlardan tobora ko‘proq yakka tartibdagi tadbirkorlar va o‘zini o‘zi band qilganlar foydalanmoqda. Paynet ma’lumotlariga ko‘ra, bugungi kunda Xolis platformasida butun mamlakat bo‘ylab 200 mingga yaqin foydalanuvchi ro‘yxatdan o‘tgan. 2026-yil yanvar oyidan boshlab biznes yuritish uchun raqamli yechimlardan foydalanish ommaviy tus olishi kutilmoqda.
Xolis — bu Paynet ilovasi ichidagi xizmat bo‘lib, yakka tartibdagi tadbirkorlar va o‘zini o‘zi band qilganlarning soliq va moliyaviy hisobini yuritishni soddalashtirish uchun mo‘ljallangan. Ilova tadbirkorlarga banklar, davlat organlari va boshqa tashkilotlarga shaxsan tashrif buyurmasdan soliq va hisob-kitob operatsiyalarini amalga oshirish imkonini beradi.
Xolisning asosiy funksiyalaridan biri standart 4% o‘rniga aylanmadan 1% miqdorida soliq stavkasini qo‘llashdir. Masalan, yillik aylanma 1 mlrd so‘m bo‘lganda soliq majburiyatlari 10 mln so‘mni tashkil etadi. Barcha hisob-kitoblar qayd etilgan operatsiyalar asosida avtomatik ravishda amalga oshiriladi.
Platforma to‘lovlarni komissiyasiz qabul qilish imkoniyatini ham taqdim etadi. Tadbirkorlar kassa terminallaridan foydalanishi yoki chek tasmalarini sotib olishi shart emas. To‘lovlarni qabul qilish uchun barcha vositalar ilova ichida mavjud va foydalanuvchi tomonidan qo‘shimcha xarajatlarni talab qilmaydi.
Xolis buxgalteriya va kassa hisobini avtomatlashtiradi. Barcha operatsiyalar fiskallashtiriladi va tizim tomonidan ma’lumotlarni qo‘lda kiritmasdan hisobga olinadi. Bu tadbirkorlarga buxgalterni jalb qilmasdan buxgalteriya hisobini yuritish imkonini beradi va hisob-kitoblar va hisobotlarda xatolar xavfini kamaytiradi.
Bundan tashqari, foydalanuvchilarga har bir qabul qilingan to‘lov uchun keshbek hisoblanadi. Ushbu mexanizm platforma funksionali doirasida qo‘llaniladi va naqd pulsiz hisob-kitoblarni rag‘batlantirishga qaratilgan.
Xolisga ro‘yxatdan o‘tish jarayoni to‘liq masofaviy bo‘lib, 10 daqiqagacha davom etadi. Ishni boshlash uchun quyidagilar zarur:
- Paynet ilovasini yuklab olish;
- identifikatsiyadan o‘tish;
- Xolis bo‘limini ochish;
- Face ID yordamida ro‘yxatdan o‘tish;
- faoliyat turini tanlash va oferta shartlarini tasdiqlash.
Barcha ro‘yxatga olish hujjatlari avtomatik tarzda shakllantiriladi va foydalanuvchining shaxsiy kabinetida saqlanadi.

Подход к ведению предпринимательской деятельности в Узбекистане постепенно меняется. Все больше индивидуальных предпринимателей и самозанятых используют цифровые сервисы для упрощения административных и финансовых процессов. По данным Paynet, на сегодняшний день в платформе Xolis зарегистрированы почти 200 тыс. пользователей по всей стране. Ожидается, что с января 2026 года использование цифровых решений для ведения бизнеса станет массовым.
Xolis — это сервис внутри приложения Paynet, предназначенный для упрощения налогового и финансового учета индивидуальных предпринимателей и самозанятых. Приложение дает возможность предпринимателям выполнять налоговые и расчетные операции без необходимости личного посещения банков, государственных органов и других организаций.
Одной из ключевых функций Xolis является применение налоговой ставки в размере 1% от оборота вместо стандартных 4%. Например, при годовом обороте 1 млрд сумов налоговые обязательства составляют 10 млн сумов. Все расчеты выполняются автоматически на основе зафиксированных операций.
Платформа также предоставляет возможность приема платежей без комиссии. Предпринимателям не требуется использовать кассовые терминалы или приобретать чековые ленты. Все инструменты для приема оплаты доступны внутри приложения и не предполагают дополнительных затрат со стороны пользователя.
Xolis автоматизирует бухгалтерский и кассовый учет. Все операции проходят фискализацию и учитываются системой без ручного ввода данных. Это дает возможность предпринимателям вести учет без привлечения бухгалтера и снижает риск ошибок при расчетах и отчетности.
Дополнительно пользователям начисляется кешбэк за каждый принятый платеж. Этот механизм применяется в рамках функционала платформы и направлен на стимулирование безналичных расчетов.
Процесс регистрации в Xolis полностью дистанционный и занимает до 10 минут. Для начала работы необходимо:
- скачать приложение Paynet;
- пройти идентификацию;
- открыть раздел Xolis;
- зарегистрироваться с использованием Face ID;
- выбрать вид деятельности и подтвердить условия оферты.
Все регистрационные документы формируются автоматически и хранятся в личном кабинете пользователя.
Вместо традиционного расчетного счета Xolis предлагает использование бизнес-кошелька. Он дает возможность:
- принимать оплату различными способами с помощью смартфона, включая оплату по QR-коду;
- выставление счета по номеру телефона;
- прием наличных средств с автоматической фискализацией;
- NFC-оплату, при которой смартфон используется как платежный терминал.
В дальнейшем функциональность платформы Xolis планируется расширять. Разработка новых цифровых сервисов направлена на дальнейшую автоматизацию процессов и упрощение управления предпринимательской деятельностью.