O‘zbekistonda elektr energiyasi uchun soatbay tariflar ishlab chiqilmoqda. Bu haqda 11-dekabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi chiqishida energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov ma’lum qildi.
O‘zLiDeP fraksiyasi vakili Saydullo Azimovning aytishicha, aholi energiya resurslari tariflaridan norozi. Deputat tariflarni mavsumga qarab tabaqalashtirishni taklif qildi: yozda ularni oshirish, qishda esa isitish uchun energiyaga talab oshganda pasaytirish, gazlashtirilmagan uylar uchun alohida tariflarni joriy etish.
Energetika vazirligi rahbari palata deputatining taklifini o‘rinli deb atab, muvozanatni saqlash zarurligini ta’kidladi.
“Biz ayni paytda siz aytgan taklifga o‘xshash taklif ustida ishlamoqdamiz — isitish mavsumida elektr energiyasiga o‘tishni rag‘batlantiruvchi alohida me’yorni joriy etish. Xavfsizlik nuqtai nazaridan, elektr energiyasi yordamida isitish samaraliroq, chunki u xavfli vaziyatlarning oldini oladi. Ikkinchidan, gap nafaqat mavsumlar bo‘yicha — isitish va boshqa, balki kun davomida ASKUE „aqlli“ elektr hisoblagichlari yordamida tariflarni tabaqalashtirish haqida bormoqda. Masalan, elektromobilni kechqurun yoki kunduzi zaryadlash arzonroq bo‘ladi, eng yuqori iste’mol paytlarida esa tariflar oshadi. Hozir biz tariflarni soatbay qilish ustida ishlamoqdamiz”, deya ta’kidladi Jo‘rabek Mirzamahmudov.
O‘zbekistonda gaz plitalari o‘rniga elektr plitalari bilan jihozlangan uylar uchun elektr energiyasi uchun pasaytirilgan tariflarni joriy etish rejalashtirilmoqda.
Yangi tariflar gaz quvurlariga ulanmagan va markaziy isitish o‘rniga elektr isitish bilan taʼminlangan ko‘p qavatli uylar hamda yotoqxonalar uchun tatbiq etiladi Shuningdek, chegirmalar gazlashtirilmagan hududlardagi maishiy isteʼmolchilarga ham tegishli bo‘lib, ular subsidiyalangan narxlarda suyultirilgan gaz yoki ko‘mir olmaydilar.
Isitish mavsumida oyiga 2000 kVt/soatgacha isteʼmol qilganda, bunday abonentlar maishiy isteʼmolchilar uchun amal qilayotgan tarifdan 50% past narxda to‘laydilar. Yilning qolgan vaqtlarida pasaytirilgan narxlar uchun oylik limit 1000 kVt/soatni tashkil etadi.
Amaldagi va taklif etilayotgan tariflarning taqqoslanishi quyidagi jadvalda keltirilgan:
| Isteʼmol hajmi | Tarif (kVt/soat uchun, so‘mda) | |
| amalda | taklif etilayotgan | |
| isitish mavsumida | ||
| 200 kVt/soatgacha | 600 | 300 |
| 201−500 kVt/soat | 800 | 400 |
| 501−1000 kVt/soat | 1000 | 500 |
| 1001−2000 kVt/soat | 1500 | 750 |
| isitish mavsumidan tashqari | ||
O‘zgartirishlar idoralararo dastlabki kelishuvdan o‘tkazildi. Hozirda elektr tarmoqlarining qo‘shimcha yuklamani qabul qilish imkoniyatini tekshirish maqsadida texnik audit o‘tkazilmoqda. Bundan tashqari, Energetika vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, O‘zenergoinspeksiya, Hududiy elektr tarmoqlari va Hududgaztaʼminot tahlil o‘tkazmoqda.
Hisob-kitoblar yakunida yakuniy xulosa chiqariladi. Uning asosida masʼul davlat organlari tashabbusni amalga oshirish to‘g‘risida qaror qabul qiladi.

В Узбекистане разрабатывают почасовые тарифы на электроэнергию. Об этом 11 декабря сообщил министр энергетики Журабек Мирзамахмудов в ходе выступления в Законодательной палате Олий Мажиса.
Представитель фракции «УзЛиДеП» Сайдулло Азимов заявил, что население выражает недовольство тарифами на энергоресурсы. Депутат предложил дифференцировать тарифы в зависимости от сезона: увеличить их летом, но снизить их зимой, когда растет спрос на энергию для отопления, и ввести отдельные тарифы для негазифицированных домов.
Глава Минэнерго назвал уместным предложение депутата Закпалаты, подчеркнув необходимость поддержания баланса.
«Мы сейчас работаем над точно таким же предложением, которое вы озвучили, — ввести отдельную норму в отопительный период, стимулирующую переход на электроэнергию. С точки зрения безопасности разогрев с помощью электроэнергии эффективнее, так как он предотвращает опасные ситуации. Во-вторых, речь идет не только о дифференциации тарифов по сезонам — отопительному и другому, — но и в течение дня с помощью „умных“ электрических счетчиков АСКУЭ. Например, дешевле будет зарядить электромобиль вечером или днем, тогда как в пиковые периоды тарифы вырастут. Сейчас мы работаем над тем, чтобы сделать тарифы почасовыми», — рассказал Журабек Мирзамахмудов.
В Узбекистане планируется ввести пониженные тарифы на электроэнергию для домов, оборудованных электрическими плитами вместо газовых.
Новые тарифы затронут многоквартирные дома и общежития, не подключенные к газопроводам и оснащенные электрическим обогревом вместо центрального отопления. Также скидки касаются бытовых потребителей в негазифицированных районах, которые не получают сжиженный газ или уголь по субсидированным ценам.
При потреблении в отопительный сезон до 2000 кВт⋅ч ежемесячно такие абоненты будут платить по тарифу на 50% ниже действующего для бытовых. В остальное время года месячный лимит для пониженных цен составит 1000 кВт⋅ч.
Сравнение действующих и предлагаемых тарифов приводится в таблице ниже:
| Объем потребления | Тариф (сумов за кВт⋅ч) | |
| действующий | предлагаемый | |
| в отопительный сезон | ||
| до 200 кВт⋅ч | 600 | 300 |
| 201−500 кВт⋅ч | 800 | 400 |
| 501−1000 кВт⋅ч | 1000 | 500 |
| 1001−2000 кВт⋅ч | 1500 | 750 |
| вне отопительного сезона | ||
Изменения уже прошли предварительное межведомственное согласование. Сейчас идет технический аудит электросетей с целью проверить их возможность принять дополнительную нагрузку. Кроме того, Минэнерго, Минэкономфин, «Узэнергоинспекция», «Региональные электросети» и «Худудгазтаъминот» проводят дополнительный анализ.
По окончании расчетов будет составлено итоговое заключение. На его основе ответственные госорганы примут решение о реализации инициативы.