O‘zbekistondagi gidroelektr stansiyalarida suv tanqisligi tufayli elektr energiyasi ishlab chiqarish kamaydi. Bu haqda 11-dekabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi chiqishida energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov ma’lum qildi.
O‘zLiDeP fraksiyasi vakili Saydullo Azimov gidroelektr stansiyalarida elektr energiyasi ishlab chiqarishning kamayishi sabablari bilan qiziqib, gidroenergetika eng arzon energiya manbalaridan biri bo‘lib qolayotganini ta’kidladi.
Savolga javob berar ekan, Energetika vaziri, bu yil mamlakatga suv oqimi o‘tgan yilgi ko‘rsatkichga nisbatan 35% ga kamayganligini tushuntirib berdi.
“Yirik gidroelektr stansiyalari tomonidan elektr energiyasi ishlab chiqarishning kamayishiga asosiy sabab suv hajmining kamligi hisoblanadi. Biz kichik va mikro GESlar sonini ko‘paytirmoqdamiz. Quvvati 5 MVt gacha bo‘lgan kichik va mikro GESlarni ishga tushirish orqali 140 mln kVt⋅soat elektr energiyasi ishlab chiqarildi, ammo bu juda oz miqdor. Biz, albatta, gidroenergetikani rivojlantirishni davom ettiramiz, biroq u suv resurslariga bog‘liq bo‘lgani sababli, gaz iste’molini kamaytirish maqsadida muqobil energiya manbalariga, ya’ni quyosh, shamol va energiya saqlash tizimlariga e’tibor qaratmoqdamiz”, deya ta’kidladi Mirzamahmudov.
Vazir gidroakkumulyatsiya stansiyalarini qurish rejalari haqida ma’lumot berdi. Biroq, yirik gidroelektr stansiyasini qurish 6 yildan 10 yilgacha davom etadi, shuning uchun qisqa muddatda energiya ta’minotining eng arzon usuli “yashil” energetika hisoblanadi, deya qo‘shimcha qildi u.
Sentabr oyida Energetika vazirligi rahbari Xitoy bilan O‘zbekistonda gidroakkumulyatsiya stansiyalarini qurish loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishilgani haqida gapirgan edi.
Suv tangligi
Yaqinda Qirg‘iziston energetika vaziri Taalaybek Ibrayev O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston Jahon bankining REMIT dasturi ko‘magida chegara hududlaridagi elektr uzatish liniyalarining o‘tkazuvchanlik qobiliyatini oshirish bilan shug‘ullanayotganini ma’lum qildi.
Dekabr oyi o‘rtalarida energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov O‘zbekiston qo‘shni davlatlar — Qirg‘iziston va Tojikistonga 2,6 mlrd kVt/soat elektr energiyasi yetkazib berishni rejalashtirayotganini ma’lum qilgandi. Bu vegetatsiya davrida suvga bo‘lgan talabni talab darajasida ta’minlash maqsadida amalga oshiriladi.
O‘zbekiston Qirg‘iziston va Tojikistonga elektr energiyasi yetkazib berishni ko‘paytirdi, chunki bu yil yoz oylarida deyarli yog‘ingarchilik bo‘lmagani sababli suv 35 foizga kamaydi. Natijada, yozda mahalliy fermerlar sug‘orish uchun suv tanqisligini his qilmadilar, dedi u.
“Ilgari biz sof importyor bo‘lgan bo‘lsak, ya’ni elektr energiyasi importi eksportdan yuqori bo‘lgan bo‘lsa, bu yildan boshlab ijobiy balansga o‘tib, sof eksportyorga aylandik. Bu qo‘shimcha zaxiralar va energiya quvvatlarini yaratish orqali amalga oshirildi,” — dedi vazir.
O‘tgan hafta O‘zbekiston Tojikistonga elektr energiyasi yetkazib berishni boshlagani ma’lum bo‘ldi. Ta’minot kuniga 2 million kVt/soatgacha amalga oshiriladi va O‘zbekiston energiya tizimining imkoniyatlari oshishi bilan o‘sishi mumkin.

Выработка электроэнергии на гидроэлектростанциях в Узбекистане снизилась из-за дефицита воды. Об этом 11 декабря сообщил министр энергетики Журабек Мирзамахмудов в ходе выступления в Законодательной палате Олий Мажиса.
Представитель фракции «УзЛиДеП» Сайдулло Азимов поинтересовался причинами снижения выработки электроэнергии на гидроэлектростанциях, отметив, что гидроэнергетика остается одним из самых дешевых источников энергии.
Отвечая на вопрос, глава Минэнерго пояснил, что в этом году приток воды в республику сократился на 35% по сравнению с прошлогодним показателем.
«Основная причина снижения производства электроэнергии со стороны крупных гидроэлектростанций — малый объем воды. Мы увеличиваем число малых и микроГЭС. За счет запуска малых и микроГЭС мощностью до 5 МВт было произведено 140 млн кВт⋅ч — это очень мало. Мы обязательно будем развивать гидроэнергетику, но, так как она зависит от водных ресурсов, мы делаем ставку на альтернативную энергетику для снижения потребления газа: солнце, ветер и системы хранения энергии», — заявил Мирзамахмудов.
Министр сообщил о планах по строительству гидроаккумулирующих станций. Однако сооружение крупной гидроэлектростанции занимает от 6 до 10 лет, поэтому самым дешевым способом энергообеспечения в краткосрочном периоде является «зеленая» энергетика, добавил он.
В сентябре глава Минэнерго рассказал о достижении договоренностей с Китаем о реализации проектов строительства гидроаккумулирующих станций в Узбекистане.
Водный кризис
Недавно министр энергетики Кыргызстана Таалайбек Ибраев заявил, что Узбекистан, Кыргызстан и Таджикистан занимаются увеличением пропускной способности линий электропередач в приграничных регионах при поддержке программы REMIT Всемирного банка.
В середине декабря министр энергетики Журабек Мирзамахмудов сообщил, что Узбекистан планирует поставить 2,6 млрд кВт⋅ч в соседние страны — Кыргызстан и Таджикистан. Это делается для обеспечения потребности в воде на необходимом уровне в период вегетации.
Узбекистан нарастил поставки электроэнергии в Кыргызстан и Таджикистан, так как в этом году воды было на 35% меньше из-за практического отсутствия осадков в летние месяцы. В результате летом отечественные фермеры не ощутили дефицит воды для полива, отметил он.
«Если раньше мы были нетто-импортерами, то есть импорт электроэнергии превышал экспорт, то с этого года перешли к положительному балансу и стали нетто-экспортерами. Это стало возможным за счет создания дополнительных резервов и энергетических мощностей», — рассказал министр.
На прошлой неделе стало известно, что Узбекистан начал поставлять электроэнергию в Таджикистан. Поставки осуществляются до 2 млн кВт⋅ч в сутки и могут вырасти при увеличении возможностей энергосистемы Узбекистана.