Startup Garage venchur studiyasi Bito O‘zbekiston B2B platformasidagi o‘z ulushining bir qismini Qozog‘istonning MOST Ventures fondiga sotadi. Bu haqda Spot’ga akselerator matbuot xizmati xabar berdi.
Bitim “brij-raund” — startapga sarmoya kiritishning asosiy bosqichlari o‘rtasidagi oraliq bosqich doirasida amalga oshirildi. Rivojlanishning dastlabki bosqichlarida Bito jamoasiga hamrohlik qilgan va uning akseleratsiyasini amalga oshirgan Startup Garage o‘z ulushidan qisman chiqib ketdi.
Moliyalashtirish hajmi oshkor etilmadi. Shunga qaramay, transchegaraviy bitim doirasida kompaniya bahosi $10 mlnni tashkil etdi — bu joriy yil fevral oyidagidan uch barobar yuqori.
Jalb etilgan mablag‘lar hududiy kengayish va mahsulotni yanada rivojlantirishga yo‘naltiriladi. Ishlab chiquvchilar biznes jarayonlarini optimallashtirish va kichik biznesning operatsion samaradorligini oshirishga qaratilgan yechimlar ekotizimini shakllantirishda davom etadilar.
Bito resurslarni rejalashtirish tizimi (ERP), fintech yechimlari va sun’iy intellektni kichik va o‘rta korxonalar uchun yagona operatsion platformaga birlashtiradi. U savdo, moliya, ombor hisobi, HR, to‘lovlar, bo‘lib to‘lash va tahlil sohalarini qamrab oladi.
Integratsiyalashgan yechim kompaniyalarga operatsion faoliyatni tizimlashtirish, shaffoflikni oshirish va aniq ma’lumotlar asosida qarorlar qabul qilishga yordam beradi. MOST Ventures ishtirokidagi raund mintaqaviy investorlarning O‘zbekiston loyihalariga bo‘lgan ishonchi ortib borayotganidan dalolat beradi.
“Ushbu transchegaraviy bitim mustahkam fundamental tamoyillar va organik o‘sish asosida qurilgan Markaziy Osiyo startaplari tezda kengayish va institutsional kapitalni jalb qilishga qodir ekanligini ko‘rsatadi. Bito reytingining o‘sishi intizomli ijro va haqiqiy bozor talabi natijasidir”, — dedi Startup Garage asoschisi Muhammad Xalil.
Raund yopilgandan so‘ng, Bito mintaqa bozorlarida kengayishni tezlashtirishni rejalashtirmoqda. Kompaniya biznes uchun SaaS-provayder mavqeini mustahkamlash maqsadida O‘zbekiston va Qozog‘iston bozorlariga e’tibor qaratadi.
Avvalroq Uzum Amerikaning VR Capital investitsiya fondidan 300 mlrd so‘m jalb qilgani haqida xabar berilgandi.
Mablag‘lar raqamli banking, to‘lovlar va isteʼmol kreditlarini o‘z ichiga olgan fintechni rivojlantirishga yo‘naltiriladi.

Венчурная студия Startup Garage продаст часть своей доли в узбекистанской B2B-платформе Bito казахстанскому фонду MOST Ventures. Об этом Spot сообщили в пресс-службе акселератора.
Сделка состоялась в рамках «бридж-раунда» — промежуточной ступени между основными этапами инвестиций в стартап. Startup Garage, сопровождавшая команду Bito на ранних стадиях развития и проводившая ее акселерацию, частично вышла из своей доли.
Объем финансирования не раскрывается. При этом оценка компании в рамках трансграничной сделки составила $10 млн — в три раза больше, чем в феврале этого года.
Привлеченные средства пойдут на региональную экспансию и дальнейшее развитие продукта. Разработчики продолжат формировать экосистему решений, направленную на оптимизацию бизнес-процессов и повышение операционной эффективности малого бизнеса.
Bito объединяет систему планирования ресурсов (ERP), финтех-решения и искусственный интеллект в единую операционную платформу для малых и средних предприятий. Она охватывает сферу продаж, финансов, складского учета, HR, платежи, рассрочку и аналитику.
Интегрированное решение помогает компаниям систематизировать операционную деятельность, повысить прозрачность и принимать решения на основе точных данных. Раунд с участием MOST Ventures указывает на растущее доверие региональных инвесторов к проектам из Узбекистана, отметили в Startup Garage.
«Эта трансграничная сделка демонстрирует, что стартапы из Центральной Азии, построенные на прочных фундаментальных принципах и органическом росте, способны быстро масштабироваться и привлекать институциональный капитал. Рост оценки Bito — результат дисциплинированного исполнения и реального рыночного спроса», — отметил основатель Startup Garage Мухаммад Халил.
После закрытия раунда Bito планирует ускорить экспансию на рынках региона. Компания сосредоточится на рынках Узбекистана и Казахстана, чтобы укрепить позицию SaaS-провайдера для бизнеса.