O‘zbekistondagi atom elektr stansiyasi qurilishi loyihasi doirasida aholi ko‘chirilishi mumkin. Bu haqda 23-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan jamoatchilik eshituvlariida O‘zatom agentligi huzuridagi AES qurilishi direksiyasi direktori o‘rinbosari Otabek Amanov ma’lum qildi, deya xabar berdi Spot muxbiri.
U fuqarolarni ko‘chirish ehtimoli haqidagi savolga javob berar ekan, loyiha doirasida 1 km radiusda sanitariya zonasi ko‘zda tutilganini aytdi. Amanovning so‘zlariga ko‘ra, stansiya qurilayotgan hudud yaqinida aholi yashash punktlari mavjud emas.
“Infratuzilma, jumladan, yo‘llar qurilishiga [uy-joylar] to‘g‘ri kelsa, O‘zbekiston qonunchiligiga muvofiq ravishda uy-joy uchun kompensatsiya beriladi va aholini ko‘chiriladi. Yana bir bor ta’kidlayman, bu faqat yo‘l yoki boshqa qurilish obyektlari barpo etilishi zarur bo‘lgan holatlar hamda sanitariya zonasining 1−3 km radiusiga to‘g‘ri kelgandagina mumkin”, — dedi direksiya boshlig‘i o‘rinbosari.
Otabek Amanovning ta’kidlashicha, Xonbandi va Uchquloch kabi yaqin aholi punktlarida yashovchi fuqarolar uchun ko‘chirish xavfi mavjud emas.
Shuningdek, uning qayd etishicha, aholini ko‘chirish masalasi faqat AESning sanitariya zonasida yashayotganlar bo‘yicha ko‘rib chiqilishi mumkin.

Жителей могут переселить в рамках проекта строительства атомной электростанции в Узбекистане. Об этом 23 декабря заместитель директора Дирекции по строительству АЭС при Агентстве «Узатом» Отабек Аманов рассказал на общественных слушаниях, передает корреспондент Spot.
Отвечая на вопросы граждан о возможном переселении, Отабек Аманов заявил, что проект АЭС предусматривает санитарную зону радиусом 1 км. По его словам, в непосредственной близости от площадки строительства станции населенные пункты отсутствуют.
«Если под строительство инфраструктуры, в том числе дорог, подпадут [жилые дома], то в полном соответствии с законодательством Узбекистана будет компенсировано жилье и осуществлено переселение. Я еще раз скажу, что это возможно в случае подпадания под строительство дорог или строительных объектов, а также при расположении в санитарной зоне в радиусе 1−3 км», — отметил замглавы Дирекции по строительству АЭС.
Отабек Аманов подчеркнул, что переселение не грозит жителям близлежащих населенных пунктов, включая «Хонбанди» и «Учкулач».
Кроме того, замглавы Дирекции по строительству АЭС отметил, что вопрос переселения жителей может рассматриваться лишь в случае их проживания в пределах санитарной зоны станции.