2025-yilning yanvar-noyabr oylarida O‘zbekiston eksportga nisbatan ko‘proq tabiiy gaz import qildi, deya xabar bermoqda Milliy statistika qo‘mitasi.
11 oy ichida Turkmaniston va Rossiyadan “ko‘k yoqilg‘i” importi 1,2% ga qisqarib, $1,45 mlrdni tashkil etdi. Yanvar oyida yetkazib berish $27,8 mlnni tashkil etgan bo‘lsa, fevral oyida ular $8 mlnga, mart oyida esa $2,7 mlnga tushdi. Aprel oyida gaz importi $112 mln gacha, may oyida $135 mln gacha, iyun oyida esa $286,3 mlnga yetdi.
Iyul oyida yetkazib berish $162,2 mlngacha, avgustda $151,9 mlngacha, sentabrda $46,4 mlngacha kamaydi. Biroq, oktabr oyida import iyun oyidan beri maksimal darajaga yetdi — $190,2 mln, noyabr oyida esa bu yilgi rekord darajaga yetdi — $334,3 mln.
Yil boshidan buyon Xitoyga gaz eksporti 5,2% ga oshib, $624,1 mlnni tashkil etdi. Yanvar oyida $21,8 mln, fevral oyida $20,2 mln, mart oyida $52,3 mln, aprel oyida $105,4 mln, may oyida $88,3 mln va iyun oyida $66,9 mlnlik yetkazib berildi.
Iyul oyida eksport $83,7 mlnga yetdi, avgustda $56,1 mlngacha, sentabrda $51,5 mlngacha, oktabrda esa $22 mlngacha kamaydi. Noyabr oyida eksport yetkazib berish uch oylik pasayishdan so‘ng o‘sdi va iyul oyidan beri maksimal darajaga yetib, $55,9 mlnni tashkil etdi.
Biroq Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlari Xitoy Bosh bojxona boshqarmasi keltirgan raqamlardan biroz farq qiladi. Unga ko‘ra, O‘zbekiston yanvar-oktabr oylarida $741,3 mlnlik gaz eksport qilgan bo‘lib, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 11% ga ko‘p.
Bundan tashqari, Xitoy bojxonasi O‘zbekistondan tabiiy gaz yetkazib berishning oylik hajmi qariyb 27% ga qisqarganini ma’lum qildi: oktabrdagi $62,6 mlndan noyabrda $45,77 mlngacha (2024-yilning shu davriga nisbatan 42,3% pasayish).
Xitoyga gaz eksporti bo‘yicha yetakchilikni Rossiya saqlab qolmoqda — joriy yilning 11 oyida $8,64 mlrdlik gaz yetkazib bergan. Ikkinchi o‘rinda Turkmaniston ($7,69 mlrd). Keyingi o‘rinlarda Myanma ($1,4 mlrd), Qozog‘iston ($1,06 mlrd), shuningdek AQSh va Italiya kichik hajmlar bilan qayd etilgan.
Avvalroq Spot Rossiya benzin va dizel eksportiga qo‘yilgan to‘liq taqiqni bahorgacha uzaytirgani haqida yozgandi.

В январе-ноябре 2025 года Узбекистан импортировал природного газа больше, чем экспортировал, следует из данных Национального комитета по статистике, которые изучил Spot.
За 11 месяцев импорт голубого топлива из Туркменистана и России сократился на 1,2% — до $1,45 млрд. Если в январе поставки составляли $27,8 млн, то в феврале они упали до $8 млн, а в марте — до $2,7 млн. В апреле импорт газа вырос до $112 млн, в мае — до $135 млн, а в июне достиг $286,3 млн.
В июле поставки снизились до $162,2 млн, в августе — до $151,9 млн, в сентябре — до $46,4 млн. Однако в октябре импорт достиг максимума с июня — $190,2 млн, а в ноябре достиг рекордного уровня в этом году — $334,3 млн.
С начала года экспорт газа в Китай увеличился на 5,2% — до $624,1 млн. В январе поставки составили $21,8 млн, в феврале — $20,2 млн, в марте — $52,3 млн, в апреле — $105,4 млн, в мае — $88,3 млн и в июне — $66,9 млн.
В июле экспорт достиг $83,7 млн, в августе снизился до $56,1 млн, в сентябре — до $51,5 млн, а в октябре — до $22 млн. В ноябре экспортные поставки выросли после трех месяцев падения и составили $55,9 млн, достигнув максимума с июля.
Однако сведения Нацстаткома немного отличаются от данных Главного таможенного управления Китая, согласно которым Узбекистан в январе-октябре экспортировал газ на $741,3 млн, что на 11% превышает аналогичный показатель прошлого года.
Кроме того, китайская таможня сообщает о сокращении месячного объема поставок природного газа из Узбекистана почти на 27% — с октябрьских $62,6 млн до $45,77 млн в ноябре (падение на 42,3% к аналогичному периоду 2024 года).
Лидерство по экспорту газа в Китай удерживает Россия, которая поставила голубого топлива на $8,64 млрд за 11 месяцев этого года. На втором месте расположился Туркменистан — $7,69 млрд. Далее следуют Мьянма ($1,4 млрд), Казахстан ($1,06 млрд), а также США и Италия с незначительными объемами.