Uning so‘zlariga ko‘ra, 2017-yil sentabrida prezident valyuta siyosatini liberallashtirish (konvertatsiya) to‘g‘risidagi farmonni imzolaganida jiddiy qarshilikka duch kelgan, biroq oxir-oqibat o‘z qarorida qat’iy turgan. “Uni qanday qo‘rqitishganini yaxshi eslayman”, — dedi Mirziyoyeva.
Islohotlarning dastlabki bosqichida hokimiyatda eski kadrlar qolgan, keyinchalik esa prezident “agar yo‘nalishni o‘zgartirsang, fikrlashni ham o‘zgartirish kerak” tamoyili asosida ularni almashtira boshlagan.
“Uning [prezidentning] ko‘z oldida, nazarimda, Buyuk O‘zbekiston manzarasi bor. Bu manzara uning ongida joylashgan va u shu manzaraga intilmoqda. Menimcha, bu g‘oya nihoyatda ajoyib. Uning ongidagi bu maqsad: O‘zbekiston gullab-yashnashi, har bir fuqaro baxtli bo‘lishi. U uchun har bir inson hayoti, har bir shaxs qadrli”, — dedi Saida Mirziyoyeva.
Uning ta’kidlashicha, COVID-19 pandemiyasi paytida Shavkat Mirziyoyev har bir inson hayoti uchun kurashib, hech narsani ayamagan. U Xitoy va Janubiy Koreyadan shifokorlarni olib kelib, har bir bemorning hayotini saqlab qolishga intilgan. Jarayonni shaxsan nazorat qilib, o‘zi telefon orqali muloqotda bo‘lgan. “U tizimni qanday boshqarish kerakligini yaxshi tushunadi”, — deya xulosa qildi Mirziyoyeva.
Avvalroq Spot Saida Mirziyoyeva O‘zbekistonda avtomobillarga nisbatan ekologik talablarni kuchaytirish rejalashtirilayotganini ma’lum qilgani haqida yozgandi.

Руководитель Администрации президента Саида Мирзиёева рассказала о сопротивлении проведению реформ в Узбекистане после того, как Шавкат Мирзиёев был избран впервые президентом в декабре 2016 года. Об этом она заявила в интервью YouTube-каналу Alter Ego.
По ее словам, когда в сентябре 2017 года президент подписал указ о либерализации валютной политики (конвертации), то столкнулся с сопротивлением, но в итоге настоял на своем. «Я помню, как его устрашали», добавила она.
В начале реформ у власти оставались прежние кадры, которых президент затем стал менять по принципу: «Если меняешь курс — нужно менять и умы».
«У него [президента] есть своя картинка, мне кажется, Великого Узбекистана. Вот она у него в голове, и он к этой картинке стремится. Она, мне кажется, невероятно крутая. Но вот в его голове эта цель: чтобы Узбекистан процветал, чтобы каждый гражданин был счастлив. Для него важна каждая жизнь, каждая личность», — подчеркнула Саида Мирзиёева.
Глава Администрации президента отметила, что во время пандемии COVID-19 Шавкат Мирзиёев «боролся за каждую жизнь, ничего не жалел, привозил докторов из Китая и Южной Кореи, спасал каждую жизнь, сам сидел на звонках и контролировал» процесс. «Он понимает, как нужно управлять системой», заключила она.
Ранее Spot писал, что назначение Саиды Мирзиёевой на должность руководителя Администрации президента призвано ускорить реформы.