Qozog‘istonning Cybernet AI startapi turkiy tillar uchun birinchi keng ko‘lamli avtomatik nutqni aniqlash (ASR) modelini taqdim etdi. Bu haqda Qozog‘iston Sun’iy intellekt va raqamli rivojlanish vazirligi xabar berdi.
Yangi ishlanma Markaziy Osiyodagi shu turdagi eng yirik loyiha, shuningdek, dastlab turkiy tillarning o‘ziga xos xususiyatlariga mos ravishda ishlab chiqilgan birinchi sun’iy intellekt modeli bo‘ldi. ASR modelini yaratishda strategik yordamni Astana Hub markazi ko‘rsatdi.
Ishlab chiquvchilarning so‘zlariga ko‘ra, model qozoq, turk, o‘zbek, qirg‘iz, ozarbayjon va tatar tillarida o‘qitilgan. Shuningdek, u aralash turk-rus so‘zlashuv nutqini to‘g‘ri taniy oladi.
“Biz ongli ravishda ingliz tilidagi modellarni moslashtirishdan voz kechdik va jonli, aralash so‘zlashuv tilini dastlab tushunadigan ASR modelini yaratdik. Bu rivojlanishni nafaqat navbatdagi texnologik mahsulotga, balki sun’iy intellektning mahalliy ekotizimini va Qozog‘istonning texnologik suverenitetini shakllantirishga hissa qo‘shadi”, — dedi Cybernet AI texnik direktori Rashid Ismoilov.
Yangi ASR modeli katta hajmdagi ovozli aloqalar bilan ishlaydigan biznesga mo‘ljallangan. Gap banklar va moliya tashkilotlari, telekommunikatsiya operatorlari, aloqa markazlari, logistika va xizmat ko‘rsatish kompaniyalari, shuningdek, davlat xizmatlari sohasi haqida bormoqda.
Yangi model yaratilgunga qadar Qozog‘iston va mintaqaning boshqa davlatlari birinchi navbatda ingliz tiliga yo‘naltirilgan xalqaro ASR modellaridan foydalanishga majbur bo‘lgan.
Bunday qarorlar turkiy fonetika va aksentlarni, shuningdek, aralash nutqni zaif hisobga oladi, deya ta’kidlaydi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi.
Cybernet AI ma’lumotlariga ko‘ra, yangi model shovqin, lahjalar va bir jumla ichida tillarni almashtirish kabi holatlarga bardoshli. Bu model mijozlarni qo‘llab-quvvatlash xarajatlarini kamaytirishi va ovozli xizmatning kundalik ishlashini ta’minlashi kutilmoqda.

Казахстанский стартап Cybernet AI представил первую масштабную модель автоматического распознавания речи (ASR) для тюркских языков. Об этом сообщило Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Казахстана.
Новая разработка стала крупнейшим проектом подобного рода в Центральной Азии, а также первой ИИ-моделью, спроектированной изначально под специфику тюркских языков. Стратегическую поддержку при создании модели ASR оказывал центр Astana Hub.
По словам разработчиков, модель обучена на казахском, турецком, узбекском, кыргызском, азербайджанском и татарском языках. Также она способна корректно распознавать смешанную тюркско-русскую разговорную речь.
«Мы сознательно отказались от адаптации англоязычных моделей и создали ASR-модель, которая изначально понимает живые, смешанные формы разговорного языка. Это делает разработку не просто очередным технологическим продуктом, а вкладом в формирование локальной экосистемы искусственного интеллекта и технологического суверенитета Казахстана», — заявил технический директор Cybernet AI Рашид Исмаилов.
Новая ASR-модель ориентирована на бизнес, который работает с большими объемами голосовых коммуникаций. Речь идет о банках и финансовых организациях, телеком-операторах, контакт-центрах, логистических и сервисных компаниях, а также о сфере госуслуг.
До создания новой модели Казахстан и другие страны региона были вынуждены использовать международные ASR-модели, ориентированные в первую очередь на английский язык. Подобные решения слабо учитывают тюркскую фонетику и акценты, а также смешанную речь, отмечают в МИИРК.
Как отмечают в Cybernet AI, новая модель устойчива к шумам, акцентам и переключению языков в одном предложении. Ожидается, что она позволит снизить расходы на поддержку клиентов и обеспечить круглосуточную доступность голосового сервиса.