O‘zbekistonga aviachiptalar narxini pasaytirish uchun loukosterlarni jalb qilish rejalashtirilmoqda. Bu haqda 17-yanvar kuni bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev elchilar va tadbirkorlar o‘rtasidagi ochiq muloqotda ma’lum qildi.
Turizm sohasidagi tadbirkor sayyohlik obyektlariga kirish chiptalarining qimmatligi haqida shikoyat qildi. Uning aytishicha, iqtisodiy ahvolning yomonlashuvi sababli kamayib ketgan Yevropalik sayyohlar Toshkent, Samarqand, Buxoro va Xivadagi 12−14 ta tarixiy joyni ko‘rish uchun $130−150 gacha sarf qilishmoqda.
Shu bois, ular qimmatligi tufayli ba’zi obyektlarga kirmay o‘tib ketishmoqda. Buning ustiga, sayyohlik xizmatlariga 12% qo‘shimcha qiymat solig‘ini ham to‘lashga to‘g‘ri kelmoqda.
Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobovning ta’kidlashicha, sayyohlar mehmonxonalarda yashash uchun ham kuniga $150−200 to‘laydi.
Shuningdek, tadbirkor turfirmalar uchun ham sayyohlik mavsumida, ham mavsumdan tashqari davrda aviachipta narxlariga chegirmalar joriy etishni taklif qildi.
U loukosterlar yo‘qligi sabab O‘zbekistonga parvozlar $700−900 ga tushayotganini, holbuki Gruziyaga, masalan, dam olish kunlari sayohat qilish atigi $50−100 bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev kirish chiptalari narxini pasaytirish taklifiga rozi bo‘lib, ularni “juda qimmat” deb atadi. U qimmat kirish chiptalari va aviachiptalar, shuningdek, QQSni qaytarish masalasini hukumat komissiyasi doirasida ko‘rib chiqishga va’da berdi.
“Biroz vaqt avval Wizz Air aviakompaniyasi juda yaxshi parvozlarni amalga oshirardi va $50−60 ga chipta taklif qilardi. Shu nuqtayi nazardan [loukosterlar sonini] ko‘paytirish zarur. Hozir O‘zbekistondagi turistik safar 3−4 kunni tashkil etadi, uni uzaytirish uchun esa mehmonxonalar va ko‘ngilochar maskanlar yaratish kerak. Agar biz Braziliya yoki [Shimoliy] Amerikadan sayyohni jalb qilmoqchi bo‘lsak, u 3 kunga kelmaydi, chunki yo‘lning o‘zi Turkiya orqali 1−2 kunni oladi”, — dedi u.
Amaldor elchilar va tadbirkorlarni 3−4 soatda O‘zbekistonga yetib kelishi mumkin bo‘lgan qo‘shni davlatlardan sayyohlarni jalb etishda faol (agressiv) siyosat yuritishga chaqirdi. Yanvar oxirigacha Turizm qo‘mitasiga festivallar o‘tkaziladigan sanalarni belgilash topshirildi.
Prezident farmoniga ko‘ra, 2030-yilgacha har yili mamlakatga keladigan xorijiy sayyohlar sonini 20 mln kishiga yetkazish rejalashtirilgan. 2025-yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekistonga 11,7 mln sayyoh tashrif buyurgan bo‘lib, bu avvalgi yilga nisbatan 46,7$ ga o‘sishni tashkil etdi.
O‘tgan kuzda Wizz Air loukoster aviakompaniyasi Abu-Dabidan barcha reyslarni, jumladan Toshkentga bo‘lgan parvozlarni to‘xtatdi. Kompaniya qarorini operatsion muammolar va Yaqin Sharqdagi geosiyosiy beqarorlik bilan izohladi.
Avvalroq Silk Avia 1-fevraldan O‘zbekiston bo‘ylab aviachiptalar narxini oshirayotgani haqida xabar berilgandi. Narxlar o‘rtacha 7,37% ga qimmatlaydi. O‘zgarishlar 14 ta asosiy yo‘nalishga ta‘sir qiladi.

В Узбекистан планируют привлечь лоукостеры для снижения цен на авиабилеты. Об этом 17 января заместитель премьер-министра Жамшид Ходжаев заявил в ходе открытого диалога между послами и предпринимателями.
Предприниматель из сферы туризма пожаловался на дорогие входные билеты на туристические объекты. По его словам, туристы из Европы, поток которых сократился из-за ухудшившейся экономической ситуации, тратят до $130−150 на посещение 12−14 исторических мест в Ташкенте, Самарканде, Бухаре и Хиве, поэтому не заходят в некоторые объекты из-за дороговизны. Вдобавок приходится платить 12% НДС на туруслуги.
Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов отметил, что туристы также платят $150−200 в день за проживание в гостиницах.
Кроме того, бизнесмен предложил предоставить турфирмам скидки на авиабилеты как в туристический сезон, так и вне его. Он отметил, что из-за отсутствия лоукостеров перелеты в Узбекистан обходятся туристам в $700−900, тогда как поездка, например, в Грузию на выходные может стоить всего $50−100.
Вице-премьер Жамшид Ходжаев согласился с предложением о снижении цен на входные билеты, назвав их «очень дорогими». Он пообещал рассмотреть вопрос дорогих входных билетов и авиабилетов, а также возврата НДС в рамках правительственной комиссии.
«Некоторое время назад хорошо летала авиакомпания Wizz Air, предлагая билеты за $50−60. С этой точки зрения необходимо увеличить [число лоукостеров]. Сейчас туристический тур в Узбекистане составляет 3−4 дня, а чтобы его продлить, нужно создавать гостиницы и развлечения. Если мы хотим привлечь туриста из Бразилии или [Северной] Америки, то он не приедет на 3 дня, так как время в пути займет 1−2 дня через Турцию», — заявил он.
Чиновник призвал послов и предпринимателей проводить агрессивную политику по привлечению туристов из соседних стран, которые могут добраться до Узбекистана за 3−4 часа. До конца января Комитету по туризму поручено определить даты проведения фестивалей.
Согласно указу президента, до 2030 года планируется довести ежегодное количество иностранных туристов до 20 млн человек. По итогам 2025 года Узбекистан посетило 11,7 млн туристов — рост на 46,7% по сравнению с предыдущим годом.
Прошлой осенью лоукостер Wizz Air приостановил все рейсы из Абу-Даби, в том числе в Ташкент. Компания объяснила свое решение операционными проблемами и геополитической нестабильностью на Ближнем Востоке.
Ранее Spot писал, что соглашение о преференциальной торговле между Узбекистаном и Афганистаном заработает через две недели.