O‘zbekiston AQSHda uchta yangi konsullik ochishni va aviaqatnovlarni kengaytirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda 17-yanvar kuni AQSHdagi favqulodda va muxtor elchi Furqat Sidiqov elchilar va tadbirkorlar o‘rtasida bo‘lib o‘tgan ochiq muloqotda ma’lum qildi.
Diplomat prezidentga 2026-yildan AQSH fuqarolari uchun vizasiz rejim joriy etilgani uchun minnatdorlik bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu O‘zbekiston turizm sohasi uchun katta imkoniyatlar ochadi.
“So‘nggi 30 yil davomida Vashingtonda elchixonamiz va Nyu-Yorkda bosh konsulligimiz faoliyat yuritib keldi. Prezident farmoniga muvofiq, Chikago, San-Fransisko va Vashington shtatlarida yana uchta qo‘shimcha konsullik ochamiz. Bu turistik salohiyatimizni oshirish imkonini beradi”, — deya ta’kidladi elchi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston Markaziy Osiyoni AQSH bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri havo qatnovi orqali bog‘laydigan mintaqadagi yagona davlatdir. Bundan tashqari, Florida yoki Kaliforniyaga qo‘shimcha reyslarni ochish imkoniyati ko‘rib chiqilmoqda.
Furqat Sidiqov turoperatorlarni AQSh uchun moslashtirilgan sayyohlik paketlarini ishlab chiqishga chaqirdi. 2025-yilda O‘zbekistonga 40 ming amerikalik sayyoh tashrif buyurgan bo‘lib, bu o‘tgan yilga nisbatan 60% ko‘p.
Shuningdek, elchi AQSHda doimiy yashovchi vatandoshlar uchun sayyohlik paketlarini taklif qildi. Xususan, ular farzandlarini O‘zbekistonga yuborib, Samarqand va Buxoroni ziyorat qilishlari mumkin. Boshqa takliflar orasida ta’lim va sport turizmini rivojlantirish ham bor.
“O‘tgan yili AQSHda turoperatorlarni jalb qilgan holda 40 dan ortiq sayyohlik tadbirlarini o‘tkazdik. Afsuski, turistik paketlar to‘liq ishlab chiqilmagan, taqdimotlar esa shablon xarakteriga ega,” — deya xulosa qildi Sidiqov va mablag‘larni O‘zbekistonning turizm salohiyatini targ‘ib qilishga yo‘naltirishga chaqirdi.
AQSHning O‘zbekistondagi elchixonasi Amerikaning National Geographic televizion tarmog‘i bilan hamkorlikda ish olib bormoqda.
2025-yil noyabrida prezident Tashqi ishlar vazirligiga bir oy muddatda AQSH hududida — Filadelfiya, Chikago, Orlando va Sietlda qo‘shimcha konsulliklar ochish masalasini ishlab chiqishni topshirdi.

Узбекистан планирует открыть три новых консульства в США и расширить авиасообщение. Об этом 17 января чрезвычайный и полномочный посол в США Фуркат Сидиков заявил в ходе открытого диалога между послами и предпринимателями.
Дипломат поблагодарил президента за введение с 2026 года безвизового режима для граждан США. По его словам, это открывает большой потенциал для туристической отрасли Узбекистана.
«В последние 30 лет у нас было посольство в Вашингтоне и генеральное консульство в Нью-Йорке. В соответствии с указом президента мы откроем три дополнительных консульства — в Чикаго, Сан-Франциско и штате Вашингтон. Это позволит увеличить туристический потенциал», — заявил посол.
По его словам, Узбекистан является единственной страной в регионе, которая связывает Центральную Азию с США прямым авиасообщением. Более того, рассматривается возможность открытия дополнительных рейсов во Флориду или Калифорнию.
Фуркат Сидиков призвал туроператоров разработать туристические пакеты, адаптированные под США. В 2025 году Узбекистан посетило 40 тыс. американских туристов — это на 60% больше, чем годом ранее.
Также посол предложил туристические пакеты для соотечественников, которые постоянно проживают в США. В частности, они могут отправить своих детей в Узбекистан для посещения Самарканда и Бухары. Среди других предложений — развитие образовательного и спортивного туризма.
«В прошлом году мы провели в США свыше 40 туристических мероприятий с привлечением туроператоров. К сожалению, туристические пакеты проработаны не до конца, а презентации носят шаблонный характер», — подытожил Сидиков, призвав направить средства на пропаганду туристического потенциала Узбекистана.
Посольство США в Узбекистане работает совместно с американской телевизионной сетью National Geographic, которая в этом году выпустит несколько серий про Узбекистан.
В ноябре 2025 года президент поручил МИДу в месячный срок проработать вопрос об открытии дополнительных консульств на территории США: в Филадельфии, Чикаго, Орландо и Сиэтле.
Решение должно было быть принято с включением в контингент сотрудников и специалистов по работе с ключевыми хабами отраслей США для обеспечения географического охвата, а также с учетом концентрации крупных диаспор соотечественников.