Mahalliy eksportchilar Rossiyaga oziq-ovqat yetkazib berishdagi notarif to‘siqlardan shikoyat qilishdi. Bu haqda 17-yanvar kuni elchilar va tadbirkorlar o‘rtasida bo‘lib o‘tgan ochiq muloqotda so‘z yuritildi.
Muzqaymoq va sut mahsulotlari ishlab chiqaruvchi kompaniya vakili besh yildan beri Rossiya bozoriga kira olmayotganini aytdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Veterinariya va fitosanitariya nazorati federal xizmati (Rosselxoznadzor) “katta notarif to‘siqlar” qo‘ygan. Shunga o‘xshash to‘siqlar Xitoy karantin idoralari tomonidan ham mavjud.
“Bizga Rosselxoznadzor reyestriga kirishimiz kerakligi aytildi, biz bunga uch yil ichida erishdik. Ammo bizni boshqa asossiz sabablarga ko‘ra ichkariga kiritishmayapti. Biz [Rossiya kompaniyalariga nisbatan] „ko‘zgu“ choralarini talab qilmayapmiz, biz sog‘lom raqobatni istaymiz, faqat bizni [Rossiya bozoriga] kiritishsin. Import qayerdan kelayotgani haqidagi bojxona statistikasini ko‘rib turibmiz. Hatto katta hajmda ham yetkazib berishga tayyormiz”, — dedi tadbirkor.
Kolbasa va go‘sht mahsulotlari ishlab chiqaruvchi Rozmetov kompaniyasi vakili Xitoy va Rossiya bozorlariga chiqishda to‘siqlar borligini, bu yerda biznes tegishli reyestrlarga kirish muammosiga duch kelayotganini aytdi.
O‘zbekiston Oziq-ovqat sanoati uyushmasi raisi Bahodir Umirshayxov Rosselxoznadzor nafaqat muzqaymoq, balki ko‘plab mahsulotlar, jumladan, yog‘ni ham bozorga kiritishni cheklayotganini ta’kidladi.
Oziq-ovqat jelatini ishlab chiqarish bilan shug‘ullanuvchi yana bir tadbirkor ham Rosselxoznadzorning cheklovlaridan shikoyat qildi.
“Biz 2023-yildan beri ishlab chiqarayotgan barcha mahsulotlarni Rossiyaga eksport qildik. 2025-yil 15-sentabrda Rosselxoznadzor tekshiruv bilan kelib, bizning eksportimizga cheklovlar qo‘ydi. Biz bu muammoni hal qila olmaymiz va [hukumatdan] yordam so‘raymiz”, — deya shikoyat qildi u.
Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev O‘zbekistonning Rossiyadagi elchisi Botirjon Asadovga Rossiyaga oziq-ovqat mahsulotlarini eksport qilish muammolari bilan shug‘ullanishni topshirdi.
Rosselxoznadzor bilan muzokaralarda yordam berish uchun elchixonaga O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi va Savdo-sanoat palatasi vakillari ajratildi.
Avvalroq Rossiya benzin va dizel eksportiga qo‘yilgan to‘liq taqiqni bahorgacha uzaytirgani haqida xabar berilgandi.
Yetkazib berish cheklovlari barcha eksport qiluvchilarga, shu jumladan bevosita ishlab chiqaruvchilarga ham taalluqli hisoblanadi.

Отечественные экспортеры пожаловались на нетарифные барьеры при поставках продовольствия в Россию. Об этом 17 января говорилось на открытом диалоге между послами и предпринимателями.
Представитель компании, производящей мороженое и молочную продукцию, заявил, что не может войти на российский рынок на протяжении уже пяти лет. По его словам, Федеральная служба по ветеринарному и фитосанитарному надзору (Россельхознадзор) поставила «большие нетарифные барьеры». Аналогичные препятствия существуют также со стороны китайских карантинных органов.
«Нам сказали войти в реестр Россельхознадзора, куда мы зашли за три года. Однако нас не пускают по другим надуманным причинам. Мы не просим „зеркальных“ мер [в отношении российских компаний], мы хотим здоровой конкуренции, но пусть нас пустят [на российский рынок]. Мы видим статистику таможни, откуда идет импорт. Мы готовы поставлять даже в большом объеме», — заявил бизнесмен.
Представитель компании Rozmetov, выпускающей колбасную и мясную продукцию, заявил о препятствиях при выходе на рынки Китая и России, где бизнес сталкивается с проблемой включения в соответствующие реестры.
Председатель Ассоциации пищевой промышленности Узбекистана Баходир Умиршайхов отметил, что Россельхознадзор ограничивает допуск на рынок не только мороженого, но и многих продуктов, включая масло.
Другой предприниматель, занимающийся производством пищевого желатина, также пожаловался на ограничения со стороны Россельхознадзора.
«Мы экспортировали в Россию всю продукцию, которую выпускаем с 2023 года. 15 сентября 2025 года Россельхознадзор пришел с проверкой и наложил ограничения на наш экспорт. Мы не можем решить эту проблему и просим [правительство] о помощи», — пожаловался он.
Заместитель премьер-министра Жамшид Ходжаев поручил послу Узбекистана в России Ботиржону Асадову заняться проблемами экспорта в Россию продовольственной продукции. Для содействия в переговорах с Россельхознадзором посольству выделили представителей Агентства по карантину и защите растений, Комитета по развитию ветеринарии и животноводства и Торгово-промышленной палаты.
Ранее Spot писал, что Узбекистан и США обсуждают соглашения о защите инвестиций и льготной торговле.