Shavkat Mirziyoyev raisligida 27-yanvar kuni Toshkent shahrida xavfsiz muhitni shakllantirish hamda jamoat xavfsizligini samarali ta’minlash bo‘yicha namunaviy amaliyotni yaratish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Yig‘ilishda prezident bir qancha yuqori lavozimli amaldorlar ishdan olinganini, korrupsiya holatlari va milliard so‘mlik budjet mablag‘larini talon-toroj qilish holatlari aniqlanganini ma’lum qildi. Spot lavozimidan ozod etilgan barcha amaldorlar haqidagi ma’lumotlarni bir joyga to‘pladi.
Mubin Mirzayev
Mubin Mirzayev. Foto: Soliq qo‘mitasi
Prezident Soliq qo‘mitasida QQSdan sun’iy ortiqcha to‘lov hosil qilish orqali uni budjetdan noqonuniy qoplash holatlari ko‘payganini ta’kidladi. O‘tgan yilda QQSni noqonuniy qaytarish bo‘yicha 20 nafar soliq xodimiga jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Ushbu yo‘nalishga javobgar bo‘lgan, yetti yildan beri ishlab kelayotgan qo‘mita raisining birinchi o‘rinbosari Mubin Mirzayevning loqaydligi va mas’uliyatsizligi ko‘rsatib o‘tildi. Yig‘ilishda Mubin Mirzayev ishdan olindi.
Iste’fodan bir necha soat oldin Soliq qo‘mitasi o‘zining Telegram-kanalida Mubin Mirzayev Parijdagi Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (IHTT) bosh qarorgohida bo‘lib o‘tgan QQS bo‘yicha Global forumning oltinchi yig‘ilishida ishtirok etgani haqida xabar bergandi. Shundan so‘ng xabar o‘chirib tashlanib, post Mirzayev fotosuratisiz qayta e’lon qilingan.
Akmalxon Ortiqov
Akmalxon Ortiqov. Foto: Senat
Davlat rahbari hozirda O‘zbekneftegaz va Davlat aktivlarini boshqarish agentligida katta taftish ketayotgani, milliard-milliard so‘mlik talon-torojliklar aniqlanganini ma‘lum qildi.
Misol uchun, Davlat aktivlarini boshqarish agentligining mansabdor shaxslari bozor qiymati kamida 250 mlrd so‘mlik yer uchastkasini yopiq auksionga chiqarib, 120 mlrd so‘mga sotib yuborgan. Shu bois, kecha agentlik direktori Akmalxon Ortiqov ishdan olindi.
“Haqli savol tug‘iladi. Ushbu idoralarda yillar davomida korrupsiya avj olgan bo‘lsa, xavfsizlik masalalari uchun mas‘ullar qayerga qaragan?”, — dedi prezident.
DXX raisiga O‘zbekneftegaz va Davlat aktivlarini boshqarish agentligi uchun mas‘ul xodimlarining javobgarligini ko‘rib chiqish topshirildi.
Komplayens xizmati, Davlat xavfsizlik xizmatiga Davlat aktivlari agentligining mansabdorlariga qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi tergov guruhiga Xavfsizlik xizmatining iqtisodiy masalalarga mas‘ul tuzilmalaridan ham mutaxassislarni jalb qilish topshirildi.
“Sotilgan davlat mulklari bo‘yicha har bir holatni sinchkovlik bilan tekshirib, barcha korrupsiyaviy sxemalarni fosh qilsin va jazo muqarrarligini ta‘minlasin”, — dedi davlat rahbari.
Davaktiv agentligi rahbari Akmalxon Ortiqov iste’foga chiqishidan bir kun oldin sherik, kapital jalb qilish yo‘nalishining global rahbari va BlackRock guruhiga kiruvchi Global Infrastructure Partners (GIP) kompaniyasi ijroiya qo‘mitasi a’zosi Erik Varvel bilan muzokaralarda ishtirok etgandi.
Kun.uz nashrining yozishicha, Ortiqov qamoqqa olingan. Holat yuzasidan Davlat xavfsizlik xizmati tomonidan surishtiruv olib borilayotgani aytilmoqda.
Soliq qo‘mitasi
(chapdan) Dilshod Usmanov, Yunusjon Nasimdjanov va Xojiakbar Mullajonov. Foto: Ijtimoiy tarmoqlar
O‘tgan hafta Mirzo Ulug‘bek tumani soliq inspeksiyasining boshlig‘i Dilshod Usmanov ishdan olinib, jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. U inspeksiya binosining bir qismini shaxsiy maqsadda ijaraga berib, 315 mln so‘mni o‘zlashtirgan, ish faoliyatida guruhbozlikka va maishatbozlikka berilgan.
Shayxontohur tumani soliq inspeksiyasi boshlig‘i Xojiakbar Mullajonov va Toshkent shahar soliq boshqarmasi boshlig‘i Yunusjon Nasimdjanovni ishdan olish, faoliyatini o‘rganib, qonun ustuvorligini ta’minlash topshirildi.
Davlat rahbari Shayxontohur tumani soliq inspeksiyasi tomonidan Chorsu bozorida to‘lov intizomi joyiga qo‘yilmaganini ko‘rsatib o‘tdi. Malika savdo kompleksida esa ahvol bundan ham ayanchli ekani ta’kidlandi.
Kompleksda 1,5 mingga yaqin tadbirkor faoliyat yuritadi, biroq ularning faqat to‘rtdan biri ro‘yxatdan o‘tgan, 25%i oyiga 1 mln so‘m ham soliq to‘lamaydi. Dekabr oyida esa plastik kartalar orqali yechib olingan 600 mlrd so‘mlik savdo tushumi yashirilgan.
Toshkent shahar soliq boshqarmasi budjet rejasini yaxshi ishlayotgan tadbirkorlarga ortiqcha to‘lov qildirish hisobidan bajarmoqda. Jumladan, 46,4 ming korxonadan 876 mlrd so‘m ortiqcha to‘lov undirilgan.
22-yanvar kuni Soliq qo‘mitasida o‘tkazilgan kengaytirilgan hay’at yig‘ilishida korrupsiyaga yo‘l qo‘ygan va xizmat vazifalarini yetarli bajarmagan xodimlar faoliyati tanqid qilindi. Natijada 53 nafar mas’ul xodimga intizomiy choralar qo‘llanildi, 7 nafar hududiy soliq inspeksiya rahbarlari, 1 nafar soliq boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari hamda 1 nafar soliq boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i vazifasidan ozod etildi.
IIV
Bekmurod Abdullayev (chapda) va Rustam Tursunov. Foto: Ijtimoiy tarmoqlar
Shavkat Mirziyoyev Ichki ishlar vazirining axborot texnologiyalariga mas’ul o‘rinbosari Zufar Qurbonov tayinlaganiga ikki yildan oshgani, lekin tizimni raqamlashtirish bo‘yicha hali sezilarli natija ko‘rinmayotgani tanqid qildi.
Shu va boshqa tizimli muammo hamda kamchiliklar birinchi navbatda rahbarlarning aybi ekani ta’kidlandi. Shu bois, IIV JXD huquqbuzarliklar profilaktikasi xizmati boshlig‘i polkovnik Xotam Qodirov va uning yuqori turuvchi rahbari — ichki ishlar vaziri o‘rinbosari, Jamoat xavfsizligi departamenti boshlig‘i general-mayor Bekmurod Abdullayev lavozimidan ozod etilgani ma’lum qilindi.
Ichki ishlar vazirligi tizimida davlat xaridlarida 186 mlrd so‘m budjet mablag‘i o‘zlashtirilgani aniqlanib, vazir o‘rinbosari Bekmurod Abdullayev va Jazoni ijro etish departamenti boshlig‘i Rustam Tursunovga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Umuman, davlat idoralari va korxonalarida xavfsizlik uchun mas‘ullar faoliyatini ham tanqidiy qayta ko‘rib chiqish vaqti kelgani qayd etildi. “Bizga yuqori kasbiy kompetensiyalarga ega, talabchan yosh rahbarlar korpusi kerak”, — dedi prezident.
2025-yilning noyabrida prezident qarori bilan Bekmurod Abdullayev va Rustam Tursunov egallab turgan lavozimlaridan ozod etilgandi. Har ikkalasi ham egallab turgan lavozimlarida 2021-yildan buyon ishlab kelgan.
Shu hafta boshida tarmoqlarda Abdullayev va Tursunov jinoiy ish bo‘yicha qo‘lga olingani haqida xabarlar e’lon qilindi. Ular ehtiyot chorasi sifatida qamoqqa olingan.
Bahodirjon Sidiqov
Bahodirjon Sidiqov. Foto: O‘zbekneftgaz
O‘zbekneftgaz boshqaruvi raisi lavozimida ishlagan Bahodirjon Sidiqov hibsga olingan. Ma‘lum qilinishicha, ish bo‘yicha Davlat xavfsizlik xizmati tergov olib bormoqda.
Podrobno.uz ma‘lumotlariga ko‘ra, Bahodirjon Sidiqovdan tashqari O‘zbekneftgaz rahbariyatidan yana bir necha amaldor tergov qilinmoqda. Ularga budjet mablag‘larini juda katta miqdorda o‘zlashtirish va neft-gaz tarmog‘i aktivlarini boshqarishda o‘z mansab vakolatlarini suiiste‘mol qilish ayblovi qo‘yilmoqda.
Bugun Shavkat Mirziyoyev yig‘ilishda O‘zbekneftgazda katta taftish ketayotgani, milliard so‘mlik talon-torojliklar aniqlanganini ma‘lum qilgandi.
2025-yil 17-dekabr kuni O‘zbekneftgazni to‘rt yilga yaqin boshqargan Bahodirjon Sidiqov boshqa ishga o‘tishi munosabati bilan egallab turgan lavozimidan ozod etilgandi.
Spot, avvalroq, Toshkentda soliq idoralari rahbarlari ishdan olingani, ulardan biriga jinoyat ishi qo‘zg‘atilgani haqida yozgandi.

27 января под председательством Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по формированию безопасной среды и созданию образцовой практики эффективного обеспечения общественной безопасности в городе Ташкенте.
Во время совещания президент сообщил об увольнении нескольких высокопоставленных чиновников. Он публично заявил о случаях коррупции и многомиллиардных хищениях бюджетных средств. Spot собрал информацию о всех уволенных чиновниках.
Мубин Мирзаев
Мубин Мирзаев. Фото: Налоговый комитет
Президент отметил, что в Налоговом комитете участились случаи незаконного возмещения НДС из бюджета путем создания искусственной переплаты. В прошлом году в отношении 20 налоговых сотрудников были возбуждены уголовные дела по факту незаконного возврата налога.
В этой связи Мирзиёев отметил «халатность и безответственность» первого заместителя председателя Налогового комитета Мубина Мирзаева, который работает в этом направлении уже семь лет. На совещании Мубин Мирзаев был освобожден от занимаемой должности.
За несколько часов до отставки Налоговый комитет в своем Telegram-канале сообщил, что первый зампредседателя Налогового комитета Мубин Мирзаев принял участие в шестом заседании Глобального форума по НДС, состоявшемся в штаб-квартире Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) в Париже. Затем сообщение было удалено и вновь опубликовано, но без фотографии Мирзаева.
Акмалхон Ортиков
Акмалхон Ортиков. Фото: Сенат
Мирзиёев сообщил, что в настоящее время в «Узбекнефтегазе» и Агентстве по управлению государственными активами (АУГА) проводятся масштабные проверки, в результате которых выявлены хищения на миллиарды сумов.
Например, должностные лица АУГА выставили на закрытый аукцион земельный участок с рыночной стоимостью не менее 250 млрд сумов и продали его за 120 млрд сумов. В связи с этим вчера директор агентства Акмалхон Ортиков был освобожден от должности.
«Возникает закономерный вопрос. Если в этих ведомствах годами процветала коррупция, куда смотрели ответственные за вопросы безопасности?», — заявил Мирзиёев.
Председателю СГБ Баходиру Курбанову поручено рассмотреть вопрос об ответственности сотрудников, отвечающих за «Узбекнефтегаз» и Агентство по управлению государственными активами.
Службе комплаенса и СГБ поручено привлечь специалистов по экономическим вопросам из структур Службы безопасности к работе следственной группы по уголовному делу в отношении должностных лиц АУГА.
«Необходимо тщательно расследовать каждый случай реализации государственного имущества, разоблачить все коррупционные схемы и обеспечить неотвратимость наказания», — подчеркнул он.
За день до своей отставки глава АУГА Акмалхон Ортиков присутствовал на переговорах с партнером, глобальным руководителем направления по привлечению капитала и членом исполнительного комитета компании Global Infrastructure Partners (GIP), входящей в группу BlackRock, Эриком Варвелом. Встреча проходила в Министерстве инвестиций, промышленности и торговли.
По данным издания Kun.uz, Акмалхон Ортиков взят под стражу. Расследование, как сообщается, ведет Служба государственной безопасности.
Налоговый комитет
Дилшод Усманов, Юнусжон Насимжонов и Ходжиакбар Муллажонов (слева направо). Фото: Соцсети
На предыдущей неделе с должности был снят глава Мирзо-Улугбекской районной налоговой инспекции Дилшод Усманов, в отношении которого было возбуждено уголовное дело. По данным следствия, он сдавал часть здания инспекции в аренду в личных целях и присвоил 315 млн сумов, а также допускал «групповщину» и вел «разгульный образ жизни».
Также президент отметил недостатки в работе налоговой инспекции Шайхантахурского района. Она не наладила платежную дисциплину на рынке Чорсу и в торговом комплексе «Малика».
Из почти 1500 предпринимателей на «Малике» только каждый четвертый официально зарегистрирован, при этом 25% платят менее 1 млн сумов налогов в месяц. В декабре торговцы на рынке скрыли около 600 млрд сумов оборота через банковские карты.
Столичное налоговое управление выполняет план по перечислению денег в бюджет за счет взимания излишних платежей с добросовестного бизнеса. Как отметил президент, в результате 46,4 тыс. предприятий переплатили 876 млрд сумов налогов.
Президент потребовал от главы Налогового комитета снять с должностей главу Шайхантахурской налоговой инспекции Ходжиакбара Муллажонова и руководителя Ташкентского городского налогового управления Юнусжона Насимжонова, а также дать их действиям правовую оценку.
На прошлой неделе стало известно, что Налоговый комитет уволил семь руководителей территориальных инспекций, одного замначальника и одного начальника налогового управления по итогам расширенного заседания коллегии. Дисциплинарные меры применили к 53 ответственным сотрудникам. Причина — ошибки и недостатки в работе.
МВД
Бекмурод Абдуллаев (слева) и Рустам Турсунов. Фото: Соцсети
Президент критически оценил работу правоохранительных органов Ташкента и объявил об увольнении нескольких руководителей в системе. За системные недостатки и проблемы отвечают в первую очередь руководители, подчеркнул он.
Шавкат Мирзиёев заявил, что по этой причине от должностей были освобождены начальник службы профилактики правонарушения ДОБ МВД полковник Хотам Кадиров и его вышестоящий руководитель — замминистра внутренних дел, начальник Департамента общественной безопасности генерал-майор Бекмурод Абдуллаев.
По его словам, в системе МВД при госзакупках выявлено хищение бюджетных средств на сумму 186 млрд сумов. В отношении замглавы МВД Бекмурода Абдуллаева и начальника Департамента исполнения наказания Рустама Турсунова возбуждено уголовное дело.
Абдуллаев был снят с должности, которую он занимал с апреля 2021 года, в ноябре прошлого года. В начале этой недели появилась информация о его аресте по делу о хищении государственного имущества, превышении полномочий и других преступлениях.
Кроме того, сообщается о взятии под стражу бывшего начальника Департамента исполнения наказания Рустама Турсунова. Его также в начале ноября 2025 года освободили от должности, которую он занимал с февраля 2021 года.
Баходиржон Сидиков
Баходиржон Сидиков. Фото: «Узбекнефтегаз»
Бывший председатель правления «Узбекнефтегаза» Баходиржон Сидиков взят под стражу, сообщают СМИ со ссылкой на источники. Расследование, как сообщается, ведет Служба государственной безопасности.
По данным Podrobno.uz, помимо Баходиржона Сидикова под следствием оказались еще несколько функционеров из числа руководящего состава «Узбекнефтегаза». Им предъявляют обвинения в присвоении бюджетных средств в особо крупных размерах и злоупотреблении должностными полномочиями в рамках управления активами нефтегазовой отрасли.
Сегодня Шавкат Мирзиёев на совещании сообщил, что в настоящее время в «Узбекнефтегазе» проводятся масштабные проверки, в результате которых выявлены хищения на миллиарды сумов.
17 декабря 2025 года Баходиржон Сидиков, который руководил «Узбекнефтегазом» в общей сложности почти 4 года, был освобожден от занимаемой должности в связи с переходом на другую работу. Однако спустя больше месяца о его назначении на другой пост не сообщалось.
Ранее Spot писал, что в «Узбекнефтегазе» выявлены многомиллиардные хищения на фоне масштабных проверок.