Avvalroq prezident urbanizatsiya va uy-joy qurilishida yangicha yondashuvlarni joriy etish yuzasidan taqdimot bilan tanishgani haqida xabar berilgandi.
Urbanizatsiya va uy-joy bozorini barqaror rivojlantirish milliy qo‘mitasi raisi Sherzod Kudbiyev yig‘ilishda 2025-yilda 106,5 mingta yangi kvartira qurilib, foydalanishga topshirilgani, bu O‘zbekistonning zamonaviy tarixidagi eng yuqori ko‘rsatkich ekanini ta’kidladi.
“Tabiiy o‘sish uchun bizga 93,5 mingga yaqin xonadon yetishmayapti. 2040-yilgacha kishi boshiga to‘g‘ri keladigan uy-joy maydoni ko‘rsatkichini 23 kv.metrga yetkazishimiz uchun 280 ming xonadongacha chiqishimiz kerak. Biz o‘z oldimizga ushbu marrani qo‘ydik va unga erishamiz. O‘tgan yili 106,5 mingta xonadon kadastrdan o‘tkazildi”, — dedi u.
Kudbiyevning so‘zlariga ko‘ra, prezident farmoni loyihasida ko‘zda tutilgan asosiy yangiliklardan biri uy-joy qurilishi dasturlarini rejalashtirish bo‘ladi. Yangi tizim aniq muddatlarga bog‘langan holda qurilishni batafsil rejalashtirishni nazarda tutadi, shuningdek, qurilish loyihalarini tashabbus qilish va kelishish tartibini belgilaydi. Budjet jarayoni kabi 3 yillik prognoz ishlab chiqiladi.

Как ранее Spot писал, что 3 февраля Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по внедрению новых подходов к урбанизации и жилищному строительству.
Председатель Национального комитета по устойчивому развитию урбанизации и рынку жилья Шерзод Кудбиев на совещании рассказал, что в 2025 году было построено и сдано в эксплуатацию 106,5 тыс. новых квартир — это самый высокий показатель в современной истории Узбекистана.
«Для естественного роста нам не хватает около 93,5 тыс. квартир. Однако если мы стремимся достичь показателя 23 кв. м жилой площади на одного человека к 2040 году, мы должны выйти на 280 тыс. квартир. Мы поставили себе эту планку и выйдем на нее. В прошлом году через кадастр прошли 106,5 тыс. квартир», — заявил чиновник.
По его словам, одним из ключевых нововведений, предусмотренных в проекте указа президента, станет планирование программ жилищного строительства. Новая система предполагает детальное планирование застройки с привязкой к конкретным срокам, а также устанавливает порядок инициирования и согласования строительных проектов. По аналогии с бюджетным процессом будет разработан 3-летний прогноз.
Согласно прогнозу, в 2026 году запланировано строительство 140 тыс. новых квартир, в 2027 году — 150 тыс. квартир, в 2028 году — 160 тыс. квартир.