Avvalroq prezidentning Jizzax viloyatida sanoat va qishloq xo‘jaligi boshqaruvini takomillashtirish bo‘yicha qarori qabul qilingani haqida xabar berilgandi.
Shuningdek, davlat rahbari 2026−2027-yillarda Jizzax viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishni jadallashtirish bo‘yicha qarorni imzolagandi.
Hujjat bilan, viloyatda xorijiy investitsiyalarning umumiy hajmini $5 mlrdga, 2026-yilda hududdan eksportni $500 mlnga yetkazish rejalashtirilgan.
Viloyat hokimining tog‘li hududlar va yaylovlarni rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari joriy yil yakuniga qadar umumiy qiymati $1,5 mlrd bo‘lgan 39 ta yirik investitsiya loyihasini amalga oshirishni ta‘minlashi kerak. Cho‘l va sahro hududlari bo‘yicha o‘rinbosar uchun esa $1 mlrdlik 60 ta loyiha maqsadli ko‘rsatkich sifatida belgilangan.
Mart oyi boshigacha 50 ta mahalliy korxonada ishlab chiqariladigan, umumiy qiymati 350 mlrd so‘mlik mahsulotlar tannarxini pasaytirish bo‘yicha dastur ishlab chiqish topshirildi. Viloyat hokimligi dasturga kiritilgan korxonalarga amaliy yordam ko‘rsatadi.
Xususan, O‘zavtosanoat davlat idoralari bilan birgalikda viloyatda avtomobillar uchun kamida 200 turdagi butlovchi qismlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishi kerak. Joriy yilda ularning lokalizatsiyasini 40%ga yetkazish uchun $120 mln yo‘naltirilishi ko‘zda tutilgan.
Geologiya vazirligi ISSV va Jizzax viloyati hokimligi bilan birga 1-iyungacha Uchqulochdagi qo‘rg‘oshin-rux konida geologiya-qidiruv ishlarini yakunlashi kerak. Iyul oyiga qadar volfram qazib olish va qayta ishlashni ko‘paytirish bo‘yicha 5 yillik dastur loyihasi ishlab chiqilishi kutilmoqda.
1-avgustga qadar noruda qazilmalar, jumladan, ohak va granit zaxiralari bo‘lgan 35 ta uchastkani savdoga chiqarish vazifasi qo‘yilmoqda. Bundan tashqari, 1-sentabrga qadar Geologiya vazirligi 11 tonna oltin zaxirasiga ega istiqbolli Avliyo uchastkasiga investorlarni jalb qilishi kerak.
1-oktabrga qadar Chirchiq texnoparki mahalliy filiali hududidagi 10 ming kv.m. maydonga ega bo‘sh turgan binoni biznesga taklif qilish rejalashtirilmoqda. Shuningdek, investorlarga xizmat ko‘rsatish uchun Jizzax viloyati maxsus iqtisodiy va sanoat zonalari yagona direksiyasini tashkil etish bo‘yicha qaror ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Avvalroq Jizzaxdagi Avtomobilsozlik muhandislik maktabida BYD Uzbekistan Factory va ADM Jizzakh korxonalari bilan malakali mutaxassislar tayyorlash va ularni ishga joylashtirish bo‘yicha hamkorlik o‘rnatilgani haqida xabar berilgandi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев постановил ввести в Джизакской области должности заместителей хокима по развитию горных земель, степей и пустынь.
Также президент 30 января утвердил меры по ускорению социально-экономического развития региона и цели в этом направлении на ближайшие два года. Постановление президента (ПП-35) опубликовано на Lex.uz.
На 2026−2027 годы ставится задача обеспечить среднегодовой рост валового регионального продукта (ВРП) на 8,5%, промышленности — на 7,8%. Планируется увеличить совокупный объем иностранных инвестиций до $5 млрд, экспорт из региона в 2026 году — до $500 млн.
Обозначена цель снизить уровень безработицы на 3%, сделать Джизак и 6 районов области «свободными от безработицы и бедности», а также сократить на 30% местную теневую экономику.
Замхокима области по вопросам развития горных территорий и пастбищ должен будет до конца текущего года обеспечить реализацию 39 крупных инвестпроектов общей стоимостью $1,5 млрд. В свою очередь, для замхокима по степным и пустынным территориям поставлен целевой показатель в 60 проектов на $1 млрд.
До начала марта поручено разработать программу снижения себестоимости продукции общей стоимостью 350 млрд сумов, выпускаемой на 50 местных предприятиях. Хокимият региона окажет практическую помощь компаниям, включенным в программу.
В частности, «Узавтосаноат» вместе с госорганами должны наладить выпуск в регионе минимум 200 видов комплектующих для автомобилей. На увеличение их локализации до 40% в этом году предполагается направить $120 млн.
Мингеологии вместе с МИПТ и хокимиятом Джизакской области до 1 июня должно завершить геологоразведку свинцово-цинкового месторождения в Учкулаче. К июлю ожидается разработка проекта 5-летней программы по увеличению добычи и переработки вольфрама.
До 1 августа ставится задача выставить на торги 35 участков с запасами нерудных ископаемых, включая известь и гранит. Помимо того, к 1 сентября Мингеологии должно привлечь инвесторов на перспективный участок Авлиё с запасами золота в 11 тонн.
К 1 октября планируется предложить бизнесу помещения в пустующем здании площадью 10 тыс. кв. м. на территории местного филиала технопарка «Чирчик». Также поставлена задача разработать постановление о создании единой дирекции специальных экономических и промышленных зон Джизакской области для оказания услуг инвесторам.
Ранее Spot писал, что Джизакский политехнический институт открыл школу автомобильного инжиниринга вместе с BYD и ADM Jizzakh.