Messenjer asoschisi Pavel Durov idoraning harakatlariga izoh berdi. Uning ta’kidlashicha, Kreml rossiyaliklarni “davlat nazoratidagi, kuzatuv va siyosiy senzura uchun yaratilgan ilovaga” (ehtimol, Max messenjeri nazarda tutilmoqda — Spot izohi) o‘tishga majburlamoqchi.
Durov Eronning sakkiz yil oldin Telegramni “o‘ylab topilgan sabab bilan” bloklab, aholini davlat muqobiliga o‘tkazishga urinishini ta’kidladi. Biroq, eronliklarning aksariyati messenjerdan foydalanishda davom etmoqda va cheklovlarni chetlab o‘tmoqda, dedi u.
“Fuqarolarning erkinliklarini cheklash hech qachon to‘g‘ri qaror bo‘lmaydi. Telegram bosimdan qat’i nazar, so‘z erkinligi va maxfiylikni himoya qiladi”, — deya xulosa qildi Durov.
Kuni kecha Roskomnadzor Telegram Rossiyaning shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilish to‘g‘risidagi qonunchiligiga rioya qilmayotgani, firibgarlik va noqonuniy foydalanishga qarshi kurash choralarini ko‘rmayotganini ma’lum qildi.
Rossiya Davlat dumasi deputati Anton Nemkin qoidabuzarliklar bartaraf etilgandan so‘ng Telegramga kirish qayta tiklanishi mumkinligini tan oldi.
RIA Novosti xabariga ko‘ra, Telegram 8 ta ma’muriy bayonnoma bo‘yicha 64 mln rublgacha (10,21 mlrd so‘m) miqdorida jarima to‘lashi mumkin.
Xususan, yettita bayonnoma taqiqlangan kontentni o‘chirishni rad etganligi uchun, yana bittasi esa ushbu talabni takroran bajarmaganlik uchun tuzilgan.

Как ранее писал Spot, Роскомнадзор официально начал замедлять работу Telegram на территории России.
Основатель мессенджера Павел Дуров прокомментировал действия ведомства. По его словам, Кремль пытается заставить россиян перейти в «контролируемое государством приложение, созданное для слежки и политической цензуры» (вероятно, имеется в виду Max — Spot).
Бизнесмен отметил попытку Ирана заблокировать Telegram восемь лет назад «по надуманному поводу» и перевести население на государственную альтернативу. Однако большинство иранцев продолжают пользоваться мессенджером и обходить ограничения, подчеркнул он.
«Ограничение свобод граждан никогда не будет правильным решением. Telegram защищает свободу слова и конфиденциальность вне зависимости от давления», — завершил Дуров.
Накануне в Роскомнадзоре заявили, что Telegram не выполняет российское законодательство о защите персональных данных, не принимает мер по борьбе с мошенничеством и незаконном использованием. Депутат Госдумы РФ Антон Немкин допустил, что доступ к Telegram могут восстановить после устранения нарушений.
По данным «РИА Новости», Telegram грозят штрафы на сумму до 64 млн рублей (10,21 млрд сумов) по восьми административным протоколам. В частности, семь протоколов составлены за отказ удалить запрещенный контент, еще один — за повторное неисполнение этого требования.