Sertifikatsiya jarayonini yanada soddalashtirish zarurligi qayd etildi. Hozirgi murakkab tizim tannarx asossiz oshishiga, byurokratiya va korrupsiyaga sharoit yaratayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Xavf-tahlil asosida baholash tizimi joriy etilib, qolgan tovar pozitsiyalari bo‘yicha ham majburiy sertifikatlashni bekor qilish va bosqichma-bosqich deklaratsiyalashga o‘tkazish taklif qilindi.
“Mahsulotning umumiy xavfsizligi to‘g‘risida"gi qonun loyihasini qabul qilish maqsadga muvofiq ekani taʼkidlandi.
Sohada institutsional o‘zgarishlar amalga oshiriladi.
Texnik tartibga solish agentligi tarkibidagi tashkilotlar UzTest markazini tugatish va Akkreditatsiya markazini Vazirlar Mahkamasi bo‘ysunuviga o‘tkazish orqali 5 tadan 3 taga qisqartirilishi belgilandi.
Sinov va sertifikatlash xizmatlarini to‘liq xususiy sektorga berish taklif qilindi.
Ayni paytda xususiy sektorda barcha sohalarni qamrab olgan 207 ta sinov laboratoriyasi va 73 ta sertifikatlash idorasi faoliyat yuritmoqda. Sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish maqsadida Angliyaning Intertek, Shvetsiyaning SGS Fransiyaning Bureau Veritas, Germaniyaning TÜV kabi yetakchi xalqaro kompaniyalari jalb qilinadi.
Taqdimotda CUz milliy muvofiqlik belgisini joriy etish, akkreditatsiya organining mustaqilligini taʼminlash, sinov laboratoriyalari faoliyatini raqamlashtirish, metrologiya tizimini isloh qilish hamda etalon bazasini kengaytirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Davlat rahbari bildirilgan taklif va tashabbuslar yuzasidan tadbirkorlarning fikr-mulohazalarini tingladi hamda yangi tizimni joriy qilish bo‘yicha mutasaddilarga aniq topshiriqlar berdi.
Avvalroq O‘zbekistonda yangi xorijiy avtomobillarni ekologik sertifikatlash bekor qilingani haqida xabar berilgandi.

12 февраля Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по кардинальному обновлению сферы технического регулирования на основе международных требований, сообщила пресс-служба президента.
В сфере технического регулирования будут проведены институциональные преобразования.
В частности, принято решение о сокращении числа организаций в структуре Агентства по техническому регулированию с пяти до трех за счет упразднения центра UzTest и перевода Центра аккредитации в подчинение Кабинета министров.
Кроме того, предложено полностью передать услуги по тестированию и сертификации частному сектору. В настоящее время в частном секторе функционируют 207 испытательных лабораторий и 73 сертификационные учреждения, охватывающие все отрасли.
Для формирования здоровой конкурентной среды планируется привлечение ведущих международных компаний, в числе которых Intertek (Великобритания), SGS (Швеция), Bureau Veritas (Франция) и TÜV (Германия).
На презентации были рассмотрены вопросы внедрения национального знака соответствия СUz, обеспечения независимости органов аккредитации, цифровизации деятельности испытательных лабораторий, реформирования системы метрологии и расширения эталонной базы.
Выслушав мнения и предложения предпринимателей относительно предложенных инициатив и проектов, президент дал ответственным лицам конкретные поручения по внедрению новой системы.