Markaziy bank bank kartalari soniga qo‘yilgan cheklovni uzaytirdi. Bu haqda Spot’ga mahalliy banklardan biridagi manba ma’lum qildi.
O‘tgan yili joriy etilgan vaqtinchalik tartibga ko‘ra, bir shaxs nomiga ochiladigan bank kartalari soni (virtual va kobeyjing kartalari bilan birga) 20 tagacha cheklangandi. Shundan 5 tasini bitta bankda ochish mumkin edi. Cheklov chet el valyutasida ochilgan kartalarga nisbatan tatbiq etilmaydi.
Mazkur vaqtinchalik tartib 2025-yil 31-dekabrda yakunlanishi kerak edi.
Spot’ga ma’lum bo‘lishicha, regulyator kartalar soniga qo‘yilgan cheklovni yana bir yilga uzaytirgan. Markaziy bank bu borada rasmiy izoh bermadi.
O‘tgan qishda tijorat banklari aktiv bank kartalari mavjudligi haqida mijozlarni xabardor qila boshladi. Shuningdek, fuqarolar 12 oy davomida “harakatsiz” bo‘lgan kartalarni bloklash haqida ogohlantirildi.
Sentabr oyida Markaziy bank raisi Timur Ishmetov bir mijozga to‘g‘ri keladigan kartalar soni bo‘yicha limitni qayta ko‘rib chiqish rejalashtirilayotganini ma’lum qilgandi. Uning aytishicha, 2025-yil boshida bir yil muddatga joriy etilgan vaqtinchalik cheklovlarni komplayens tizimini kuchaytirish orqali o‘zgartirish imkoniyati ko‘rib chiqilmoqda.
Bank kartalarini ochish bo‘yicha vaqtinchalik tartibning maqsadi ma’lumotlarni Markaziy bank axborot tizimi bilan sinxronizatsiyalash orqali ular bilan bog‘liq firibgarlik holatlarini bartaraf etishga qaratilgan.
Markaziy bank internetda “investitsiya loyihalari” niqobi ostidagi platformalarda kartalarning qo‘llanilishini o‘rgandi. Ular doirasida 67 nafar shaxs 1 626 ta bank kartasidan foydalangani aniqlandi.
O‘rganishlarda 24 nafar shaxsga tegishli 715 ta kartadan moliyaviy piramida alomatlariga ega platformalarda pul o‘tkazmalar uchun foydalanilayotganligi ma’lum bo‘ldi: Tradezone ai, Consulting Control Session va Scode Capital.
Avvalroq Spot so‘mning mustahkamlanishi tashqi qarzga xizmat ko‘rsatish xarajatlarini 6−7% ga qisqargani haqida yozgandi.

Центральный банк продлил ограничение на число банковских карт. Об этом Spot сообщил источник в одном из местных банков.
В прошлом году действовал временный порядок, согласно которому был установлен лимит карт в 20 штук на одного человека, включая виртуальные и кобейджинговые. Из них 5 карт разрешалось открыть в одном банке. Ограничения не распространялись на банковские карты, открытые в иностранной валюте.
Временный порядок должен был завершиться 31 декабря 2025 года.
По информации Spot, регулятор продлил ограничение на количество банковских карт еще на один год.
Центральный банк официально не комментировал эту информацию.
Прошлой зимой коммерческие банки начали оповещать клиентов о наличии активных банковских карт. Также клиентов предупреждали о принудительной блокировке карт, неактивных в течение 12 месяцев.
В сентябре председатель Центробанка Тимур Ишметов сообщил о планах пересмотреть лимит на число банковских карт у одного клиента.
«В начале этого [2025] года были введены временные ограничения сроком на один год. Сейчас мы рассматриваем возможность изменения ограничений путем усиления системы комплаенса», — заявил он.
Целью временного порядка по открытию банковских карт называлось пресечение случаев мошенничества, связанных с картами, путем синхронизации данных с информационной системой Центробанка.
Так, регулятор обнаружил в интернете платформы, замаскированные под «инвестиционные проекты», в рамках которых 67 физлиц использовали 1626 банковских карт. В ходе расследования выяснилось, что 715 банковских карт, принадлежащих 24 людям, использовались для осуществления денежных переводов на платформах, имеющих признаки финансовых пирамид: Tradezone ai, Consulting Control Session и Scode Capital.