Avvalroq 18-fevral kuni Shavkat Mirziyoyev AQSH biznes vakillari bilan uchrashuv o‘tkazgani haqida xabar berilgandi. Uchrashuvda bir qator investitsiya loyihalari bo‘yicha ikki tomonlama bitimlar imzolandi.
Parrandachilik sohasida seleksiya faoliyati bilan shug‘ullanuvchi Aviagen Broiler Breeding Group kompaniyasi bosh ijrochi direktori Yan Xenriksen uchrashuvda O‘zbekiston parrandachilik tarmog‘i uchun naslli bosh soniga ega korxona tashkil etish bo‘yicha kelishuv imzolanganini ma‘lum qildi.
“Bugun ertalab Energetika vazirligi va Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi allaqachon biz bilan bog‘lanib, barcha masalalarni hal qildi. Biz bilan hatto boshqa viloyat hokimi ham bog‘landi. Shu tariqa 24 soat ichida muammoni hal qildik”, — dedi u.
Videomuloqot orqali uchrashuvda O‘zbekiston viloyatlari hokimlari, shuningdek, energetika va qurilish vazirlari ishtirok etdi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Akrom Aliyev va Aviagen Broiler Breeding Group bosh ijrochi direktori Yan Xenriksen prezident huzurida parrandachilik klasterini tashkil etish to‘g‘risidagi bitimni imzoladi.
Yig‘ilishda taqdim etilgan taqdimotga ko‘ra, loyiha qiymati $40 mlnga baholangan bo‘lib, yiliga 4,5 mln dona tovuq yetishtirish quvvatiga ega. 2025-yil iyun oyida 88 gektar yer maydoni ajratildi.
Avvalroq Gulf ikki yil ichida O‘zbekistonda 100 ta “zapravka” ochib, aviatsiyaga $150 mln investitsiya kiritishi haqida xabar berilgandi.

Как ранее писал Spot, 18 февраля Шавкат Мирзиёев провел встречу с представителями бизнеса США. В ходе встречи были подписаны двусторонние соглашения по ряду инвестиционных проектов.
Главный исполнительный директор компании Aviagen Broiler Breeding Group, занимающейся селекционной деятельностью в птицеводстве, Ян Хенриксен на встрече сообщил о подписании соглашения по созданию предприятия с племенным поголовьем для птицеводческой отрасли Узбекистана.
«Сегодня утром Министерство энергетики и Министерство строительства [и ЖКХ] уже связались с нами и решили все вопросы. С нами связался даже хоким из другого региона. Таким образом, в течение 24 часов мы решили проблему», — заявил он.
Во встрече посредством видеосвязи участвовали хокимы регионов Узбекистана, а также министры энергетики и строительства.
В присутствии президента заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Акрам Алиев и главный исполнительный директор Aviagen Broiler Breeding Group Ян Хенриксен подписали соглашение о создании птицеводческого кластера.
Согласно презентации, представленной на встрече, стоимость проекта оценивается в $40 млн, а производственная мощность — 4,5 млн куриц в год. В июне 2025 года был выделен земельный участок площадью 88 га.
Ранее Spot писал, что Gulf Oil намерена открыть 100 АЗС в Узбекистане за два года и инвестировать $150 млн.