20-fevral kuni AQSH Oliy sudi Donald Tramp ma’muriyati tomonidan joriy etilgan bojlarning aksariyatini noqonuniy deb topdi.
Sud qaroriga ko‘ra, prezident AQSHga import qilinadigan tovarlarga boj joriy etishda o‘z vakolatlari doirasidan chetga chiqqan. Qaror uch nafar sudyaga qarshi olti nafar sudya ovozi bilan qabul qilindi.
RBK nashrining yozishicha, AQSH Konstitutsiyasi import tariflarini belgilash bo‘yicha mutlaq vakolatni Kongressga beradi. Biroq Tramp 1977-yildagi Xalqaro favqulodda iqtisodiy vakolatlar to‘g‘risidagi qonun (IEEPA) dan foydalanib, ushbu cheklovni chetlab o‘tgan.
Xususan, Oliy sud qarori bojlarning bir qismini qamrab oladi. Ular orasida dunyoning aksariyat davlatlariga, jumladan O‘zbekistonga nisbatan joriy etilgan “ko‘zgu” bojlar, AQSHga giyohvand moddalar kontrabandasi sabab Xitoy, Kanada va Meksikadan import qilinadigan tovarlarga qo‘yilgan 25% lik bojlar, shuningdek, Rossiyadan neft sotib olishga javoban Hindistonga qarshi “ikkilamchi” bojlar bor.
Bundan keyin Donald Tramp dunyoning barcha mamlakatlariga qarshi qo‘shimcha boj joriy etilishini ma’lum qildi.
“Men uchun Oval kabinetda dunyoning barcha mamlakatlari tovarlariga 10% lik boj joriy etish to‘g‘risidagi farmonni imzolash katta sharafdir, u deyarli darhol kuchga kiradi”, — deb yozdi u Truth Social’da.
Oq uyda aniqlik kiritilishicha, prezident vaqtinchalik import boji joriy etish to‘g‘risidagi proklamatsiyani imzolagan. Uning maqsadi — “xalqaro to‘lovlar tizimidagi fundamental muammolarni hal etish hamda savdo munosabatlarida muvozanatni tiklash orqali amerikalik ishchilar, fermerlar va ishlab chiqaruvchilar manfaatlarini himoya qilish”.
AQSH prezidenti 1974-yildagi Savdo to‘g‘risidagi qonunning 122-bo‘limidan foydalangan bo‘lib, bu unga import bojlari joriy etish huquqini beradi. Biroq, ularning amal qilish muddati 150 kun bilan cheklangan va shundan so‘ng Kongress tasdig‘i talab etiladi.
Yangi boj Toshkent vaqti bilan 24-fevral kuni soat 10:01 dan kuchga kiradi. “AQSH iqtisodiyoti ehtiyojlari yoki xalqaro to‘lovlar muammolarini samaraliroq hal etish maqsadida” ayrim tovarlar uchun istisnolar belgilangan.
Avvalroq Spot O‘zbekiston 2027-yilgacha 20 turdagi xomashyo importi uchun bojlarni pasaytirgani haqida yozgandi.

20 февраля Верховный суд США признал незаконными большинство тарифов, введенных администрацией Дональда Трампа. Суд постановил, что американский президент превысил полномочия, введя пошлины на импорт товаров в США. Решение было принято большинством голосов — шесть против трех судей.
РБК отмечает, что Конституция США наделяет Конгресс исключительным правом устанавливать импортные тарифы. Однако Трамп обошел это ограничение, используя Закон о международных чрезвычайных экономических полномочиях (IEEPA) 1977 года.
В частности, решение Верховного суда касается части тарифов. Среди них — «зеркальные» пошлины, введенные против большинства стран мира, включая Узбекистан, 25-процентные тарифы на товары из Китая, Канады и Мексики из-за контрабанды наркотиков в США, а также «вторичные» пошлины против Индии в ответ на закупки нефти из России.
Позднее Дональд Трамп сообщил о введении дополнительной пошлины против всех стран мира.
«Для меня большая честь подписать в Овальном кабинете указ о введении 10-процентной пошлины на товары из всех стран мира, который вступает в силу практически немедленно», — написал он в Truth Social.
В Белом доме уточнили, что президент подписал прокламацию, вводящую временную импортную пошлину. Цель — «решение фундаментальных проблем международных платежей и продолжение работы администрации по восстановлению баланса в наших торговых отношениях в интересах американских рабочих, фермеров и производителей».
Президент США воспользовался разделом 122 Закона о торговле 1974 года, который дает ему право вводить импортные пошлины. Однако срок их действия ограничен 150 днями, после чего требуется одобрение Конгресса.
Новая пошлина начнет действовать с 10:01 24 февраля по ташкентскому времени. Исключения введены для некоторых товаров «в связи с потребностями экономики США или в целях обеспечения более эффективного решения фундаментальных проблем международных платежей».