Energetika vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda o‘zbekistonliklar elektr ta’minotidagi uzilishlar haqida kamroq shikoyat qila boshlagan.
O‘tgan yil yakunlari bo‘yicha Energetika vazirligiga 108,3 mingdan ortiq murojaat kelib tushdi. Yil davomida ularning soni uchdan bir qismga yoki 53 ming donaga kamaydi.
Agar avval murojaatlarning aksariyati elektr energiyasi bilan bog‘liq bo‘lgan bo‘lsa, 2025-yilda yetakchilik tabiiy va suyultirilgan gazga o‘tdi — 41% ga nisbatan 45%.
Elektr energiyasi masalalari bo‘yicha 44 mingdan ortiq murojaat kelib tushdi (o‘tgan yilga nisbatan -39,8%). Energetika obyektlarini (elektr uzatish liniyasi tayanchlari va transformatorlar) qurish hamda ta’mirlash masalasi eng ko‘p murojaatlarga sabab bo‘ldi — 17,4 mingta (-35,8%). Elektr ta’minotidagi uzilishlar bilan bog‘liq holatlar esa 14 mingtani (-49,7%) tashkil etib, ikkinchi o‘ringa tushdi.
Boshqa masalalar qatorida elektr hisoblagichlaridagi nosozliklar (4598 ta murojaat, -16,6%), elektr energiyasi uchun to‘lovlar va qarzdorlik (3570 ta, -48,2%), elektr tarmog‘idagi past kuchlanish (2388 ta, -25,8%) hamda elektr ta’minoti xodimlarining xatti-harakatlari (1997 ta, -19,3%) qayd etildi.
Tabiiy va suyultirilgan gaz (propan) bo‘yicha murojaatlar soni 29% ga, ya’ni 67,9 mingdan 48,2 mingtaga kamaydi. Shikoyatlarning 40% dan ortig‘i gaz ballonlarini to‘ldirish bilan bog‘liq muammolarga to‘g‘ri keldi — 19,63 mingta (-33,4%). Ikkinchi o‘rinda turar joylarni gaz tarmoqlariga ulash va hisobvaraq ochish masalalari turibdi (7308, +2,6%).
Fuqarolar gaz hisoblagichlaridagi nosozliklar yuzasidan ancha ko‘p shikoyat qila boshladi. Bu boradagi murojaatlar 16,8% ga — 6184 tadan 7225 taga oshgan.
Keyingi o‘rinlardan tarmoqlardagi gaz bosimi (5101 ta, -56,6%), gaz uchun to‘lovlar va qarzdorlik (4802 ta, -10,5%) hamda yangi gaz balloni bilan ta’minlash (4186 ta, -48,4%) bilan bog‘liq masalalar o‘rin olgan.
Bundan tashqari, Energetika vazirligiga elektr energiyasi va gaz tariflari va narxlari bo‘yicha murojaatlar ikki baravar kam — 1077 ta kelib tushgan. Energetika sohasidagi boshqa masalalar bo‘yicha ham murojaatlar sonining 16,9% ga — 17,9 mingdan 14,9 mingtagacha kamayishi kuzatilmoqda.
Avvalroq energetika loyihalarini amalga oshirish uchun yer ajratish va toifasini o‘zgartirish jarayoni tezlashtirilishi haqida xabar berilgandi.

В 2025 году узбекистанцы стали заметно меньше жаловаться на перебои с электроснабжением, следует из данных Министерства энергетики.
По итогам прошлого года в Минэнерго поступило свыше 108,3 тыс. обращений. За год их число уменьшилось на треть, или на 53 тыс. единиц.
Если раньше большинство обращений касались электроэнергии, то в 2025 году лидерство перешло к природному и сжиженному газу — 41% против 45%.
По вопросам, связанным с электроэнергией, было больше 44 тыс. обращений (-39,8% за год). Самым частым предметом обращений стало строительство и ремонт энергетических объектов (опоры ЛЭП и трансформаторы) — 17,4 тыс. единиц (-35,8%). На второе место опустились случаи перебоев с электроснабжением — 14 тыс. (-49,7%).
Среди других вопросов — неполадки с электросчетчиками (4598 обращений, -16,6%), платежи и задолженность за электроэнергию (3570, -48,2%), низкое напряжение в электросети (2388, -25,8%) и действия сотрудников электроснабжения (1997, -19,3%).
газ, минэнерго, отключения электроэнергии, электроэнергия
Число обращений по природному и сжиженному газу (пропану) уменьшилось на 29% — с 67,9 тыс. до 48,2 тыс. единиц. Свыше 40% жалоб касались проблем с наполнением газовых баллонов — 19,63 тыс. (-33,4%). На втором месте — подключение жилья к газовым сетям и открытие счета (7308, +2,6%).
Граждане стали гораздо чаще жаловаться на неисправности газовых счетчиков. По ним обращения выросли на 16,8% — с 6184 до 7225.
Далее расположились вопросы, связанные с давлением газа в сетях (5101, -56,6%), платежами и долгами за газ (4802, -10,5%), а также обеспечением новым газовым баллоном (4186, -48,4%).
Кроме того, в Минэнерго поступило наполовину меньше обращений касательно тарифов и цен на электроэнергию и газ — 1077. По другим вопросам в сфере энергетики также наблюдается снижение числа заявок на 16,9% — с 17,9 тыс. до 14,9 тыс. единиц.
Ранее Spot писал, что Мирзиёев поручил ускорить выделение земель и изменение их категорий для энергопроектов.