TBC Uzbekistan raqamli bank ekotizimi aksiyalarni birlamchi ommaviy joylashtirish (IPO) imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tgan Investorlar uchun strategiya kunida ma‘lum bo‘ldi. Unda TBC Bank Group O‘zbekistondagi biznesni 2030-yilgacha rivojlantirish rejalarini taqdim etdi.
Tadbirda BlackRock, Vanguard, JP Morgan Asset Management, Schroders va Fidelity International kabi xalqaro investorlar hamda O‘zbekiston hukumati vakillari, jumladan, Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov ishtirok etdi.
TBC Uzbekistan‘ning 2030-yilgacha bo‘lgan maqsadlari:
- har oyda 10 mln faol foydalanuvchi (2025-yilda — 6 mln);
- $3 mlrd dan ortiq kredit portfeli ($946 mln);
- $250 mln sof foyda ($46 mln);
- besh yil ichida TBC Bank Group umumiy sof foydasiga 25% hissa qo‘shish (hozirda — 9%).
“O‘zbekistondagi biznesning alohida listingi — bu ushbu biznes qiymatini maksimal darajada oshirish maqsadida biz ko‘rib chiqayotgan bir nechta variantlardan biri, xolos”, — dedi TBC Digital boshqaruv kompaniyasi kuzatuv kengashi raisi va TBC Group xalqaro yo‘nalishi rahbari Oliver Hyuz.
Taqdimotga ko‘ra, TBC Uzbekistan kriptoaktivlar, shuningdek, mahalliy va xorijiy qimmatli qog‘ozlarni o‘z ichiga olgan investitsiyaviy mahsulotlarni ishga tushirishni rejalashtirmoqda. Bundan tashqari, kompaniya avtomobil, salomatlik va sayohat uchun sug‘urta mahsulotlarini joriy etishni ko‘rib chiqmoqda.
2026-yilning ikkinchi choragida TBC Auto avtokreditlash xizmatini ishga tushirish rejalashtirilgan. Kompaniyaning ta‘kidlashicha, mamlakatda avtomobillashuv darajasi past — har 1000 kishiga 100 ta avtomobil to‘g‘ri keladi. Shu bilan birga, birgina 2025-yilning o‘zida avtomobil savdosi bo‘yicha 1 mlndan ortiq bitim amalga oshirilgan.
Ayni paytda, an‘anaviy avtokreditlash faoliyat yuritayotgan banklarning faqat uchdan bir qismida mavjud bo‘lib, aksariyat jarayonlar dilerlik markazlariga jismonan borishni talab qiladi.
TBC garov ta‘minotini baholashning o‘z tizimini joriy etish, shuningdek, qo‘shimcha hujjatlar talab qilmasdan, o‘sha kunning o‘zida mablag‘ ajratadigan onlayn tasdiqlash tizimini yo‘lga qo‘yish niyatida. Ilovada, shuningdek, an‘anaviy oflayn rasmiylashtirish jarayonidan o‘tish mumkin bo‘lgan dilerlik markazlari ro‘yxati ham paydo bo‘ladi.
Kelajakdagi rejalar qatoriga “avtomobillar bilan bog‘liq barcha narsani moliyalashtirish” kiradi: dilerlar orqali xarid qilish, jismoniy shaxslar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri P2P-bitimlar, avtokreditlar, lizing, qo‘shimcha narx bilan muddatli to‘lov, qayta moliyalashtirish xizmatlari va avtomobil garovi evaziga naqd pulda kredit berish.
2027-yilda TBC Uzbekistan barcha platformalarni (TBC Bank, Payme va BILLZ) o‘zida birlashtirgan yagona obunani yaratishni rejalashtirmoqda.
Avvalroq Centrum Air IPO oldidan $2 mlrd baholash bilan $600 mln jalb qilishni rejalashtirayotgani haqida xabar berilgandi.

Цифровая банковская экосистема TBC Uzbekistan рассматривает возможность первичного публичного размещения акций (IPO). Об этом накануне стало известно на Дне стратегии для инвесторов в Нью-Йорке, на котором TBC Bank Group представила планы развития бизнеса в Узбекистане до 2030 года.
В мероприятии участвовали международные инвесторы, включая BlackRock, Vanguard, JP Morgan Asset Management, Schroders и Fidelity International, и представители правительства Узбекистана, включая министра инвестиций, промышленности и торговли Лазиза Кудратова.
Среди целей TBC Uzbekistan до 2030 года:
• 10 млн ежемесячно активных пользователей (в 2025 году — 6 млн);
• кредитный портфель объемом более $3 млрд ($946 млн);
• чистая прибыль $250 млн ($46 млн);
• 25% вклад в совокупную чистую прибыль TBC Bank Group в течение пяти лет (9%).
«Отдельный листинг бизнеса в Узбекистане — это лишь один из нескольких вариантов, которые мы рассматриваем с целью максимизации стоимости этого бизнеса», — заявил председатель наблюдательного совета управляющей компании TBC Digital и руководитель международного направления TBC Group Оливер Хьюз.
Из презентации следует, что TBC Uzbekistan планирует запустить инвестиционные продукты, включая криптоактивы, а также местные и зарубежные ценные бумаги. Кроме того, компания рассматривает запуск страховых продуктов — для автомобилей, здоровья и путешествий.
ipo, tbc uzbekistan, автокредиты
На второй квартал 2026 года запланирован запуск автокредитования TBC Auto. В компании отметили, что уровень автомобилизации в стране находится на низком уровне — 100 автомобилей на 1000 человек. При этом только в 2025 году было совершено более 1 млн сделок по продаже машин.
В то же время традиционное автокредитование доступно лишь в трети действующих банков, а большинство процессов требует физического присутствия в дилерских центрах.
TBC намерен внедрить собственную систему оценки залогового обеспечения, а также запустить онлайн-одобрение без необходимости предоставления дополнительных документов с выдачей средств в тот же день. Кроме того, в приложении появится список дилерских центров, где можно будет пройти традиционный офлайн-процесс оформления.
Среди планов на будущее — «финансирование всего, что связано с автомобилями»: покупка через дилеров, p2p-сделки напрямую между физлицам, автокредиты, лизинг, рассрочка с наценкой, услуги рефинансирования и выдача кредитов наличными под залог авто.
В 2027 году TBC Uzbekistan планирует создать единую подписку, объединяющую в себе все платформы (TBC Bank, payme и BILLZ).