Oliy Majlis Senati shaharsozlik renovatsiyasi to‘g‘risidagi qonun loyihasini qaytardi. Bu haqda 5-mart kuni Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vaziri Sherzod Hidoyatov jurnalistlar bilan bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida ma’lum qildi, deb xabar bermoqda Spot muxbiri.
Matbuot anjumanida Spot jurnalisti 2025-yil sentabr oyida Qonunchilik palatasi tomonidan qabul qilingan shaharsozlik renovatsiyasi to‘g‘risidagi qonun loyihasi haqida savol berdi. O‘tgan yilning oktabr oyida Senatning Budjet va iqtisodiy masalalar qo‘mitasi renovatsiya to‘g‘risidagi qonunni dastlabki tarzda muhokama qilib, “tegishli qarorlar” qabul qilgan edi. Shundan so‘ng qonun loyihasining keyingi taqdiri borasida hech qanday rasmiy xabarlar berilmagandi.
Biroq rasmiylar shaharsozlik renovatsiyasi to‘g‘risidagi qonun loyihasi borasidagi savolga javob bermadi. Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vaziri Sherzod Hidoyatov masala ko‘tarilgan vaqtda Urbanizatsiya va uy-joy bozorini barqaror rivojlantirish milliy qo‘mitasi raisi Sherzod Kudbiyevga Senat hujjatni qaytarganini sekin aytdi. Suhbatning bir qismi (tahririyat ixtiyorida) ular o‘rtasiga qo‘yilgan mikrofonga tushib qolgan.
“Senat [renovatsiya to‘g‘risidagi qonun loyihasini palataga] qaytargan. Aholi roziligini 100% olishning iloji yo‘q-ku”, — dedi u.
Urbanizatsiya va uy-joy milliy qo‘mitasi raisi Sherzod Kudbiyev esa vazirdan hozircha renovatsiya loyihalarini amalga oshirish uchun aholi zarur qismining roziligini olish masalasini ko‘tarmaslikni so‘radi.
qurilish, renovatsiya, uy-joy qurilish
Sherzod Kudbiyev (o‘rtada) va Sherzod Hidoyatov (o‘ngda). Foto: Qurilish vazirligi
Fevral oyida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi matbuot xizmati Spot’ga renova­siya to‘g‘risidagi qonun loyihasi Senatga yuborilgani va qaytarilmaganini ma’lum qilgandi. Qurilish vazirligi matbuot xizmati esa renova­siya masalasi 2025-yilning noyabr oyida tashkil etilgan Urbanizatsiya va uy-joy bozorini barqaror rivojlantirish milliy qo‘mitasi vakolatiga o‘tkazilganini bildirgan. Adliya vazirligi matbuot xizmati esa tahririyat so‘roviga javob bermagan.
Spot’ga ma’lum bo‘lishicha, mazkur qonun loyihasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga qaytarilgan va qayta ishlangan. Hujjat Senatning navbatdagi yalpi majlisida ko‘rib chiqilishi rejalashtirilgan.
Prezidentning 24-fevraldagi (PQ-73) qaroriga ko‘ra, investitsiya kompaniyalari tomonidan kompleks qurilish hududlaridagi ko‘chmas mulk obyektlari mulkdorlarining kamida 80%i bilan notarial tasdiqlanadigan kelishuv bitimlari tuzilgandan so‘ng kompleks qurilish loyihalari amalga oshiriladi.
“Kelishuvga erishilmagan va kompensatsiya turi va summasi yuzasidan norozi bo‘lgan qolgan mulkdorlar bo‘yicha investitsiya kompaniyasi tomonidan boshqa mulkdorlar bilan tuzilgan notarial tasdiqlanadigan kelishuv bitimlari asosida shakllangan o‘rtacha bozor narxi miqdorida kompensatsiya summasini belgilash to‘g‘risida sudga da’vo arizasi kiritiladi”, — deyiladi hujjatda.
Shaharsozlik renovatsiyasi to‘g‘risidagi dastlabki qonun loyihasida uy-joy mulkdorlarining 100% roziligini olish majburiyligi nazarda tutilgan edi. Shu bilan birga, aholi yoki investorlar tomonidan renovatsiya loyihasini boshlash uchun huquq egalarining kamida 80% notarial tasdiqlangan roziligini oldindan to‘plash kerak.
Avvalroq Spot o‘zini o‘zi band qilganlar ijtimoiy soliqni to‘lashda budjet hisobidan ipoteka kreditlari olishlari mumkinligi haqida yozgandi.

Сенат Олий Мажлиса вернул законопроект о градостроительной реновации. Об этом 5 марта министр строительства и жилищно-коммунального хозяйства Шерзод Хидоятов заявил на пресс-конференции с журналистами, передает корреспондент Spot.
На пресс-конференции журналист Spot задал вопрос о законопроекте о градостроительной реновации, который в сентябре 2025 года был принят Законодательной палатой. В прошлом октябре Комитет Сената по бюджету и экономическим вопросам предварительно обсудил закон о градостроительной реновации и принял «соответствующие решения». После этого о дальнейшей судьбе законопроекта не сообщалось.
Однако чиновники не ответили на вопрос о законопроекте о градостроительной реновации. В момент озвучивания вопроса министр строительства и ЖКХ Шерзод Хидоятов шепотом сказал председателю Национального комитета по устойчивому развитию урбанизации и рынку жилья Шерзоду Кудбиеву о том, что Сенат вернул документ. Фрагмент разговора (есть в распоряжении редакции) попал на микрофон, установленный между ними.
«Сенат же вернул [законопроект о реновации в Закпалату]. Невозможно получить 100% согласия населения», — заявил он.
Глава Нацкомитета по урбанизации Шерзод Кудбиев попросил главу Минстроя публично не поднимать вопрос о необходимом проценте согласия жильцов для реализации проектов реновации.
реновация, шерзод кудбиев, шерзод хидоятов
Шерзод Кудбиев (по центру) и Шерзод Хидоятов (справа). Фото: Минстрой
В феврале в пресс-службе Законодательной палаты Олий Мажлиса сообщили Spot, что законопроект о градостроительной реновации направлен в Сенат и обратно не возвращался. В пресс-службе Минстроя тогда заявили, что вопрос реновации передан в ведение Национального комитета по устойчивому развитию урбанизации и рынку жилья, созданного в ноябре 2025 года. В пресс-службе Министерства юстиции не ответили на запрос редакции.
По информации Spot, законопроект о градостроительной реновации был возвращен в Закпалату Олий Мажлиса и переработан. Документ планируется рассмотреть на следующем пленарном заседании Сената.
Согласно постановлению президента от 24 февраля (ПП-73), «проекты комплексного строительства» подлежат реализации после заключения инвестиционными компаниями нотариально удостоверяемых мировых соглашений с не менее 80% собственников недвижимого имущества на территории комплексного строительства.
«Инвестиционная компания в отношении собственников, с которыми соглашение не достигнуто, и не согласных с видом и суммой компенсации, вносит в суд исковое заявление об определении суммы компенсации в размере среднерыночной стоимости, сформированной на основе нотариально удостоверяемых мировых соглашений, заключенных с другими собственниками», — говорится в документе.
Первоначальный законопроект о градостроительной реновации предусматривал обязательное получение 100% согласия собственников жилья. При этом для инициирования проекта инвесторами или самими жителями требовалось нотариально заверенное согласие не менее 80% владельцев квартир.
Ранее Spot писал, что самозанятые при уплате соцналога смогут получать ипотечные кредиты за счет бюджета.