O‘zbekistonda birinchi kosmonavtni tanlab olish bo‘yicha umummilliy tanlov e’lon qilinishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda 18-mart kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari ishtirokida bo‘lib o‘tgan davra suhbatida O‘zbekkosmos agentligi direktori o‘rinbosari Muhiddin Ibragimov ma’lum qildi, deya xabar bermoqda Spot muxbiri.
O‘zbekkosmos vakili dunyoda faqat ikkita kosmik stansiya mavjudligini ma’lum qildi: Xalqaro kosmik stansiya (XKS) va Xitoyning Tyangun kosmik orbital stansiyasi.
Texnologik nuqtai nazardan uchta davlat kosmonavtlarni uchirishi mumkin: AQSH, Rossiya va Xitoy. Ular kosmonavtlar tayyorlash markazlariga ham ega. AQSH va Rossiya koinotga parvoz qilish uchun XKSdan, Xitoy esa Tyangun orbital stansiyasidan foydalanadi.
XKS 1998-yildan hozirgi kunga qadar ekspluatatsiya qilinmoqda. Stansiyaning xizmat muddati 2030-yilgacha mo‘ljallangan. XKSda doimiy ravishda 6 nafar kosmonavtdan iborat ekipaj faoliyat yuritadi, ingliz va rus tillari esa ishchi tillar hisoblanadi.
Uchta moduldan iborat Xitoyning Tyangun stansiyasi 2021-yilda ishga tushgan. Stansiyada doimiy ravishda uch nafar kosmonavt (taykonavt) bo‘ladi. Ishchi til — xitoy tili.
Kosmosda quyidagi yo‘nalishlarda ilmiy tadqiqotlar olib borish rejalashtirilgan: tibbiyot va biologiya, o‘simliklar genetikasi va materialshunoslik. “O‘zbekkosmos” mahalliy va xorijiy muassasalar bilan birgalikda 1−2 yil ichida ilmiy dastur ishlab chiqishni rejalashtirmoqda.
Kosmonavtning taxminiy kun tartibi:
• 07:00−07:30 — Yer bilan aloqa (rejalashtirish);
• 07:30−12:30 — tadqiqotlar;
• 13:00−15:00 — jismoniy mashqlar;
• 15:00−18:00 — tadqiqotlar;
• 18:00−18:30 — Yer bilan aloqa (hisobot);
• 19:00−22:00 — shaxsiy vaqt;
• 22:00−06:00 — uyqu.
Birinchi kosmonavt erkak ham, ayol ham bo‘lishi mumkin. Nomzodlarni saralash quyidagi mezonlar asosida amalga oshiriladi: oliy ma’lumot, 27 yoshdan 40 yoshgacha bo‘lgan yosh, 160 sm dan 190 sm gacha bo‘lgan bo‘y, 50 kg dan 95 kg gacha bo‘lgan vazn, shuningdek, xorijiy tillarni bilish (XKS uchun — rus va ingliz tillari, Tyangun stansiyasi uchun — xitoy va ingliz tillari).
“Bizning rejamizda — umummilliy tanlov o‘tkazish. Uning doirasida potensial ravishda har bir fuqaro belgilangan talablarga javob bergan taqdirda ishtirok etishi mumkin”, — dedi Muhiddin Ibragimov.
Nomzodlar tibbiy ko‘rikdan, psixologik va psixofizik testlardan, shuningdek, intellektual salohiyati va jismoniy tayyorgarligi bahosidan o‘tishi kerak bo‘ladi.
Shundan so‘ng saralab olingan nomzodlar sinovning ikkinchi bosqichini topshirish uchun xorijga yuboriladi. Natijada atigi 3−4 nafar nomzod qoladi va ular orasidan prezident bilan maslahatlashuvdan keyin yakuniy tanlov o‘tkaziladi.
Shundan so‘ng ular parvozga tayyorgarlik bo‘yicha 10−12 oy davom etadigan mashg‘ulotlarni boshlaydi. XKSga parvoz uchun mashg‘ulotlar AQSH, Yaponiya va Germaniyada, Xitoyga parvoz uchun esa Pekindagi kosmonavtlarni tayyorlash markazida o‘tkaziladi. Bundan tashqari, parvoz oldidan 1−2 oylik karantin ham nazarda tutilgan.
Parvozning o‘zi 10−14 kun davom etadi, shundan so‘ng kosmonavt ikki haftadan bir oygacha reabilitatsiyadan o‘tadi. Shundan keyingina u O‘zbekistonga qaytishi mumkin bo‘ladi. Butun jarayon davomida O‘zbekkosmos u bilan audio va videoaloqa orqali aloqada bo‘ladi.
Prezident topshirig‘iga ko‘ra, hukumat komissiyasi tuzilib, uning tarkibida ikki yo‘nalishda ishchi guruhlar tashkil etildi. Ishchi guruhning birinchi yig‘ilishi bayramdan keyin o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Ustuvor yo‘nalishlar orasida moliyalashtirish manbalarini aniqlash, xalqaro hamkor bilan shartnoma imzolash, tanlov e’lon qilish va nomzodlarni tasdiqlash, ilmiy dasturni tasdiqlash kabilar bor.
2025-yil dekabr oyida prezident Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan yillik murojaatida sun’iy yo‘ldosh yaratish hamda birinchi o‘zbek kosmonavtini orbitaga chiqarish ishlari boshlanganini ma’lum qildi.
Avvalroq Spot Ilon Mask va Jeff Bezos O‘zbekistonga taklif etilishi haqida yozgandi.
O‘zbekkosmos ularga 2028-yilda Samarqandda bo‘lib o‘tadigan Xalqaro astronavtika kongressiga tashrif buyurish uchun taklifnoma yuboradi.

В Узбекистане планируют объявить общенациональный конкурс по отбору первого космонавта. Об этом 18 марта заместитель директора Агентства космических исследований и технологий («Узбеккосмос») Мухиддин Ибрагимов рассказал на круглом столе с участием депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса, передает корреспондент Spot.
Представитель «Узбеккосмос» заявил, что в мире существуют лишь две космические станции: Международная космическая станция (МКС) и китайская космическая орбитальная станция «Тяньгун».
С технологической точки зрения три страны могут запускать космонавтов: США, Россия и Китай. Они также обладают центрами подготовки космонавтов. США и Россия используют МКС для полетов в космос, а Китай — орбитальную станцию «Тяньгун».
МКС эксплуатируется с 1998 года по настоящее время. Срок работы станции рассчитан до 2030 года. На МКС постоянно находится команда из 6 космонавтов, а рабочими языками являются английский и русский.
Китайская «Тяньгун», состоящая из трех модулей, заработала в 2021 году. На станции постоянно находятся три космонавта (тайконавта). Рабочим языком является китайский.
В космосе планируется осуществлять научные исследования по следующим направлениям: медицина и биология, генетика растений и материаловедение. «Узбеккосмос» совместно с местными и зарубежными учреждениями планирует разработать научную программу в течение 1−2 лет.
Предполагаемый режим дня космонавта:
• 7:00−7:30 — связь с Землей (планирование);
• 7:30−12:30 — исследования;
• 13:00−15:00 — физические упражнения;
• 15:00−18:00 — исследования;
• 18:00−18:30 — связь с Землей (отчет);
• 19:00−22:00 — личное время;
• 22:00−6:00 — сон.
Первым космонавтом может стать как мужчина, так и женщина. Отбор кандидатов будет проходить по следующим критериям: высшее образование, возраст от 27 до 40 лет, рост от 160 до 190 см, вес от 50 до 95 кг, а также знание иностранных языков (русского и английского — для МКС, китайского и английского — для станции «Тяньгун»).
"В наших планах — проведение общенационального конкурса. В рамках него потенциально может участвовать каждый гражданин при соответствии установленным требованиям", — заявил Мухиддин Ибрагимов.
Кандидаты должны будут пройти медицинский осмотр, психологические и психофизические тесты, а также оценку интеллектуальных навыков и физической готовности.
Затем отобранные потенциальные кандидаты будут направлены за рубеж для прохождения второго этапа тестирования. В результате останутся лишь 3−4 одобренных кандидата, из числа которых будет проводиться отбор после совещания с президентом.
космонавтика, мухиддин ибрагимов, узбеккосмос
После этого они приступят к тренингам для подготовки к полету, которые продлятся 10−12 месяцев: в случае МКС — в США, Японии и Германии, в случае Китая — в центре подготовки космонавтов в Пекине. Кроме того, перед полетом предусмотрен карантин длительностью 1−2 месяца.
Сам полет продлится 10−14 дней, после чего космонавт пройдет реабилитацию от двух недель до одного месяца. Только после этого он сможет вернуться в Узбекистан. Во время всего процесса «Узбеккосмос» будет поддерживать с ним контакт посредством аудио- и видеосвязи.
По поручению президента была создана правительственная комиссия, в рамках которой организованы рабочие группы по двум направлениям. Первое заседание рабочей группы запланировано после праздников.
Среди приоритетных направлений — определение источников финансирования, подписание контракта с международным партнером, объявление конкурса и утверждение кандидатов, а также утверждение научной программы.
В декабре 2025 года президент, выступая с ежегодным обращением к Олий Мажлису и народу Узбекистана, сообщил о начале работ по созданию искусственного спутника и выводу на орбиту первого узбекского космонавта.