2026-yilning yanvar-mart oylari yakunlariga ko‘ra, o‘zbek so‘mi dollarga nisbatan biroz arzonlashdi. Bu haqda Spot o‘rgangan Markaziy bank ma’lumotlaridan ma’lum bo‘ldi.
O‘tayotgan oyda milliy valyuta dollarga nisbatan 74,14 so‘mga yoki 0,61%ga arzonlashib, 12 210,71 so‘mni tashkil etdi. Oyning birinchi yarmida so‘m mustahkamlandi, kurs esa 12 100 so‘mlik psixologik ko‘rsatkichdan ham pastga tushdi.
Biroq, davrning ikkinchi yarmida milliy valyuta deyarli har bir savdo sessiyasida arzonlashdi. Dollar/so‘m juftligidagi savdolar hajmining eng yuqori cho‘qqisi mart oyining o‘rtalariga to‘g‘ri keldi.
Mart oyi oxirida O‘zbekistondagi barcha tijorat banklarida dollar kursi 12,2 ming so‘mdan yuqoriligicha qolmoqda. Eng qimmat AQSH valyutasini Tenge Bank va Universalbank xarid qilmoqda — 12 160 so‘m, Poytaxt bank, Ipoteka-bank, Asia Alliance Bank va APEX BANK eng qulay sotuv kursini taklif qilmoqda — 12 210 so‘m.
Iqtisodchi, Mirkonomika Telegram-kanali muallifi Mirkomil Xolboyevning ta’kidlashicha, so‘m Quvayt dinori bilan bir qatorda dollarga nisbatan eng kam devalvatsiyaga uchragan valyutalardan biri bo‘lib, ko‘plab rivojlangan mamlakatlar valyutalarini ortda qoldirgan.
2022-yildan boshlab mart oyidagi devalvatsiya 2025-yilni hisobga olmaganda minimal darajada bo‘ldi. Shu bilan birga, kursning o‘zgaruvchanligi fevral oyiga nisbatan pasaydi: o‘rtacha kunlik ko‘rsatkich 0,18% ni tashkil etdi — bu so‘m/dollar kursi bo‘yicha yo‘lak kengaytirilgan 2025-yil may oyidan beri eng past darajadir, deya qo‘shimcha qildi u.
Avvalroq Spot fevral oyida so‘mdagi omonatlar bo‘yicha foiz stavkalari yana biroz oshgani haqida yozgandi.
Xorijiy valyutadagi depozitlarning daromadliligi yana pasaya boshladi, biznes-segmentda esa so‘nggi oylardagi minimum darajani yangiladi.

По итогам января-марта 2026 года узбекский сум незначительно подешевел к доллару, следует из данных ЦБ, которые изучил Spot.
В этом месяце национальная валюта подешевела к доллару на 74,14 сума, или на 0,61%, — до 12 210,71 сума. В первой половине месяца сум укреплялся, а курс даже опускался ниже психологической отметки в 12 100 сумов. Однако во второй половине периода нацвалюта дешевела почти в каждую торговую сессию. Пик объема торгов в паре доллар/сум пришелся на середину марта.
По окончании марта курс доллара во всех коммерческих банках Узбекистана остается выше 12,2 тыс. сумов. Дороже всего американскую валюту покупают Tenge Bank и «Универсалбанк» — 12 160 сумов, а самый выгодный курс продажи в 12 210 сумов предлагают «Пойтахт банк», «Ипотека-банк», Asia Alliance Bank и APEX BANK.
Экономист и автор Telegram-канала Mirkonomika Миркомил Холбоев отметил, что сум оказался одним из наименее девальвировавших валют к доллару, наряду с кувейтским динаром, опередив валюты многих развитых стран.
С 2022 года девальвация в марте оказалась на минимальном уровне, за исключением 2025 года. При этом волатильность курса снизилась по сравнению с февралем: среднесуточный показатель составил 0,18% — это самый низкий уровень с мая 2025 года, когда был расширен коридор по курсу сум/доллар, добавил он.