Avvalroq prezident Namangan viloyatida islohotlar natijadorligi hamda kelgusida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ustuvor vazifalar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazgani haqida xabar berilgandi.
Unda turizmni iqtisodiyotning drayver sohasiga aylantirish masalasi bo‘yicha ham so‘z bordi.
Viloyatni vodiy turizmi markaziga aylantirish maqsadida Pop tumanidagi Arashan ko‘llari atrofida zamonaviy turizm majmuasi, Qamchiq dovonida Qamchiq Mountain Resort xalqaro tog‘ dam olish zonasi, Chodak qishlog‘i Guliston mahallasida turizm markazi va Kosonsoy tumani Olmazor mahallasida yirik turizm maskanini barpo etish taklif qilindi.
Shuningdek, Yangiqo‘rg‘on tumanining Nanay hududida sun‘iy ko‘l loyihasini amalga oshirish rejalashtirilmoqda.
Shu bilan birga, Namangan shahrining eski qismida milliy me‘morchilik, hunarmandchilik an‘analari va zamonaviy servis uyg‘unlashgan turizm majmuasini tashkil etish taklif qilindi.
Bundan tashqari, Chorsu va Sardoba bozorlari negizida zamonaviy ekobozorlar barpo etish hamda ko‘p qavatli avtoturargohlar qurish rejalashtirilmoqda.
DXSH asosida Namangan shahri kanalizatsiya tizimini rekonstruksiya qilish, shuningdek, Uchqo‘rg‘on va Uychi tumanlari markazlarini ilk bor markazlashgan oqova suv tarmoqlari bilan taʼminlash loyihalari taqdim etildi.
Uychi va Uchqo‘rg‘onda 10 ming kub metrlik yangi oqova suv inshooti, 40 kilometr yangi tarmoq va 28 kilometr taʼmirtalab tarmoqni yangilash orqali 42 ming nafar aholi va 6983 ta xonadon qamrab olinishi belgilangan.
Yangi Namangan shaharchasida qurilish ishlarini jadallashtirish masalasiga ham alohida to‘xtalib o‘tildi.
Loyiha doirasida 30 ming yangi ish o‘rni yaratish, 25,2 kilometr yo‘lni taʼmirlash, 7,2 kilometr piyodalar yo‘lakchasini, 4,7 kilometr suv tarmog‘ini va 7,4 kilometr yashil hududni barpo etish nazarda tutilgan.
Namangan shahrida 2026-yilda 15 ming o‘rinli maktabgacha taʼlim tashkilotlarini tashkil qilish, 21 ta taʼlim muassasasidagi bo‘sh turgan 42 ming kvadrat metr yer maydonlarini DXSH asosida bog‘cha qurish uchun ajratish taklif qilindi.
Sog‘liqni saqlash sohasida travmatologiya va ortopediya markazining Namangan filialini tashkil etish hamda onkologiya markazini zamonaviy PET-tomograf bilan jihozlash tashabbuslari ko‘rib chiqildi.
Ko‘p tarmoqli tibbiyot markazini rekonstruksiya qilish va yuqori texnologiyali operatsiyalarni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda.
Bu orqali nafaqat viloyat aholisi, balki qo‘shni hududlardan keluvchi bemorlarga ham yuqori malakali tibbiy xizmat ko‘rsatish imkoniyati kengayishi aytildi.
Yig‘ilish yakunida prezident Namangan viloyatida mavjud salohiyatni to‘liq ishga solish, har bir loyihani aniq natijaga aylantirish, aholi bandligi va daromadini oshirish, eksportbop va yuqori qo‘shilgan qiymatli ishlab chiqarishlarni kengaytirish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
O‘tgan yilning oktabrida Qamchiq dovonida Avstriyaning Doppelmayr/Garaventa guruhi tomonidan turizm maskani barpo etilishi aytilgandi. Unga ko‘ra, dovonning Namangan viloyatidan o‘tgan qismida zamonaviy dor yo‘li va dam olish majmuasi quriladi.
Mart oyida Namanganda qiymati $150 mlnlik Arashan Resort dam olish maskanini qurish ishlari boshlangandi. Majmua tarkibida 12 ta mehmonxona, etno-park, chang‘i yo‘laklari va ziplayn bo‘ladi.

Как сообщал Spot, Шавкат Мирзиёев провел совещание на тему приоритетных задач в развитии Наманганской области. В регионе планируется построить новый IT-парк и реализовать ряд крупных промышленных проектов.
Одной из главных тем стало превращение туризма в «ключевой сектор экономического развития» области. Планируется создать на берегу Арашанских озер курорт Arashan Resort за $150 млн, на перевале Камчик международную многофункциональную зону отдыха Qamchiq Mountain Resort, а в селе Нанай искусственное озеро.
В селе Чодак и в Касансайском районе предлагается построить туристические центры. Еще один туристический комплекс с сервисными и ремесленными объектами может появиться в старой части областного центра.
Были озвучены инициативы по реконструкции рынков «Чорсу» и «Сардоба» с созданием современных экобазаров и многоуровневых парковок.
Фото: пресс-служба хокимията Наманганской области
Также на заседании рассматривались проекты по совершенствованию инфраструктуры. На основе государственно-частного партнерства планируется реконструировать канализацию Намангана, провести сети отвода сточных вод в Учкурган и Уйчи.
Кроме того, в этих районах предусмотрено строительство нового очистного сооружения на 10 тыс. кубометров, прокладка 40 км новых сетей и замена 28 км трубопроводов. Модернизация охватит почти 7 тыс. домовладений, в которых проживает 42 тыс. человек.
Ставится задача ускорить строительство городка «Новый Наманган». В рамках проекта будет создано 30 тыс. рабочих мест, отремонтировано более 25 км дорог, проложено 7,2 км пешеходных дорожек и 4,7 км водопроводных сетей.
Планируется создать за $50 млн крупный птицеводческий комплекс для ежегодного производства 813 млн яиц и 2 тыс. тонн мяса. Этот объем покроет потребности региона и обеспечит экспорт в центральноазиатские и арабские страны на $42 млн.
Глава государства поручил создать современные интенсивные сады на 2500 га и освоить 8 тыс. га новых земель. В условиях глобальных перебоев с транспортом, проблем с поставками топлива и минеральных удобрений требуется повышение эффективности сельского хозяйства, подчеркнул Мирзиёев.
До конца 2027 года планируется создать в регионе сады и виноградники общей площадью 3948 га, в которых будет высажено 1,3 млн саженцев. На 1,5 тыс. га земли планируется внедрить капельное орошение.
В социальной сфере планируется создать детские сады на 15 тыс. мест, в том числе за счет строительства на 42 тыс. кв. метров свободной земли при учебных заведениях. Также в регионе планируется открыть филиал Республиканского центра травматологии и ортопедии и провести реконструкцию многопрофильного медицинского центра.
Ранее Spot писал, что в Новом Намангане началось строительство жилого комплекса China Town за $750 млн.