Tomonlar O‘zbekiston iqtisodiyotining asosiy tarmoqlarida sheriklikni kengaytirish yakunlari va istiqbollarini muhokama qildilar.
Davlat aktivlarini xususiylashtirish va IPO o‘tkazishga alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar mamlakatni global moliyaviy tizimga integratsiya qilish uchun eng yirik korxonalarni xalqaro kapital bozorlariga olib chiqish mexanizmlarini batafsil ko‘rib chiqdilar.
Uchrashuvda korporativ boshqaruv va investitsiyalarni jalb qilish masalalari bo‘yicha mahalliy biznes uchun o‘quv seminarlarini tashkil etish taklif qilindi. Bu mahalliy kompaniyalarni xalqaro standartlar va investorlar talablariga moslashtirishga yordam beradi.
Shuningdek, O‘zbekistonning xorijdagi investitsion imijini targ‘ib qilish masalasi muhokama qilindi. Tomonlar jahon moliya institutlari bilan aloqalarni mustahkamlash uchun qo‘shma “yo‘l xaritalari"ni ishlab chiqish va maqsadli tadbirlarni o‘tkazishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Bundan tashqari, bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev “Rothschild & Co” delegatsiyasi bilan uchrashdi. Muzokaralarda xususiylashtirish bo‘yicha yirik bitimlarni tayyorlash, ommaviy bozorlarga chiqish va yangi investitsiya loyihalari doirasidagi hamkorlikning mumkin bo‘lgan formatlari muhokama qilindi.
O‘tgan yilning yanvar oyida Rothschild & Co yil oxirigacha bitta yirik davlat aktivini xususiylashtirishda ishtirok etishi ma’lum bo‘lgan edi.
Rothschild & Co investitsiya banki sohasida ixtisoslashgan yetakchi global moliyaviy guruhdir. 40 ta davlatda ofislarga ega bo‘lgan ushbu firma M&A bitimlari, xususiylashtirish va aksiyadorlik kapitalini jalb qilish bo‘yicha keng tajribaga ega.
Avvalroq Spot Milliy investitsiya jamg‘armasi aksiyalarining 30%gacha qismi IPOga chiqarilishi haqida yozgandi.

Global financial group Rothschild & Co will help conduct IPOs for Uzbekistan’s largest companies, the press service of the Ministry of Investment, Industry, and Trade reported .
On March 30, Minister of Investment, Industry, and Trade Laziz Kudratov met with a Rothschild & Co. delegation led by Baroness Ariel Malard de Rothschild. The parties discussed the results and prospects for expanding their partnership in key sectors of the Uzbek economy.
Particular attention was paid to the privatization of state assets and IPOs. The parties examined in detail the mechanisms for bringing major companies into international capital markets to integrate the country into the global financial system.
During the meeting, it was proposed to organize training seminars for local businesses on corporate governance and investment attraction. This will help domestic companies adapt to international standards and investor requirements.
Promoting Uzbekistan’s investment image abroad was also discussed. The parties expressed their willingness to develop joint roadmaps and implement targeted activities to strengthen ties with global financial institutions.
Deputy Prime Minister Jamshid Khodjaev also met with the Rothschild & Co delegation. The talks focused on preparing major privatization deals, entering public markets, and potential cooperation formats for new investment projects.
Last January, it became known that Rothschild & Co would participate in the privatization of a major state-owned asset by the end of the year.