O‘zbekistonda aliment qarzdorligini undirish tartibi qat’iylashtiriladi. Bu joriy yilning 30-mart kuni qabul qilingan prezident farmoni bilan (PF-50-son) belgilangan.
Unga ko‘ra, ayrim ijro ishlarini davlat ijrochisining qarori bilan tugatish amaliyoti joriy qilinadi. Bu ayrim toifadagi ijro hujjatlari bo‘yicha qarzdor vafot etganda, u vafot etgan deb e’lon qilinganda yoki bedarak yo‘qolgan deb topilganda unga nisbatan yuritilgan ijro ishlariga nisbatan tatbiq etiladi.
Qonunda ayrim toifadagi ijro hujjatlarini majburiy ijroga taqdim etishdan oldin ularni tegishli davlat organi, tashkilot yoki uning mansabdor shaxsiga topshirish undiruvchining huquqi sifatida belgilanadi.
Shuningdek, ushbu toifaga undiruvchi-yuridik shaxslar tomonidan qarzdor-jismoniy shaxsning ish haqi va boshqa daromadlariga undiruv qaratishni nazarda tutuvchi ijro hujjatlari ham kiritiladi.
2026-yil 1-maydan aliment undirish tizimi samaradorligini oshirish maqsadida yangi cheklovlar joriy etiladi.
Unga ko‘ra, aliment bo‘yicha qarzdorlik mavjud bo‘lsa, qarz to‘liq bartaraf etilguniga qadar qarzdor ayrim yirik bitimlarni amalga oshira olmaydi hamda ayrim turdagi moliya-kredit va davlat xizmatlaridan foydalanishi cheklanadi.
Muammoli kreditlar bo‘yicha ijro hujjatlari asosida vujudga kelgan majburiyatlarni undirish bilan bog‘liq harakatlarni amalga oshirish ixtisoslashtirilgan davlat ijrochilariga yuklanadi.
13-mart kuni prezident raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda aliment majburiyati bo‘lganlar tashkiliy migratsiya asosida xorijda ishlash imkoniyatidan foydalana olmayotgani qayd etilgandi. Buning uchun ular 5 yillik alimentni oldindan to‘lashi yoki aliment oluvchining yozma roziligini olishi kerak.
Prezident mutasaddilarga ushbu masalani o‘rganib, tegishli takliflar kiritishni topshirdi. Shuningdek, yangi tizim orqali aliment to‘lovchilarni ish bilan ta’minlash, tadbirkorlikka jalb qilish va xorijda ishlash uchun o‘qitish orqali ularning daromadini oshirish rejalashtirilmoqda.
Avvalroq Spot o‘z nomiga ochilgan bank kartasi va SIM-kartalar sonini onlayn tekshirish imkoni yaratilishi haqida yozgandi.

Шавкат Мирзиёев 30 марта издал указ о цифровизации системы судебных и других исполнительных документов (УП-50). Об этом сообщает канал правовой информации Минюста.
С 1 января 2027 года делопроизводство по исполнительным документам будет переведено в электронный формат с использованием информационных технологий. Процесс распределения денег, взысканных по исполнительным делам, станет цифровым.
Планируется автоматизировать минимум 70% решений, принимаемых государственными исполнителями, за счет внедрения искусственного интеллекта и развития информационных систем.
Начиная с 1 июля 2026 года, будет ускорена продажа перешедших в доход государства объектов недвижимости и автомототранспорта. Они будут передаваться напрямую в распоряжение Агентства по управлению госактивами на основе решения исполнителей.
Будет внедрен новый подход ко взысканию налоговых задолженностей и проблемных кредитов. Сторона, взыскивающая имущество в рамках исполнительного дела, получит возможность продавать его на онлайн-торгах на основе оформленных ею процессуальных документов.
Сотрудники налоговых органов получат право оформлять документы об описи и аресте имущества юрлиц при взыскании долгов по налогам. Представители банков смогут оформлять их в отношении залогов по займам согласно поручению государственного исполнителя.
Кроме того, с 1 мая для должников по алиментам вводятся ограничения на проведение крупных сделок, пользование отдельными финансово-кредитными и государственными услугами до полного погашения задолженности.
На совещании по работе с обращениями населения 13 марта президент поручал реорганизовать систему работы с долгами по алиментам. В частности, он поставил задачу разработать предложения по упрощению выезда плательщиков алиментов за рубеж.
Также Мирзиёев призвал Бюро принудительного исполнения, банки, помощников хокимов и отделы занятости принять меры по увеличению доходов плательщиков. Налоговая инспекция совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями Генпрокуратуры будут искать скрытые доходы плательщиков алиментов.
Ранее Spot писал, что Узбекистан планирует запустить два спутника дистанционного зондирования Земли.