O‘zbekiston so‘mdagi suveren xalqaro obligatsiyalarni tarixiy eng past foiz stavkada joylashtirishga erishdi. Bu haqda Iqtisodiyot va moliya vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
1-aprel kuni mamlakat $1 mlrd ekvivalentli o‘zining eng yirik hajmdagi milliy valyutadagi suveren xalqaro obligatsiyalarini tarixiy eng past foiz stavkada (12,25%) joylashtirdi. Taqqoslash uchun, so‘mda chiqarilgan 3 yillik xalqaro obligatsiyalar bo‘yicha foiz stavkasi 2024-yilda 16,625% ni (3 trln so‘m) va 2025-yilda 15,5$ ni (6 trln so‘m) tashkil etgan.
Shu kuni AQSH, Yevropa, Buyuk Britaniya, Osiyo hamda Yaqin Sharq mamlakatlarining 32 ta yirik xalqaro investorlari ishtirokidagi global audiokonferensiyada “O‘zbekiston-2030” strategiyasida belgilangan maqsadlar, islohotlar natijalari, makroiqtisodiy holat va kelgusi rejalar yuzasidan batafsil axborot berildi.
Yaqin Sharqda kuzatilayotgan geosiyosiy vaziyatga qaramay O‘zbekistondagi makroiqtisodiy barqarorlik va izchil islohotlar tufayli suveren kredit reyting yaxshilanib borayotgani ijobiy baholandi.
Xalqaro investorlar tomonidan milliy valyutadagi xalqaro obligatsiyalarga qiziqishni inobatga olib, shu kunning o‘zida so‘mdagi suveren xalqaro obligatsiyalarni joylashtirish bo‘yicha buyurtmalar qabul qilinishi e’lon qilindi.
Kun davomida O‘zbekistonning so‘mdagi xalqaro obligatsiyalarini xarid qilish uchun 50 ga yaqin xorijiy investorlardan jami 23,4 trln so‘mlik (dastlabki e’longa nisbatan 4 baravar ko‘p) buyurtmalar 12,5% darajasida kelib tushdi.
Xalqaro investorlar tomonidan bildirilgan yuqori qiziqish natijasida $1 mlrd ekvivalenti (12,2 trln) miqdoridagi 3 yillik suveren xalqaro obligatsiyalar 12,25% stavkasida (ichki moliya bozoriga nisbatan o‘rta hisobda 14 bazis punkt past) joylashtirildi. Global noaniqliklar fonida mintaqadagi ayrim emitentlar milliy valyutadagi xalqaro obligatsiyalarini yuqori foiz stavkalarida chiqarmoqda.
O‘zbekistonning so‘mdagi ushbu suveren xalqaro obligatsiyalari Markaziy va Sharqiy Yevropa, Yaqin Sharq va Afrika mintaqasida so‘nggi 15 yil ichidagi milliy valyutadagi eng yirik tranzaksiya sifatida qayd etildi.
Shuningdek, ushbu obligatsiyalar GBI — EM (The Government Bond — Emerging Market Index) indeksiga kiritilishi ko‘rib chiqilmoqda. Bu esa $300 mlrdga teng aktivlarni boshqaradigan yangi investorlarni jalb etish va kelgusida foiz stavkalarini yanada pasaytirish imkonini berishi qayd etildi.
Indeksga 14 ta davlat, xususan, Xitoy, Turkiya, Vengriya, Braziliya, Meksika, Malayziya, Polsha, va Janubiy Afrika kabi mamlakatlarning suveren xalqaro obligatsiyalari kiritilgan.
Shu bilan birga, mazkur emissiya O‘zbekistonning boshqa emitentlari uchun jahon moliya bozorlarida milliy valyutadagi xalqaro obligatsiyalarini qulay shartlarda chiqarishga xizmat qiladi.
Xalqaro obligatsiyalarni joylashtirishdan kelib tushgan mablag‘lar Davlat budjeti taqchilligini moliyalashtirishga yo‘naltiriladi.
Avvalroq Spot Franklin Templeton menejeri O‘zbektelekom va O‘zbekgidroenergo kuzatuv kengashlari tarkibiga kirgani haqida yozgandi.

Узбекистан разместил международные облигации в национальной валюте на $1 млрд, сообщила пресс-служба Министерства экономики и финансов.
Суверенные международные облигации, номинированные в национальной валюте, на сумму, эквивалентную $1 млрд, были размещены по исторически низкой ставке — 12,25%.
Для сравнения: ставки по предыдущим выпускам трехлетних международных облигаций Узбекистана в нацвалюте составляли 16,625% (3 трлн сумов) в 2024 году и 15,5% (6 трлн сумов) в 2025 году.
1 апреля состоялась глобальная конференция с участием 32 крупных международных инвесторов из США, Европы, Великобритании, Азии и Ближнего Востока, в ходе которой была представлена информация о целях, изложенных в Стратегии «Узбекистан-2030», результатах проводимых реформ, текущей макроэкономической ситуации и планах на будущее.
«Несмотря на сохраняющуюся геополитическую напряженность на Ближнем Востоке, макроэкономическая стабильность Узбекистана и последовательный курс реформ получили положительную оценку, в том числе на фоне продолжающегося повышения суверенного кредитного рейтинга страны. Учитывая высокий интерес международных инвесторов к инструментам в национальной валюте, в тот же день было объявлено об открытии книги заявок на суверенные международные облигации Узбекистана, номинированные в сумах», — отметили в Минэкономфине.
В течение дня почти 50 иностранных инвесторов подали заявки на общую сумму 23,4 трлн сумов — что примерно в четыре раза превышает первоначально объявленный объем — при ориентировочной доходности 12,5%.
В результате такого высокого спроса трехлетние суверенные международные облигации на 12,2 трлн сумов были успешно размещены по ставке 12,25%, что в среднем на 14 базисных пунктов ниже доходности на внутреннем финансовом рынке.
В ведомстве подчеркнули, что эти евробонды представляют собой крупнейшую сделку в национальной валюте в Центральной и Восточной Европе, на Ближнем Востоке и в Африке за последние 15 лет.
Средства от размещения международных облигаций планируют направить на финансирование дефицита государственного бюджета на 2026 год.
В 2025 и 2024 годах Узбекистан размещал евробонды на сумму по $1,5 млрд. В прошлом году было проведено три равных выпуска — в долларах, евро и сумах.
Ранее Spot писал, что менеджер из Franklin Templeton вошел в набсоветы «Узбектелеком» и «Узбекгидроэнерго».