MTS uyali aloqa operatori qimmatli qog’ozlar va birja komissiyasi (SEC) va AQSh Adliya vazirligi bilan kompaniyaning O’zbekiston bozoriga kirishi jarayonida korrupsiya da’vosini hal qilish bo’yicha kelishuvga erishdi, deya xabar beradi “РБК”.
AQSh hukumati bilan tuzilgan bitimga ko’ra, kompaniya 850 million $ jarimaga tortiladi. Uchinchi chorak natijalariga ko’ra, operator o’tgan yili tegishli miqdorni saqlab qolgan.
“Kompaniyaning kelishuvni imzolashi mantiqiy qadam bo’lib, u MTSga klassik telekommunikatsiya operatorligidan zamonaviy raqamli yechimlar integratori modeliga o’tish strategiyasini amalga oshirishga to’liq e’tibor qaratish imkonini beradi”, — deyiladi uyali aloqa operatori xabarida, deb yozadi “РБК”.
Kompaniya prezidenti Aleksey Kornyaning aytishicha, MTS guruhi rejalashtirilgan kapital xarajatlar doirasida biznesni rivojlantirishga sarmoya kiritishni davom ettiradi.
MTS O’zbekistonda 2004−2012 yillarda faoliyat olib bordi, keyin esa biznesni to’xtatdi.
2014-yilda MTS O’zbekistonga qaytib keldi, buning uchun kompaniya O’zbekiston radioaloqa, radioeshittirish va televideniye markazi bilan hamkorlikda qo’shma korxona tashkil etishiga to’g’ri keldi. Operator 2016 yili qo’shma korxonadagi ulushini 1 $ evaziga O’zbekiston hukumatiga sotdi.

МТС сообщила, что суд Южного округа Нью-Йорка утвердил ее мировое соглашение с министерством юстиции США и Комиссией по ценным бумагам и биржам (SEC), пишут «Ведомости».
По условиям соглашения, МТС должна уплатить американским властям штраф в размере $850 млн за коррупцию в Узбекистане, где оператор работал в 2004—2012 годы, а затем свернул бизнес.
В 2014 году МТС вернулась в Узбекистан — для этого компании пришлось создать совместное предприятие с государственным Центром радиосвязи, радиовещания и телевидения. Долю в СП в 2016 году МТС продала правительству Узбекистана за $1.
«Мировое соглашение — логичный шаг, это позволит МТС полностью сфокусироваться на стратегии перехода МТС от классического телеком-оператора к модели интегратора современных цифровых решений», цитирует пресс-служба МТС ее президента Алексея Корню.
Стабильное финансовое состояние и хорошее отношение долга компании к показателю OIBDA позволит МТС развиваться, совершать запланированные капитальные затраты и выплачивать высокие дивиденды, считает он.
Регуляторы США ведут антикоррупционное расследование в отношении МТС в связи с бизнесом оператора в Узбекистане с 2014 года.
По утверждению американских властей, МТС, VEON (ранее Vimpelcom Ltd.) и Telia использовали сеть подставных компаний и фальшивые консультационные контракты для многомиллионных взяток для выхода на телекоммуникационный рынок страны.