Amerikaning “The Coca-Cola Company” kompaniyasi “NORIN BOTTLERS” MCHJ tomonidan ishlab chiqarilayotgan “Frutto Cola” etiketkasidagi ba’zi belgilar “Coca-Cola” belgilari bilan o‘xshash ekanligini ma’lum qilib, Monopoliyaga qarshi kurashish qo’mitasidan ushbu holatni nohalol raqobat holati sifatida ko‘rib chiqishni so‘ragan, xabar beradi qo’mita matbuot xizmati.
Ishni ko‘rish jarayonida, Namangan viloyatida joylashgan “NORIN BOTTLERS” MCHJ tomonidan ishlab chiqarilayotgan “Frutto Cola” ichimligi etiketkasidagi ba’zi elementlarning haqiqatan ham “Coca-Cola” tovar belgisidagi elementlar bilan adashtirib yuborish darajasida o‘xshash ekanligi aniqlandi.
“NORIN BOTTLERS” MCHJga “Coca-Cola” tovar belgisidagi elementlar bilan adashtirib yuborish darajasida o‘xshash bo‘lgan belgilardan foydalanish holatini bartaraf etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Bugungi kunda “NORIN BOTTLERS” MCHJ tomonidan monopoliyaga qarshi organning ko‘rsatmasi bajarildi, shuningdek “Frutto Cola” ichimligi uchun yangi etiketka dizayni ishlab chiqildi.

Coca-Cola смогла защитить свой товарный знак в Узбекистане, следует из сообщения Антимонопольного комитета.
Компания, которая зарегистрировала в стране несколько товарных знаков безалкогольного напитка Coca-Cola, обратилась в комитет и сообщила, что некоторые элементы этикетки безалкогольного напитка Frutto Cola, производимого ООО «NORIN BOTTLERS» в Наманганской области, сходны с элементами ее товарных знаков.
Комитет рассмотрел дело и выяснил, что указанные факты нашли свое подтверждение. В связи с этим предприятию было выдано предписание устранить факты недобросовестной конкуренции.
ООО «NORIN BOTTLERS» исполнило это предписание и разработало новый дизайн этикетки Frutto Cola.
В комитете напомнили, что статья 13 Закона «О конкуренции» запрещает реализацию товара с незаконным использованием обозначения, сходного до степени смешения с товарным знаком конкурента, путем его размещения на товарах, этикетках, упаковках.