Soliq islohoti, jumladan, QQS, real inflyatsiyaning pasayishiga olib keldi. Bu haqda korzinka.uz supermarketlar tarmogʻi rahbari Zafar Hoshimov Facebook’dagi sahifasida taʼkidlab oʻtgan.
Tadbirkor QQS bozordagi narxlar koʻtarilishiga taʼsir etmayotganini, buni shaxsan isbotlashi mumkinligini aytgan.
Unga koʻra, QQS bilan uchinchi yil inflyatsiya darajasi avvalgi QQS siz uch yilga nisbatan past. Shu bilan birga, tadbirkor 2017-yilgacha katta shubhalarni keltirib chiqaradigan rasmiy raqamlar haqida emas, balki korzinka.uz da doimiy ravishda oʻlchanadigan chakana savdo tovarlari oʻrtacha savatining inflyatsiyasi haqida gapirmoqda.
“Ushbu koʻrsatkich 2015−2018-yillarda 15−18% dan 2019−2020-yillarda 12−13% ga tushdi. Shu bilan birga, pandemiya sababli yana koʻplab oziq-ovqat mahsulotlari (yogʻ, un, shakar va boshqalar) naxri „oʻynayotgan“ edi. Soliq islohotisiz nima boʻlardi, oʻylashga ham qoʻrqaman” — deb yozgan Zafar Hoshimov.
Uning qoʻshimcha qilishicha, joriy yilning birinchi yarmida yillik inflyatsiya 10,5−11% darajasi prognoz qilingan, ushbu koʻrsatkich kompaniya tashkil topgandan beri qayd etilgan eng past koʻrsatkich ekan.
Shuningdek, tadbirkor naqd pul bilan sotib olish va pul oʻtkazmalari oʻrtasidagi farqqa izoh berib, uning mavjudligini, ammo QQS joriy etilgandan soʻng kichiklashib ketganini taʼkidladi. Uning soʻzlariga koʻra, hozirgi farq soliq toʻlashdan boʻyin tovlash boʻlsa, ilgari bu har qanday biznesning tabiati edi.
“Aytgancha, butun dunyoda bunday farq (soliq toʻlashdan boʻyin tovlash) mavjud, ammo toʻgʻri soliq tizimi bilan falokat koʻlami ancha kichikroq”, — deb yozgan tadbirkor.
Avvalroq Spot, Zafar Hoshimov qaysi universitet talabalarini suhbatlashmasdan ishga olish mumkinligini haqida xabar bergan edi.

Налоговая реформа и с НДС в частности привела к снижению реальной инфляции. Об этом написал у себя в Facebook руководитель сети супермаркетов korzinka.uz Зафар Хашимов.
На вопрос, считает ли предприниматель все еще, что НДС не повысил цены на рынке, Хашимов ответил «Да, считаю. Могу доказать».
По его словам, третий год с НДС показатель инфляции ниже, чем предыдущие три года, которые были без НДС. При этом предприниматель говорит не об официальных цифрах, которые до 2017 года вызывают большие сомнения, а инфляцию средней корзины товаров в рознице, которую постоянно измеряют в korzinka.uz.
«Этот показатель с 15−18% в 2015—2018 годах упал до 12−13% в 2019—2020. При этом ещё многие цены на продукты (масло, мука, сахар
и т. д. ) скакали из-за пандемии. Даже представить боюсь, что было бы без налоговой реформы», — написал Зафар Хашимов.
Он добавил, что в текущем году по первому полугодию прогнозируется инфляция в 10,5−11% — это самый низкий за время измерения компанией этого показателя.
Предприниматель также прокомментировал разницу при покупке наличными и перечислением, отметив, что она есть, но стала меньше после введения НДС. По его словам, нынешняя разница это уход от налога, а раньше было природой любого бизнеса.
«Кстати, такая разница (уход от налогообложения) есть по всему миру, но масштабы бедствия гораздо меньше при правильной системе налогообложения», — написал предприниматель.
Руководитель korzinka.uz добавил, что эмоциональная память короткая и именно поэтому всем кажется, что именно сейчас и здесь все становится хуже и хуже, причём всегда и везде.
Потому что, продолжил предприниматель, переживания и разочарования прошлых лет люди забывают и чувствуют только настоящее. Вот почему нужна статистика, чтобы сравнивать не по эмоциям, а по фактам, подытожил он.
Ранее Spot писал, что в Государственном налоговом комитете ответили на сомнения в результатах налоговой реформы. В частности, встречаются случаи уклонения от уплаты налогов, но это решат технологиями.