15-noyabr, dushanba kuni bir necha banklar dollar kursini oshirdi.
Aksariyat banklarda 10 730 soʻmdan sotib olish, 10 790 soʻmga sotish taklifi mavjud. Banklararo dollar kursi oxirgi 7 kun ichida uchinchi marta maksimal darajada yangilandi.
Oʻtgan hafta dollar kursi ikki marta oshib, “rekord” darajada oshdi. Payshanba kuni kurs birinchi marta 10 770 soʻmgacha koʻtarildi, juma kuni esa 10 780 soʻmga yetdi.
Fevral oyining oʻrtalaridan boshlab Markaziy bank valyuta kurslarini avvalgidek haftada bir marta emas, har kuni eʼlon qilmoqda.
Markaziy bank maʼlumotlariga koʻra, 2021-yil boshidan buyon soʻm 2% ga qadrsizlangan — bu soʻnggi yillardagi eng yaxshi koʻrsatkichdir. Biroq Hisob palatasi soʻmning sezilarli darajada zaiflashishini kutmoqda — uning prognoziga koʻra, 2022-yilda dollarning oʻrtacha yillik kursi 11300 soʻmdan oshadi.

Несколько банков в понедельник, 15 ноября, повысили курс доллара.
Чаще всего встречается предложение покупки за 10 730 сумов, продажи — за 10 790 сумов. Межбанковский курс доллара обновил максимум уже третий раз за последние 7 дней.
На прошлой неделе доллар дважды дорожал до рекордных значений. В четверг он впервые взял отметку в 10 770 сумов, а в пятницу вырос до уровня 10 780 сумов.
С середины февраля Центральный банк публикует курсы валют каждый день, а не раз в неделю, как это было раньше.
По данным ЦБ, сум с начала 2021 года обесценился на 2% — это наилучший показатель за последние годы. Однако Счётная палата ожидает значительного ослабления сума — по её прогнозу, среднегодовой курс доллара в 2022 году превысит 11 300 сумов.
Ранее Spot сообщал, что президент постановил конвертировать валютные кредиты до $1 млн в сумы в целях снижения валютных рисков для бизнеса.