Prezident Shavkat Mirziyoyev ekologik vaziyatni yaxshilash va chiqindilarni boshqarish tizimini takomillashtirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Oʻzbekistonda yiliga 7 mln tonnaga yaqin maishiy chiqindi ishlab chiqariladi. Aholi jon boshiga chiqindilar miqdori yiliga 2 foizga oshib, jahon miqyosida oʻrtacha koʻrsatkichdan oshib bormoqda.
Chiqindilarni qayta ishlash notekis rivojlanmoqda. Agar Andijon va Buxoro viloyatlarida 43−45% chiqindi qayta ishlansa, Fargʻona va Qashqadaryoda atigi 20% chiqindi qayta ishlanadi. Eng past koʻrsatkich Qoraqalpogʻistonda qayd etilgan — 10%.
“Chiqindi” muammosini hal qilish uchun prezident sohani qayta tashkil etish boʻyicha qator tashabbuslarni ilgari surdi. Oʻzbekiston boʻylab chiqindilarni qayta ishlashni 40% ga, xususiy sektor ulushini 50% ga yetkazish rejalashtirilgan.
- Saralash va qayta ishlash uskunalarini xarid qilish uchun 5 yilgacha muddatga imtiyozli kreditlar ajratiladi, shuningdek, foizlarning bir qismi qoplanadi. Bundan tashqari, uning uchun maxsus texnika va ehtiyot qismlar 3 yil muddatga bojxona toʻlovlaridan ozod qilinadi.
- Chiqindilarni qayta ishlash klasterlari uchun yer, mulk va ijtimoiy soliq stavkalari 1% miqdorida belgilanadi.
- Klasterlarni tashkil etish tartibini qayta koʻrib chiqiladi. Jumladan, ularni atrofdagi hududlarda hosil boʻladigan chiqindilarning kamida 40%ini qayta ishlash majburiyatini yuklash taklif etilmoqda.
- 1 martga qadar shahar va tumanlardan chiqindi chiqarish boʻyicha 38 ta tender oʻtkaziladi. Joriy yilda 51 ta shahar va tumanga 500 ta maxsus yuk avtomobili xarid qilinadi.
- Bundan tashqari, 1-oktyabrga qadar ijtimoiy muassasalar va bozorlarga 8 ming dona chiqindi konteynerlari oʻrnatiladi.
- Shaharsozlik standartlari yangi koʻp qavatli binolar uchun zamonaviy chiqindilarni yigʻish punktlarini qurish talabini oʻz ichiga oladi.
Umumiy maydoni 165 gektar boʻlgan 24 ta poligonni koʻmib, keyinchalik obodonlashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi. Bundan tashqari, Ohangaron viloyatida Osiyo taraqqiyot banki mablagʻlari hisobidan yangi chiqindixona qurilishi boshlanadi.
Toshkent shahrida chiqindilarni utilizatsiya qiluvchi korxona tashkil etish zarurligi taʼkidlandi. Mirziyoyev, shuningdek, ishlab chiqishga xorijlik mutaxassislarni jalb etgan holda maishiy chiqindilarni olib chiqish uchun toʻlovning yangi tizimini yaratish vazifasini ham qoʻydi.

Президент Шавкат Мирзиёев провёл совещание на тему улучшения экологической ситуации и усовершенствования системы обращения с отходами.
Узбекистанцы ежегодно производят около 7 млн тонн бытовых отходов, указал он. Количество мусора на душу населения увеличивается на 2% в год, опережая среднемировой темп.
Переработка отходов развивается неравномерно. Если в Андижанской и Бухарской областях перерабатывается 43−45% мусора, то в Фергане и Кашкадарье — только 20%. Наименьший показатель отмечен в Каракалпакстане — 10%.
Для решения «мусорной» проблемы президент выдвинул ряд инициатив по реорганизации отрасли. Планируется довести переработку отходов по всему Узбекистану до 40%, долю частного сектора — до 50%.
- На закупку сортировочного и перерабатывающего оборудования предоставят льготные кредиты на срок до 5 лет, а также покроют часть процентов. Кроме того, спецтехнику и детали к ней на 3 года освободят от таможенных пошлин.
- Ставки земельного, имущественного и социального налогов для мусороперерабатывающих кластеров установят на уровне 1%.
- Пересмотрят порядок организации кластеров. В частности, предлагается обязать их перерабатывать минимум 40% отходов, произведённых в близлежащей местности.
- До 1 марта будут организованы 38 тендеров на вывоз мусора из городов и районов по системе ГЧП. Для 51 города и района в этом году закупят 500 спецгрузовиков.
- Кроме того, до 1 октября в социальных учреждениях и на рынках установят 8 тысяч мусорных контейнеров.
- В градостроительные нормы включат требование строительства современных пунктов сбора отходов при новых многоэтажных домах.
Даны указания по захоронению и последующей рекультивации 24 исчерпавших ресурс полигонов бытовых отходов общей площадью 165 га. Кроме того, в Ахангаранском районе начнётся строительство нового полигона на деньги Азиатского банка развития.
Подчёркнута необходимость учреждения в Ташкенте компании по вывозу отходов на основе ГЧП. Также Мирзиёев поставил задачу создать новую систему оплаты вывоза бытовых отходов с привлечением к разработке иностранных экспертов.
Ранее Spot сообщал о постановлении, согласно которому в сфере вывоза и переработки отходов внедряется новая модель ГЧП.