1-fevral kuni Turizm va sport vazirligida Bildersoy-Chimyon-Nanay kurorti loyihasi taqdimoti boʻlib oʻtdi. Shu bilan birga, Toshkent viloyatini kompleks rivojlantirish boʻyicha birinchi bosh loyiha jamoatchilikka taqdim etildi.
Obyektni qurish boʻyicha kelishuv Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2018-yil oktabr oyida Fransiyaga tashrifi chogʻida imzolangan, 2021-yilning may oyida esa uni moliyalashtirish kelishib olingan edi.
Loyiha qiymati $269 mln ni tashkil etadi, bu Fransiya gʻaznasi mablagʻlari, toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy va mahalliy sarmoyalarni oʻz ichiga oladi.
Bu pul evaziga Chimyon togʻ tizmasida 6 ming oʻringa moʻljallangan turistik majmua barpo etiladi. Bosh reja va iqtisodiy model ustida fransuz kompaniyalari konsorsiumi ishladi.
Rejaga koʻra, majmua turli “qiyinchilikdagi” 11 ta changʻi pogʻonasini oʻz ichiga oladi. Ularning umumiy uzunligi 20 km ni tashkil qiladi. Ulardan tashqari loyiha 20 dan ortiq koʻngilochar turlarini — yopiq basseyn, zipline, qoyaga chiqish, togʻ velosipedi va boshqa attraksionlarni koʻzda tutadi.
Majmuada uchta stansiyadan iborat kanat yoʻli ham quriladi. Eng baland stansiya 3309 metr balandlikda joylashgan boʻlib, Markaziy Osiyo mamlakatlaridagi eng baland stansiyaga aylanadi.
Majmua uch bosqichda quriladi va uning umumiy qiymati qariyb $500 mln ni tashkil etadi. Ishga 2021-yil dekabr oyida kirishish rejalashtirilgan edi, biroq ayrim sabablar bilan keyinga surildi.
Bu Oʻzbekistonda xorijiy yordam bilan qurilgan birinchi kurort emas. 2019-yil dekabr oyida Andorra PGI rahbarligida tashkil etilgan Amirsoy majmuasi mehmonlarni qabul qila boshladi. Qurilishning ikkinchi bosqichi 2020-yil sentyabr oyida tasdiqlangan.

Как ранее писал Spot, в Чимгане будет построен новый международный всесезонный курорт
Презентация проекта курорта «Бельдерсай-Чимган-Нанай» в Министерстве туризма и спорта состоялась 1 февраля. Тогда же публике представили первый генеральный проект комплексного развития Ташкентской области.
Договор о строительстве объекта был заключен во время визита президента Шавката Мирзиёева во Францию в октябре 2018 года, а в мае 2021 года согласовали его финансирование.
Стоимость проекта составит $269 млн — сюда войдут средства французского казначейства, прямые иностранные и местные инвестиции.
За эти деньги в Чимганском горном массиве будет создан туристический комплекс на 6000 человек. Над мастер-планом и экономической моделью работал консорциум французских компаний.
Согласно плану, комплекс будет включать 11 лыжных трасс разной сложности. Их суммарная дина составит 20 км. Кроме них, проектом предусматривается свыше 20 видов развлечений — крытый бассейн, зиплайн, скалолазание, горные велосипеды и другие аттракционы.
Также в комплексе будет построена канатная дорога с тремя станциями. Наивысшая станция расположится на высоте 3309 метров и станет самой высокогорной в странах Центральной Азии.
Комплекс будет строиться в три этапа, а его итоговая стоимость составит почти $500 млн. Начать работы планировали в декабре 2021 года, однако их пришлось отложить.
Это не первый курорт в Узбекистане, построенный с зарубежной помощью. В декабре 2019 года начал принимать гостей комплекс Amirsoy, созданный под руководством андоррской PGI. Второй этап строительства утверждён в сентябре 2020 года.
Ранее Spot сообщал, что зону отдыха «Бельдерсай» вместе с канатной дорогой продали компании Ulkan Mulk за 107 млрд сумов.