“Oʻzmetkombinat” 2021-yilni sof foydani qariyb 7 baravar oshirish bilan yakunladi, deya xabar beradi kompaniyaning Davaktiv tomonidan eʼlon qilingan yillik moliyaviy hisobotida.
Agar 2020-yilda kombinat foydasi 220,2 mlrd soʻmni tashkil etgan boʻlsa, 2021-yilda 1,53 trln soʻmni tashkil etdi. Bu koʻrsatkich oʻtgan yilga nisbatan 6,96 barobar, pandemiyadan oldingi 2019-yilga nisbatan esa 4,3 barobar oshgan.
Kombinatning soliq toʻlovlari ham qariyb 7 baravarga, yaʼni 2020-yildagi 230 mln soʻmdan 2021-yilda 1,56 trln soʻmga oshdi.
Asosiy omil sotishdan tushgan daromad. Kombinat daromadi oʻtgan yili 57% ga — 5,29 trillion soʻmdan 8,35 trillion soʻmga oshgan. Shu bilan birga, ishlab chiqarilgan poʻlat mahsulotlari hajmi atigi 6% ga oʻsib, 1,08 mln tonnaga yetdi.
Mahsulot tannarxi (4,3 trln soʻmdan 5,62 trln soʻmga yoki qariyb 30% ga) oshganiga qaramay, uning daromaddagi ulushi kamaydi. Oʻtgan yili ishlab chiqarish xarajatlari daromadning 67% ni tashkil etdi, bu oʻtgan yilgi 81% ni tashkil etdi.
Oʻzbekistonda metallolom yigʻish tannarxni ushlab turishga yordam berdi. Narxlarning oshishi va Vtorchermet filiallari boshqaruvining oʻzgarishi tufayli u deyarli 1,5 baravar oʻsdi.
2021-yilda metallolom yigʻish rekord darajadagi 961 ming tonnaga yetdi. Bu metall saqlovchi xomashyo importini, xarajatlarni kamaytirish imkonini berdi.
“Oʻzmetkombinat” aksiyadorlik jamiyati yetkazib beruvchilar bilan munosabatlari, tizim va xarid tartiblarini tubdan qayta koʻrib chiqdi. Bundan tashqari, u marketing strategiyasini oʻzgartirdi va past marjali eksportdan voz kechib, ichki bozorga yetkazib berishni oshirdi.
2026-yilga borib zavod quvvatini 2,5 barobar oshirishni rejalashtirmoqda. Yillik quvvati 1,04 mln tonna boʻlgan quyma-prokat majmuasi asosiy komponent boʻlib, 2024-yilda ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
“Oʻzmetkombinat” 3,5 yil davomida — 2017-yil sentyabridan 2021-yil fevraligacha SFI Management Groupʼning ishonchli boshqaruvida boʻlgan. Boshqaruv kompaniyasi ketganidan soʻng, zavodning boshqaruv jamoasi butunlay yangilandi.
Bu vaqt ichida metall prokati ishlab chiqarish yiliga 700 ming tonnadan 1 mln tonnagacha oshdi. Korxonaning sof foydasi 146% ga, davlat byudjetiga tushumlari 361% ga oʻsdi. 2020-yil yakuni boʻyicha “Oʻzmetkombinat” davlat korxonalari orasida rentabellik boʻyicha 4-oʻrinni egalladi.

«Узметкомбинат» закончил 2021 год с почти 7-кратным ростом чистой прибыли, следует из опубликованного АУГА годового финансового отчёта компании.
Если за 2020 год прибыль завода составила 220,2 млрд сумов, то в 2021 году — 1,53 трлн сумов. Показатель увеличился в 6,96 раз по сравнению с предыдущим годом и в 4,3 раза — по сравнению с допандемийным 2019 годом.
Налоговые отчисления комбината также выросли почти в 7 раз — с 230 млн сумов за 2020 год до 1,56 трлн сумов за 2021 год.
Главным фактором прибыльности стала выручка от продаж. Доход комбината в прошедшем году вырос на 57% — с 5,29 трлн до 8,35 трлн сумов. При этом объём выпущенной металлопродукции прибавил только 6%, достигнув 1,08 млн тонн.
Несмотря на рост себестоимости продукции (с 4,3 трлн до 5,62 трлн сумов, или почти на 30%), её доля в выручке сократилась. В прошедшем году производственные затраты составили 67% от выручки — против 81% годом ранее.
Удержать себестоимость помог сбор металлолома в Узбекистане. За счёт повышения цены и трансформации управления филиалами Вторчермета он вырос почти в 1,5 раза.
В 2021 году сбор металлолома достиг рекордных 961 тыс. тонн. Это позволило сократить импорт металлосодержащего сырья, а следовательно — расходы.
«Узметкомбинат» кардинально пересмотрел отношения с поставщиками, систему и процедуры закупок. Кроме того, он изменил маркетинговую стратегию и увеличил поставки на внутренний рынок, отказавшись от низкорентабельного экспорта.
К 2026 году комбинат планирует увеличить мощности в 2,5 раза. Главным компонентом станет литейно-прокатный комплекс на 1,04 млн тонн ежегодно, запуск которого намечен на 2024 год.
«Узметкомбинат» находился в доверительном управлении SFI Management Group 3,5 года — с сентября 2017 по февраль 2021 года. После ухода управляющей компании полностью обновилась управленческая команда комбината.
За это время выпуск металлопроката увеличился с 700 тыс. до 1 млн тонн ежегодно. Чистая прибыль предприятия выросла на 146%, доходы в госбюджет — на 361%. По итогам 2020 года «Узметкомбинат» занял 4-е место по прибыльности среди госпредприятий.
Ранее Spot сообщал, что «Узметкомбинат» вышел из состава учредителей кремниевого СП Uz-Shindong Silicon.