25-fevral kuni prezident Pokiston bilan tranzit savdo bitimini tasdiqladi. Qaror bilan Lex.uz maʼlumotlar bazasida tanishish mumkin.
Bitim ikki davlat hukumatlari oʻrtasida 2021-yil 15-iyul kuni Toshkent shahrida imzolangan. Davlatimiz tomonidan investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Transport vazirligi va Davlat bojxona qoʻmitasi masʼul organlar hisoblanadi. Oʻz navbatida, Tashqi ishlar vazirligi Oʻzbekiston shartnoma kuchga kirishi uchun zarur boʻlgan barcha davlat ichki tartib-qoidalarini bajarganida Pokiston tomoniga xabarnoma yuboradi.
Shartnoma kuchga kirgandan soʻng Oʻzbekistonning majburiyatlari bajarilishini Vazirlar Mahkamasi va tegishli davlat muassasalari rahbariyati nazorat qiladi.
Bu nima beradi
Oʻzbekiston yuklarni yetkazib berishning janubiy yoʻnalishini ishlab chiqmoqda — bu boshqalarga nisbatan dengiz portlariga tezroq va arzonroq chiqish mumkin.
Oʻzbekistondan birinchi tranzit yuk, yaʼni toʻrt yuk mashina paxta ipidan iborat karvon oʻtgan yilning noyabr oyida Pokistonga yetib keldi. Pokistonlik hamkorlar ushbu tadbirni “mintaqadagi hamkorlikning yangi davrining boshlanishi va aloqalarning kuchayishi” deb atadi. Mutaxassislarning fikricha, yangi multimodal yoʻnalish boshqa variantlardan 80% ga qisqa va 38% ga arzon.
2021-yilning kuzida Pokiston Oʻzbekistondan yuk tashuvchilar uchun bojxona tartib-taomillarini soddalashtirdi — yuk mashinalari kirish toʻlovi boʻyicha depozit toʻlamasdan mamlakatga kirishi mumkin. Bu Gvadar, Karachi va Qosim portlari orqali kiruvchi va chiquvchi yuklarning tranzitini osonlashtirdi.
Afgʻonistonda siyosiy hokimiyat almashganidan soʻng janubiy yoʻnalish boʻylab oʻzbek yuklarini olib oʻtish qiyinlashdi — bojxonachilar yetarli darajada malakali emasligi tufayli safar avvalgidek uch kun emas, balki bir hafta davom eta boshladi. Biroq yanvar oyida Afgʻoniston muvaqqat hukumati Oʻzbekistonga Pokiston portlariga chiqish imkonini beruvchi temir yoʻl yoʻnalishini tasdiqladi. Yoʻnalish Mozori Sharifdan Bagʻlon va Bomiyon orqali davom etadi.
Shavkat Mirziyoyev avvalroq Transafgʻon temir yoʻli Oʻzbekistonga eksport bozorlari va transport yoʻnalishlarini diversifikatsiya qilish, qoʻshni davlatlarda arzon tranzitga erishish imkonini berishini taʼkidlagan edi.

Президент 25 февраля утвердил соглашение о транзитной торговле с Пакистаном. Постановление доступно в базе данных Lex.uz.
Соглашение подписано между правительствами двух стран в Ташкенте 15 июля 2021 года. Ответственные органы со стороны нашего государства — Мининвествнешторг, Минтранспорта и ГТК. В свою очередь, МИД направит пакистанской стороне уведомление, когда Узбекистан выполнит все внутригосударственные процедуры, необходимые для вступления договора в силу.
После того, как соглашение вступит в силу, контролировать исполнение обязательств Узбекистана будет Кабмин и руководство профильных госучреждений.
Что это даёт
Узбекистан развивает южный маршрут поставки грузов — это более быстрый и дешёвый выход к морским портам, в сравнении с другими.
Первый транзитный груз из Узбекистана — колонна из четырёх грузовиков с хлопковой пряжей — прибыл в Пакистан в прошлом ноябре. Пакистанские партнёры назвали это событие «началом новой эры сотрудничества и расширении взаимосвязанности в регионе». По оценкам экспертов, новый мультимодальный маршрут на 80% короче и на 38% дешевле, чем другие варианты.
Позже осенью 2021 года Пакистан упростил таможенные процедуры для дальнобойщиков из Узбекистана — грузовики могут въезжать в страну, не внося залог по въездным сборам. Это упростило транзит входящих и исходящих грузов через порты Гвадар, Карачи и Касим.
После смены политической власти в Афганистане продвижение узбекистанских грузов по южному маршруту осложнилось — из-за недостаточно компетентных сотрудников таможни поездка стала занимать не три дня, как раньше, а неделю. Однако в январе афганское временное правительство утвердило маршрут железной дороги, дающей Узбекистану выход к пакистанским портам. Трасса пройдёт из Мазари-Шарифа через Баглан и Бамиан.
Шавкат Мирзиёев ранее отмечал, что Трансафганская железная дорога позволит Узбекистану диверсифицировать рынки экспорта и транспортные пути, а также добиться удешевления транзита в соседних странах.
Ранее Spot писал, что в январе Узбекистан удвоил объём экспорта по сравнению с прошлогодними показателями — до $1,399 млрд.