Spot avval xabar berganidek, Yevropa Ittifoqi bir qator rossiyalik amaldorlar va tadbirkorlarga qarshi sanksiyalar tayyorlagan. Bu harakat Ukrainada davom etayotgan keskinlashuvga javob boʻldi.
28-fevral kuni YeI 26 nafar Rossiya fuqarosiga qarshi yangi sanksiyalar paketini maʼqulladi, deb yozadi “RBK”. Ular orasida USMʼning asosiy aksiyadori Alisher Usmonov, “Альфа-групп” shirkati hammualliflari Mixail Fridman va Petr Aven, “Роснефти” rahbari Igor Sechin va boshqalar bor.
“Prezidentning sevimlilari”
Yevropa Ittifoqi versiyasiga koʻra, Usmonov “davlat biznesmenlari” doirasiga kiritilgan — Kremlning moliyaviy oqimlarga xizmat koʻrsatish boʻyicha ishonchli vakillari, ularning pozitsiyalari prezidentga bogʻliq.
Ularning sanksiyalar roʻyxatiga kiritilishini tasdiqlovchi hujjatda Usmonov “prezident Vladimir Putin bilan ayniqsa yaqin aloqada boʻlgan oligarx” va “prezidentning sevimlilaridan biri” deb atalgan.
Fridman va Aven ham “Putinning eng yaqin oligarxlari” qatoridan joy olgan. Xususan, Fridmanni “Rossiyaning asosiy moliyachisi” deb atashadi va “Альфа-групп” goʻyo hukumatdan xorijiy loyihalarda siyosiy yordam olgan.
Igor Sechin Yevropa Ittifoqida Qrimni anneksiya qilishga va “Ukrainani beqarorlashtirish"ga qaratilgan siyosat tarafdori va foyda oluvchisi sanaladi. Sanksiyalar ostida qolgan “Транснефти” rahbari Nikolay Tokarev “Rossiya hukumati bilan yaqin boʻlishdan foyda koʻradi”.
Shunga oʻxshash sabablarga koʻra Yevropa Ittifoqi Aleksey Mordashov (“Севергрупп” direktorlar kengashi rahbari), Gennadiy Timchenko (“Волга” investitsiya guruhi egasi, Rossiya banki aksiyadori) va Pyotr Fradkovni (“Промсвязьбанк” raisi) qora roʻyxatga kiritdi.
Birinchi shaxs non grata
Sanksiyalar ostida “Rossiyaning Ukrainaga qarshi agressiv siyosatini omma oldida himoya qilgan” prezidentning matbuot kotibi Dmitriy Peskov va Rossiya Federatsiya Kengashi raisining oʻrinbosari Andrey Turchak ham bor edi.
Bosh vazir oʻrinbosari Dmitriy Chernishenko, Qurilish vazirligi rahbari Irek Fayzullin va Transport vazirligi rahbari Vitaliy Savelyev harbiy xizmatchilarni Ukraina bilan chegaraga oʻtkazishni amalga oshirgan “Rossiya temir yoʻllari” kompaniyasi direktorlar kengashi aʼzolari sifatida sanksiyaga tortildi.
Ulardan tashqari, bir qator rossiyalik teleboshlovchilar va ommaviy axborot vositalari vakillari — Olga Skabeeva, Arkadiy Mamontov, Tigran Keosayan va boshqalarga nisbatan sanksiyalar joriy etildi. Roʻyxatga bir qancha yuqori martabali rossiyalik harbiylar ham kiritilgan.

Как ранее сообщал Spot, Евросоюз подготовил санкции против ряда российских официальных лиц и бизнесменов. Этот шаг стал ответом на продолжающуюся эскалацию в Украине.
28 февраля ЕС утвердил новый пакет санкций против 26 российских граждан, передаёт РБК. В их числе — главный акционер USM Алишер Усманов, совладельцы «Альфа-групп» Михаил Фридман и Петр Авен, глава «Роснефти» Игорь Сечин и другие.
«Фавориты президента»
По версии ЕС, Усманов входит в круг «государственных бизнесменов» — доверенных лиц Кремля по обслуживанию финансовых потоков, позиции которых зависят от президента. Также он якобы поддерживает «дестабилизацию Украины».
В документе, утверждающем их внесение в санкционные списки, Усманов назван «олигархом с особенно тесными связями с президентом Владимиром Путиным» и «одним из фаворитов президента».
Фридман и Авен также причислены к «ближайшим олигархам Путина». В частности, Фридмана называют «главным российским финансистом», а «Альфа-Групп» предположительно получала от правительства политическую помощь в зарубежных проектах.
Игоря Сечина в ЕС считают сторонником и выгодополучателем политики, направленной на присоединение Крыма и «дестабилизацию Украины». Глава «Транснефти» Николай Токарев, также попавший под санкции, «извлекает выгоду от близости к властям России».
В чёрный список Евросоюза по схожим причинам попали Алексей Мордашов (глава совета директоров «Севергрупп»), Геннадий Тимченко (владелец инвестгруппы «Волга», акционер банка «Россия») и Пётр Фрадков (председатель подсанкционного «Промсвязьбанка»).
Первые лица нон грата
Под санкции попал пресс-секретарь президента Дмитрий Песков, который «публично защищал агрессивную политику России против Украины», и зампредседателя Совета Федерации России Андрей Турчак.
Вице-премьер Дмитрий Чернышенко, глава Минстроя Ирек Файзуллин и глава Минтранса Виталий Савельев попали под санкции как члены совета директоров РЖД, осуществлявшей переброску военных к границе с Украиной.
Кроме них, санкции ввели против ряда российских телеведущих и медиаперсон — Ольги Скабеевой, Аркадия Мамонтова, Тиграна Кеосаяна и некоторых других. В список также вошли несколько высокопоставленных российских военных.