Hindiston rossiyalik yoʻlovchilarning Oʻzbekiston orqali kirishini vaqtincha taqiqladi, deb xabar qildi Rossiyaning Toshkentdagi elchixonasi.
Hindiston aviatsiya maʼmuriyati qarori bilan 1-martdan boshlab Hindiston va Oʻzbekiston oʻrtasidagi reyslarda “havo pufagi” rejimi joriy etildi. Yechim davom etayotgan COVID-19 pandemiyasi sharoitida sanitariya xavfsizligini taʼminlash uchun ishlab chiqilgan.
Yangi tartibga koʻra, MDH davlatlari fuqarolari (Rossiya bundan mustasno) Oʻzbekistondan Hindistonga vizasi boʻlgan taqdirda, shuningdek Hindiston, Nepal va Butan fuqarolari (agar ular Rossiyadan uchmagan boʻlsa) yoki viza egalari boʻlsa, ruxsat etiladi.
Qarama-qarshi yoʻnalishdagi reyslardagi oʻrindiqlar Rossiyadan tashqari MDH davlatlari fuqarolari uchun ham ochiq. Bundan tashqari, hindlar, nepalliklar va butanliklar ularni Rossiyadan tashqari Hamdoʻstlik mamlakatlariga uchishi mumkin.
Xuddi shunday tartib Hindistondan Qozogʻiston va Qirgʻizistonga, shuningdek, teskari reyslarga ham tegishli. 12-fevraldan boshlab Rossiyaga va Rossiyadan reyslar ham “havo pufagi” rejimida amalga oshiriladi.
Rossiya elchixonasi “Oʻzbekiston havo yoʻllari"ning dastlabki maʼlumotlariga tayanib, cheklovlar 28-martdan boshlab bekor qilinishini maʼlum qildi. Toshkent orqali Hindistonga yoʻl olgan rossiyaliklarga pulni qaytarish uchun “Uzbekistan Airways” kompaniyasi bilan bogʻlanish tavsiya qilindi.

Индия временно запретила въезд для российских авиапассажиров через Узбекистан, сообщили в посольстве России в Ташкенте.
По решению индийских авиационных властей, с 1 марта для перелётов между Индией и Узбекистаном действует режим «воздушного пузыря». Решение призвано обеспечить санитарную безопасность в условиях продолжающейся пандемии COVID-19.
Согласно новому порядку, из Узбекистана в Индию допускаются граждане стран СНГ (за исключением России) при наличии виз, а также граждане Индии, Непала и Бутана (если они летят не из России) либо обладатели карт «гражданина Индии за рубежом».
Места на рейсы в обратную сторону тоже открыты для граждан стран СНГ, кроме России. Кроме того, индийцы, непальцы и бутанцы могут вылетать ими в страны содружества за вычетом России.
Аналогичный порядок действует для перелётов из Индии в Казахстан и Кыргызстан, а также обратно. Перелёты в Россию и из неё с 12 февраля также выполняются в режиме «воздушного пузыря».
Российское посольство сообщило со ссылкой на предварительную информацию Uzbekistan Airways, что ограничения будут сняты с 28 марта. Направлявшимся в Индию через Ташкент россиянам посоветовали обратиться в Uzbekistan Airways Sales для возврата билетов.
Авиасообщение Ташкент — Дели на регулярной основе возобновилось в марте 2021 года, но в июне число рейсов сократили до одного в неделю. С 24 декабря Uzbekistan Airways вновь вернула второй рейс.
Ранее Spot сообщал, что Индия изменила требования для прилетающих из Узбекистана — для них обязателен отрицательный ПЦР-тест на коронавирус.