Markaziy Osiyo mamlakatlari iqtisodiyot vazirlari oʻrinbosarlarining Nur-Sultonda boʻlib oʻtgan yigʻilishida Markaziy Osiyo Amazon loyihasini yaratish muhokama qilindi, deb xabar qildi Qirgʻiziston Iqtisodiyot vazirligi matbuot xizmati.
Yigʻilishda mintaqa davlatlarining Amazon, eBay, Alibaba, AliExpress kabi global elektron tijorat platformalariga kirishi uchun saʼy-harakatlarini birlashtirish ham taklif etildi.
Bundan tashqari, uchrashuvda Markaziy Osiyo mamlakatlari mahsulotlarini Yevropa Ittifoqi bozoriga birgalikda olib chiqish masalasi muhokama qilindi.
Shuningdek, Qozogʻiston, Oʻzbekiston, Tojikiston va Qirgʻiziston vakillari chegaralardagi savdo va boshqa maʼmuriy rasmiyatchiliklarni soddalashtirish boʻyicha qoʻshma yechimlar ishlab chiqishni rejalashtirmoqda.
Oxirgi yillarda Markaziy Osiyo davlatlari integratsiyaga, jumladan, savdo-sotiqqa intilmoqda. Shunday qilib, 2021-yil noyabr oyida Oʻzbekiston va Qozogʻiston eksportni jadallashtirish dasturi orqali oʻz tovarlarini eksport qilishda hamkorlik qilishga kelishib oldilar.
2022-yil boshida Shavkat Mirziyoyev hamkorlikni chuqurlashtirish, shuningdek, “intellektual Ipak yoʻli” platformasini yaratishni taklif qilgan edi. Keyinroq Toshkent investforumda Investitsiyalar va tashqi savdo rahbari Sardor Umurzoqov mintaqada umumiy makon yaratish va savdo toʻsiqlarini olib tashlashga chaqirdi.
Avvalroq Spot nashri oʻzbekistonlik hunarmandlarga eBayʼda internet-doʻkon ochishda yordam berilishini yozgan edi.

Страны Центральной Азии намерены создать единую платформу электронной коммерции.
Создание проекта «Центральноазиатский Amazon» обсуждалось на совещании замминистров экономики стран ЦА в Нур-Султане, сообщает пресс-служба Минэкономики Кыргызстана.
На встрече также предлагалось объединить усилия стран региона по выходу на глобальные платформы электронной коммерции: Amazon, eBay, Alibaba, AliExpress.
Кроме того, на встрече обсуждался вопрос совместного выхода продукции центральноазиатских стран на рынок Евросоюза.
Также, представители Казахстана, Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана планируют разработать совместные решения для упрощения торговых и других административных формальностей на границах.
Центральноазиатские государства в последние годы стремятся к интеграции, в том числе в торговле. Так, в ноябре 2021 года Узбекистан и Казахстан договорились о сотрудничестве в экспорте своих товаров через программу экспортной акселерации.
В начале 2022 года Шавкат Мирзиёев предложил углубить кооперацию, а также создать платформу «интеллектуального Шёлкового пути». Позже, на Ташкентском инвестфоруме, глава МИВТ Сардор Умурзаков призвал создать в регионе общее пространство и снять торговые барьеры.