1-iyundan Hindiston shakar eksporti uchun kvotani joriy qiladi, deb xabar bermoqda Reuters.
Bunday chora-tadbirlar 2016-yildan beri birinchi marta joriy etilmoqda. Oziq-ovqat mahsulotlarini tarqatish departamenti eksportga qoʻyilgan cheklovlarni ichki bozorni shakar bilan toʻldirish va narxlarni barqarorlashtirish istagi bilan izohladi.
Hozir Hindistonda oziq-ovqat inflyatsiyasi tezlashmoqda. Oʻrtacha oʻtgan yil davomida oziq-ovqat mahsulotlari narxi 8,4% ga, aprel oyida esa deyarli 2% ga oshdi. Shakar, rasmiy maʼlumotlarga koʻra, 5,2% ga qimmatlashgan.
Hindiston dunyodagi eng yirik shakar ishlab chiqaruvchi va eksport boʻyicha Braziliyadan keyin ikkinchi oʻrinda turadi. Oʻtgan mavsumda, 2020-yilning oktyabridan 2021-yilning sentyabriga qadar xorijga 7,2 mln tonna shakar sotilgan. Bu yil uchun 9 mln tonnalik shartnomalar imzolangan.
Oʻzbekistonga hind shakari ham yetkazib berilmoqda. Xususan, mart oyidan boshlab Hindiston eksportchilari uni Pokiston va Afgʻoniston hududi orqali tranzit sifatida joʻnatishni boshladilar — bu ushbu yoʻnalish boʻyicha birinchi yetkazib berish edi.
Mart oyida Rossiya avgust oyining oxirigacha oq shakar va xom qamish shakarini uchinchi mamlakatlarga eksport qilishni taqiqladi. Bundan biroz oldin Ukraina shirin mahsulotlar eksportini ham toʻxtatdi.
Biroq, Iqtisodiy rivojlanish vazirligi va Qishloq xoʻjaligi vazirligi maʼlumotlariga koʻra, Oʻzbekistonda shakar taqchilligi tahdidi yoʻq. Braziliya hozir uning asosiy yetkazib beruvchisi boʻlib, uzluksiz taʼminot uchun muqobil yoʻnalishlar ishlab chiqilmoqda.

С 1 июня Индия вводит экспортную квоту на сахар, передаёт агентство Reuters.
До конца сентября из страны можно будет вывезти максимум 10 млн тонн сахара. Кроме этого, трейдеры до 31 октября должны будут запрашивать у правительства разрешения на сбыт сладкого товара за границу.
Подобные меры вводятся впервые c 2016 года. В Департаменте распределения продуктов питания ограничения на экспорт объяснили стремлением обеспечить насыщенность сахаром внутреннего рынка и стабилизировать цены.
Сейчас в Индии ускоряется продовольственная инфляция. В среднем цены на продукты питания за прошедший год выросли на 8,4%, за апрель — почти на 2%. Сахар, по официальным данным, подорожал на 5,2%.
Индия — крупнейший в мире производитель сахара, а по объёму экспорта занимает второе место после Бразилии. В предыдущем сезоне — с октября 2020 по сентябрь 2021 года — за рубеж продали 7,2 млн тонн сахара. На этот год уже заключены контракты на 9 млн тонн.
Индийский сахар поставляется и в Узбекистан. В частности, с марта индийские экспортёры начали отправлять его транзитом через территорию Пакистана и Афганистана — это была первая поставка по этому маршруту.
В марте Россия запретила вывоз белого сахара и тростникового сахара-сырца в третьи страны до конца августа. Незадолго до этого Украина также остановила экспорт сладкой продукции.
Однако, как заверяют в Минэкономразвития и Минсельхозе, Узбекистану дефицит сахара не грозит. Главным его поставщиком сейчас служит Бразилия, а для бесперебойной поставки прорабатываются запасные маршруты.
Ранее Spot сообщал о поручениях Шавката Мирзиёева, призванных стабилизировать цены на продукты в Узбекистане.