Sugʻurta bozorini rivojlantirish agentligi toʻrtta sugʻurta kompaniyasining litsenziyasini toʻxtatdi. Bu haqda boshqarma matbuot xizmati yozmoqda.
Bular “Kafolat”, “Semurgʻ sugʻurta”, “Ishonch sugʻurta” va “Xalq sugʻurta” kompaniyalaridir.
Mazkur kompaniyalari yangi yoki qayta sugʻurtalash shartnomalarini tuza olmaydi. Shu bilan birga, amaldagi shartnomalar boʻyicha majburiyatlar oʻz kuchida qoladi.
Muddat tugagunga qadar ikkala kompaniya ham agentlikka qonunbuzarliklar bartaraf etilganligini tasdiqlovchi hujjatlarni taqdim etishi kerak. Aks holda, ularning litsenziyalari 6 oygacha toʻxtatilishi mumkin, deyiladi xabarda.
Agentlikning litsenziya reyestriga koʻra, toʻrtta sugʻurta kompaniyasi ham umumiy sugʻurta bilan shugʻullanadi.
- Ulardan 2021-yil uchun eng koʻp sugʻurta mukofotlari toʻlangan “Kafolat” 223,75 mlrd soʻm yoki 2020-yilga nisbatan 49,8% ga koʻp sugʻurta mukofotlarini oldi. Shartnomalar soni boʻyicha ikkinchi (1,1 mln), ulardagi majburiyatlar hajmi boʻyicha uchinchi (134,4 trln soʻm) oʻrinda turadi.
- “Xalq banki” ning sugʻurta kompaniyasi hisoblanmish “Xalq Sugʻurta” 40 mlrd soʻmdan sal ozroq badal yigʻdi. Yil davomida bu koʻrsatkich 37,6% ga, uning majburiyatlari esa 27% ga oʻsdi.
- “Ishonch” kompaniyasi oʻtgan yili toʻlovlar miqdorini qariyb ikki barobarga oshirib, 32,7 mlrd soʻmga yetkazdi.
- “Semurgʻ sugʻurta” roʻyxatga olingan kompaniyalar orasida eng yoshi boʻlsa-da, bir yilda 24,8 mlrd soʻm mukofot oldi.
Bundan sal avval agentlik hayotni sugʻurtalashga ixtisoslashgan ikki sugʻurta kompaniyasi — “Agros Hayot” va “Farovon sugʻurta"ning litsenziyalarini toʻxtatib qoʻygan edi.

Агентство по развитию страхового рынка приостановило действие лицензий четырёх страховых компаний. Об этом пишет пресс-служба ведомства.
Это компании «Кафолат», Semurg Insurance, Ishonch Sug’urta и Xalq Sug’urta. Речь идёт о статье 32 Закона «О страховой деятельности», которая уточняет права участников договора страхования.
В течение 10 дней перечисленные компании не смогут заключать новые либо продлевать ранее заключённые договоры страхования и перестрахования. В то же время сохраняются в силе обязательства по действующим соглашениям.
До конца срока обе компании должны предоставить агентству документы, подтверждающие устранение нарушений. Иначе их лицензии могут приостановить на срок до 6 месяцев, отмечается в сообщении.
По данным из реестра лицензий агентства, все четыре страховые компании занимаются общим страхованием.
- Из них больше всего страховых премий за 2021 год получила «Кафолат» — 223,75 млрд сумов или на 49,8% больше уровня 2020 года. По числу договоров она занимает второе место (1,1 млн), а по объёму обязательств в них — третье (134,4 трлн сумов).
- Страховая «дочка» Народного банка Xalq Sug’urta собрала чуть менее 40 млрд сумов на премиях. За год показатель вырос на 37,6%, а её обязательства — на 27%.
- Компания Ishonch в прошедшем году почти удвоила сумму премий, доведя её до 32,7 млрд сумов.
- Semurg Insurance — самая молодая из перечисленных компаний, но за год получила премии на 24,8 млрд сумов.
Незадолго до этого агентство приостановило лицензии двух страховщиков, специализирующихся на страховании жизни — Agros Hayot и Farovon Sug’urta.
Ранее Spot сообщал, что Fitch понизило до B+ рейтинг «Кафолат» после его покупки компанией Genesis Innovation.